Kard. Charles Bo: to stulecie może być w Azji wiekiem chrześcijaństwa
Azją targają kryzysy i problemy, a Kościół na tym kontynencie musi na nie odpowiedzieć. Mówił o tym kard. Charles Bo podczas jubileuszu 50-lecia Federacji Konferencji Biskupów Azji. „Stoimy na rozdrożach historii, ale papież dał nam drogowskazy. To może być wiek chrześcijaństwa w Azji” – powiedział przewodniczący organizacji.
Federacja powstała w 1970 roku, kiedy biskupi azjatyccy po raz pierwszy spotkali się w Manili podczas wizyty papieża Pawła VI na Filipinach. Od tego czasu zrzeszenie pracuje nad tożsamością Kościoła katolickiego w Azji.
>>> Uzbekistan: pierwsze miejscowe żeńskie powołanie zakonne
Kard. Bo opisał krajobraz dzisiejszego kontynentu, zwracając uwagę na jego problemy. To m.in. konflikty, przesiedlenia, upadające gospodarki, zmiany klimatyczne, konsekwencje pandemii i miliony głodujących. Ponadto wiele krajów znajduje się w kryzysie wywołanym autorytarnymi rządami i brakiem demokracji. Globalnemu pokojowi zagrażają fundamentalizm i przemoc religijna. W takich okolicznościach, Kościół musi rozeznawać jak powinna wyglądać jego misja.
„Azjatyckie chrześcijaństwo jest w trakcie stawania się prawdziwie rdzennym dla tego regionu. Wcielanie tego, co kulturowe i religijne, teologowie określają mianem inkulturacji. Z chrześcijaństwem odgrywającym ważną rolę w narodach azjatyckich w dziedzinie edukacji, zdrowia i rozwoju, kraje te stają się ekonomicznie i politycznie bardziej pewne siebie. Kościół w Azji tętni życiem, przybywa powołań. To wielka szansa i wyzwanie. A każde wyzwanie, jak mówi Franciszek, jest szansą. Obecne stulecie może stać się w Azji wiekiem chrześcijaństwa poprzez głoszenie Dobrej Nowiny oraz wspieranie pokoju i sprawiedliwości na świecie. Pytanie, jakie stoi przed Kościołem, dotyczy tego, w jaki sposób może on stać się prorokiem pokoju w coraz bardziej niespokojnym świecie. Biblijna perspektywa jubileuszu nakazuje kompleksową zmianę i solidną odnowę. Kościół pod rządami obecnego Papieża aktywnie zainicjował zmiany. «Evangelii gaudium», «Laudato si’» i «Fratelli tutti» dały Kościołowi w Azji i światu mapę drogową we właściwych relacjach z Bogiem, stworzeniem i ze sobą nawzajem. Wyzwaniem jest dziś bycie Kościołem synodalnym, z ewangelizacją na pierwszym miejscu” – stwierdził hierarcha.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |