fot. pixabay.com

Kalisz z pomocą ofiarom handlu ludźmi w Afryce

Diecezja kaliska i Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie razem z Fundacją HAART Poland bierze udział w kampanii „WOLNI – nieWOLNI: rehabilitacja i reintegracja ofiar handlu ludźmi w Afryce”. Do udziału w pomocy ludziom już uwolnionym zachęca diecezjan biskup kaliski Damian Bryl.

Diecezja kaliska zaangażowała się w projekt już po raz drugi. W ubiegłym roku objęto pomocą diecezję Bouar w Afryce Środkowej, natomiast obecnie pomoc otrzymają ofiary handlu ludźmi w Kenii. – Chcemy wesprzeć programy resocjalizacyjne pomagające powrócić do normalnego funkcjonowania – mówi KAI biskup kaliski Damian Bryl.

Duchowny dodaje, że wrażliwość misyjna pozwala pogłębiać wiarę. – Zawsze autentyczna wiara w Jezusa prowadzi do otwarcia serca i rozgrzewa to serce, by było wrażliwe na tych, którzy o Chrystusie nie słyszeli, a z drugiej strony zaangażowanie w sprawy misyjne pogłębia naszą miłość do Chrystusa – podkreśla biskup. Jednocześnie zachęca diecezjan, aby włączali się w takie akcje pomocowe.

– Zależy nam, żeby nasza diecezja uczestniczyła w takim projekcie przynajmniej raz w roku. Chcemy przez to kształtować wśród naszych wiernych wrażliwość na sprawy misji Kościoła – deklaruje bp Damian Bryl. Przypomina, że diecezja na co dzień wspiera dzieła, które wskazuje papież a także pomaga misjonarzom w różnych stronach świata.

Kampania „WOLNI – nieWOLNI” rozpocznie się w diecezji kaliskiej 30 lipca w ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi, a zakończy 18 października w Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. W niedzielę, 31 lipca, w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu podczas każdej mszy św. kapłan z Afryki będzie głosił kazania oraz zbierał ofiary do puszek na reintegrację ofiar współczesnego handlu ludźmi.

Pomoc ofiarom handlu ludźmi polega na ich całościowej rehabilitacji w ośrodku w Nairobi, stolicy Kenii. Program, który realizuje Fundacja HAART, można wesprzeć w następujących pakietach: pobyt i wyżywienie (550 zł), podstawowa opieka medyczna (750 zł), opieka prawno-administracyjna (450 zł), pomoc podstawowa (1150 zł), kurs zawodowy (1950 zł). Jak przekonuje ks. Piotr Przybył, diecezjalny referent ds. misji w ten sposób stwarzamy ofiarom realną szansę uzdrowienia, a dzięki procesowi integracji umożliwiamy im pełny powrót do swoich rodzin i społeczności. Wpłat można dokonywać na Fundusz Misyjny Diecezji Kaliskiej.

fot. EPA/GUY PETERSEN

Fundacja HAART Kenya, założona przez Polaka, Radosława Malinowskiego, od 2010 r. ratuje, rehabilituje i reintegruje ofiary handlu ludźmi. Poprzez swoje schronisko HAART Kenya jest w stanie zaoferować realną pomoc na miejscu, gdzie przebywają uratowane osoby.

Ofiary handlu ludźmi, zarówno kobiety, jak i dzieci, są w stanie powrócić do normalnego życia w społeczeństwie dzięki programowi rehabilitacji i reintegracji. Ponieważ handel ludźmi ma bardzo destrukcyjny wpływ tak na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, rehabilitacja i reintegracja ofiar handlu ludźmi trwa od kilku miesięcy do nawet dwóch lat.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze