Kalkuta: wernisaż wystawy o rodzinie Ulmów

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dziś w Kalkucie w Indiach w Victoria Memorial Hall odbędzie się wernisaż wystawy „Samarytanie z Markowej” – poinformowało Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej.

W wydarzeniu wezmą udział: autor ekspozycji Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN oraz Jakuba Pawłowski, reprezentujący Muzeum im. Rodziny Ulmów. Wystawa potrwa do 27 grudnia br. i została zorganizowana staraniem Polskiego Instytutu w New Delhi.

Ekspozycja składa się z dwudziestu plansz, prezentujących między innymi dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię polskiej i żydowskiej społeczności Markowej, a także realia okupacji niemieckiej w Polsce – jedynym kraju, w którym każdemu, kto pomagał Żydom, groziła kara śmierci.

Autorzy wystawy, rozpoczynając opowieść od tragicznej historii rodziny Ulmów, opisują kolejne przykłady ratowania Żydów (także w Markowej, gdzie Polacy ocalili życie 21 osobom), prezentując między innymi mapę województwa podkarpackiego z miejscowościami, w których ludność żydowska była ratowana przez Polaków podczas II wojny światowej.

Wystawę zamykają dokumenty z procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz dyplom przyznający Wiktorii i Józefowi tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Kuratorem i autorem tekstów jest dr Mateusz Szpytma, a za opracowanie graficzne odpowiada Marcin Krzanicki. Tytuł wystawy związany jest z fragmentem Ewangelii o Miłosiernym Samarytaninie, który był podkreślony na czerwono w Biblii Ulmów.

Józef i Wiktoria Ulmowie podczas II wojny światowej w swoim domu w Markowej na Podkarpaciu ukrywali ośmioro Żydów: pięciu mężczyzn z rodziny Goldmanów z Łańcuta oraz trzy markowianki – Leę (Laykę) Didner z córką i Genię (Gołdę) Grünfeld. Hitlerowcy dowiedzieli się o tym w wyniku donosu i 24 marca 1944 r. zamordowali przechowywanych Żydów oraz Ulmów wraz z szóstką małych dzieci. Wiktoria była wtedy w 9. miesiącu ciąży.
Ich proces beatyfikacyjny jest w toku.

Kalkuta: wernisaż wystawy o rodzinie Ulmów
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze