Japonia: Akita – narodowe sanktuarium maryjne – coraz bardziej międzynarodowe
Tegoroczny Dzień Maryjny w Akicie odbędzie się w niedzielę 22 września. Biskup diecezji Niigata, na której terenie znajduje się to sanktuarium Matki Bożej – Paul Narui zapowiedział, że w tym roku Dzień ten będzie miał większy niż zwykle zasięg międzynarodowy. „Wezmą w nim udział ludzie z różnych krajów i regionów, co stanie się też okazją do podzielenia się pięknem reprezentowanych przez nich kultur” – napisał hierarcha w specjalnej odezwie ogłoszonej po japońsku i angielsku.
„Modlimy się, abyśmy doświadczyli wówczas obfitości Bożej miłości i miłosierdzia za przyczyną Najświętszej Marii Panny, naszej Matki” – czytamy w dokumencie. Modlitwy w czasie tych uroczystości mają być zanoszone w różnych językach: oprócz angielskiego i japońskiego będą to chiński, koreański, tagalog (filipiński), wietnamski, indonezyjski oraz portugalski, hiszpański, francuski, włoski, niemiecki i polski.
Tradycyjnie na program Dnia Maryjnego składają się Różaniec (odmawiany w różnych językach), Droga Krzyżowa po Parku Maryjnym, Adoracja z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Po przerwie obiadowej pielgrzymi wysłuchają koncertu pieśni religijnych, odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego i wezmą udział we Mszy św., której w tym roku będą przewodniczyć arcybiskup Tokio Tarcisio Kikuchi i bp Narui.
Komitet przygotowawczy, uwzględniając liczne prośby z lat poprzednich, postanowił zapewnić pielgrzymom posiłki, które można będzie zamówić przez internet i które zostaną dowiezione na miejsce. A firma lotnicza ANA uruchomiła stronę internetową, na której dużo miejsca poświęciła historii objawień maryjnych oraz podała wykaz połączeń do Akity z kraju i z zagranicy. Przed przyjazdem należy zarejestrować się do 31 lipca br., korzystając z aplikacji QR code podanej w informacjach pielgrzymkowych.
Duszpasterz Polonii japońskiej o. Paweł Janociński OP mówi o „tsunami” pielgrzymek i pielgrzymów z Polski, przybywających ostatnio do tego sanktuarium. „Kiedyś były to nieliczne jednostki, a teraz Akita stała się «programem obowiązkowym» niemal każdej pielgrzymki, tak jak Nagasaki. Docierają do mnie różne informacje na ten temat. Niekiedy zdarza się, że w rozmowie z rodakami słyszę ich wspomnienia z tego świętego miejsca” – powiedział polski dominikanin. Dodał, że niedawno pewna grupa młodych Polaków powiadomiła go, że chce przejść pieszo ten cały chrześcijański szlak od Nagasaki do Akity.
„Gdy powiedziałem o tym projekcie moim japońskim znajomym, to pukali się oni w głowy. Ale na przykład katolicy amerykańscy na tegoroczny Kongres Eucharystyczny w Indianapolis w lipcu br. zamierzają przejść nawet tysiąc mil, bo «Chrystus na to zasługuje». W wypadku Akity można podobnie powiedzieć, że «Maryja na to zasługuje»” ܺ– tłumaczył o. Janociński. Zwrócił uwagę, że Akita rzeczywiście staje się sanktuarium międzynarodowym.
Wyraził przy tym radość, że do obchodów Dnia Maryi włączyli się w tym roku abp Kikuchi z Tokio i bp Narui, widząc w tym dobry przykład przede wszystkim dla księży japońskich, „wychowanych niestety w duchu oświeceniowego sceptycyzmu do wszelkich cudów i objawień. Jego zdaniem to sceptyczne podejście do objawień maryjnych w Akicie powoli odchodzi do historii. „Niektórzy młodsi księża patrzą na nie z większa wiarą i pokorą” – zaznaczył duszpasterz Polonii.
Od 12 czerwca 1973 do 15 września 1981 w klasztorze służebnic Eucharystii w Akicie – dziś ponad 300-tysięcznym mieście w północno-zachodniej części wyspy Honsiu – ponad sto razy objawiła się Matka Boża. Najpierw doświadczyła tego 42-letnia s. Agnieszka Katsuko Sasagawa, która, mimo głuchoty, na którą cierpiała od lat, usłyszała głos dochodzący ze znajdującej się w klasztornej kaplicy drewnianej rzeźby Maryi, a wkrótce potem kilka jej współsióstr zauważyło czerwoną ciecz płynącą z prawej ręki posągu. W rok później główna wizjonerka odzyskała słuch a Maryja skierowała do niej trzecie i ostatnie wezwanie do modlitw w intencji przebłagania Boga za grzechy ludzkości. Również kilka innych osób zostało uzdrowionych.
Po dokładnym zbadaniu objawień po ich zakończeniu przez władze kościelne, w kwietniu 1984 ówczesny biskup Niigaty John Shojiro Ito (1909-93) uznał ich nadprzyrodzony charakter i zezwolił na lokalny kult Matki Bożej z Akity w swej diecezji. Potwierdził to później Benedykt XVI. Z kolei Franciszek w Międzynarodowym Dniu Maryjnym 12-13 października 2013 wybrał to sanktuarium jako jedno z 10 na świecie do specjalnego włączenia się w ogólnoświatowe czuwanie modlitewne w ramach trwającego wówczas Roku Wiary.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |