Nakamura

fot. kadr z materiału wideo kanału Habib Qayumi (YouTube)

Japonia: media wspominają zamordowanego rok temu w Afganistanie chrześcijańskiego lekarza i społecznika

4 grudnia 2019 r. został zastrzelony przez nieznanych do dziś sprawców w Dżalalabadzie w Afganistanie, Tetsu Nakamura, japoński lekarz , wybitny społecznik i chrześcijanin – baptysta. Do dziś ani talibowie ani żadne inne ugrupowanie nie przyznało się do popełnienia tego wyjątkowo bezsensownego mordu.

Nakamura wyjechał do Afganistanu w 1984 r. Działał tam najpierw jako lekarz a później odkrył, że „w Afganistanie więcej oznacza przekopanie jednego kanału niż nawet setka lekarzy”. Zaczął więc, korzystając m.in. z pomocy swoich rodaków, przekopywać setki kilometrów kanałów. Inicjatorem tego projektu był jego przyjaciel chrześcijanin, Kazuya Ito, który został uprowadzony i zmordowany przez fundamentalistyczne ugrupowanie islamskie talibów w 2008 r.

Agencja KYODO podała, że w rocznicę jego śmierci organizacja „Peace Japan Medical Service” (PMC), zdecydowała się na rozpoczęcie kolejnego projektu irygacyjnego, który dotyczyć będzie kolejnych 650 tys. ludzi w tym kraju. Jego przykład okazał się zaraźliwy wśród młodych Japończyków. Stacja telewizyjna Fukuoka-KBC 4, pokazała wczoraj program poświecony młodym woluntariuszom, którzy zdecydowali się iść śladami zamordowanego lekarza kontynuując jego misję w PMC.

>>> Zamieniły pół tony włóczki w wełniane dary dla dzieci z Afganistanu 

Policja do dziś nie ujęła sprawców zabójstwa. Afgański minister sprawiedliwości oświadczył 4 grudnia br. na konferencji prasowej tylko tyle, że „zamach był prawdopodobnie planowany od co najmniej roku i wzięło w nim udział od 7 do 8 przestępców”. „Lekarza, niezależnie od dwóch jego poległych ochroniarzy, dosięgło pięć kul. Był to specjalny rodzaj broni na ogół tu niespotykany” – powiedział minister.

Nakamura w 2003 r. został laureatem Nagrody Ramona Magasayaya, nazywanej także „azjatycką pokojową nagrodą Nobla”.

Nagrodę otrzymał za utworzenie organizacji „Peace Japan Medical Service”, która znana jest w Japonii także jako „Peshawar kai” zajmująca się pomocą potrzebującym w stanie Peszawar w Pakistanie. Jej patronem jest trzeci prezydent Filipin Ramon Magsaysay (1903-57). Komitet nagrody wyróżnia ludzi i organizacje w Azji, działające w duchu „bezinteresownej służby” i przynoszących w ten sposób „Dobrą Nowinę” mieszkańcom Azji.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze