Kard. J. Coutts: w Pakistanie żyjemy i oddychamy naszą religią każdego dnia
Pakistan jawi się opinii publicznej zazwyczaj jako kraj kryzysowy, dotknięty niepokojami politycznymi, klęskami żywiołowymi lub jako międzynarodowy „awanturnik”. Mało kto chciałby twierdzić, że te zarzuty są całkowicie zmyślone, jednak kraj ten oferuje również pozytywne zjawiska, o czym mówiono podczas spotkania online zorganizowanego przez Konferencję Episkopatu Niemiec. O sytuacji w Pakistanie mówił m. in. kard. Joseph Coutts zaznaczając, że w jego kraju „katolicy żyją i oddychają naszą religią każdego dnia”.
Większość z 232 mln mieszkańców Pakistanu to muzułmanie, mniejszość chrześcijańska stanowi 1,3 procent ogółu ludności. Po hinduistach chrześcijanie są trzecią co do wielkości grupą religijną. Jak powiedział podczas konferencji biskup Bertram Meier z Augsburga, odpowiedzialny w Konferencji Episkopatu Niemiec za kontakty z Kościołem powszechnym inicjatywa „Praca Pomoc Solidarność” z prześladowanymi i uciskanymi chrześcijanami w naszych czasach rzuca światło na niektóre aspekty życia kościelnego w Pakistanie. „Wyjaśnia konkretne problemy i wyzwania stojące przed chrześcijanami, aktualne linie konfliktu, analizuje tło i pozwala członkom lokalnego kościoła wypowiedzieć się” – powiedział bp Meier.
>>> Pakistan: strzelanina przed siedzibą policji w największym mieście kraju Karaczi
Przymusowe małżeństwa
Ks. Dirk Bingener z Missio Aachen wyjaśnił, że według organizacji praw człowieka w Niemczech i za granicą około 1000 dziewcząt i młodych kobiet z mniejszości religijnych dotykają co roku przymusowe małżeństwa i konwersje. „Są one uprowadzane, gwałcone i maltretowane przez przeważnie dużo starszych mężczyzn, zmuszane do poślubienia swoich oprawców i przejścia na islam. Ich rodziny nie mają prawie żadnych środków, by podjąć działania przeciwko tym przestępstwom i chronić własne dzieci” – wyjaśnił duchowny. Przypomniał, że choć istnieją w Pakistanie prawa karzące za porwania oraz małżeństwa dzieci, ale jak dotąd prawie nie zostały wprowadzone w życie, gdy dziewczynki i kobiety, których to dotyczy, należą do mniejszości religijnych. „Nasi partnerzy są przekonani, że potrzebna jest ustawa o ochronie mniejszości religijnych – odpowiedni projekt został odrzucony w procesie przedparlamentarnym w 2021 roku” – powiedział duchowny odpowiedzialny za Missio Aachen.
Z kolei kard. Coutts wyjaśnił: „Przymusowe nawracanie młodych dziewcząt jest jednym z problemów, jakie mamy w naszym społeczeństwie. Nawiasem mówiąc, nie dotyczy to tylko kobiet chrześcijańskich, ale także wielu hindusów w południowej prowincji, którzy mają ten sam problem co my. Ale trzeba powiedzieć, że działacze na rzecz praw człowieka, a także sporo muzułmanów, wszyscy razem, zajęli stanowisko przeciwko temu. Przedłożyli do zatwierdzenia rządowi i parlamentowi prowincji projekt ustawy zapobiegającej konwersjom i małżeństwom nieletnich.”
Zmiana prawna
W prowincji, w której mieszka, kontynuował kard. Coutts, uchwalono tę ustawę, która mówi, że żadna kobieta poniżej 18 roku życia nie powinna być zmuszana do zmiany wiary.
„Prawo to zostało już uchwalone. Ale jest ono bardzo trudne do wprowadzenia w życie z pewnych powodów. Jednym z nich jest duża przepaść między bogatymi i potężnymi ludźmi a większością, która jest biedna. Podam przykład. Jeśli ktoś jest wielkim właścicielem ziemskim i posiada setki, może tysiące hektarów ziemi i ma setki robotników, których nazwalibyśmy niewolnikami, pracują oni dla niego prawie jak niewolnicy. A jeśli spodoba mu się córka jednego z jego chłopów, może ją łatwo porwać, poślubić i zmusić do zmiany religii” – mówił kard. Coutts.
Zwrócił uwagę, że policja często niewiele robi w takich sprawach, co ma również związek z korupcją. „A biedna osoba nie ma też wiedzy, jak się za to zabrać. Tu właśnie wkraczamy my. Kościół katolicki ma Komisję Sprawiedliwości i Pokoju, która podlega Konferencji Episkopatu na poziomie krajowym. Mamy też Komisję Praw Człowieka, która jest bardzo zaangażowana. Są więc organizacje – ale to trudne zadanie. Nie jest łatwo uzyskać sprawiedliwość, znaleźć odważnych prawników, którzy przeciwstawiają się potężnym i mówią głośno, i znaleźć odpowiednich sędziów, którzy wymierzą sprawiedliwość” – powiedział kard. Coutts.
>>> Pakistan: władze zablokowały dostęp do Wikipedii z powodu „bluźnierczych treści”
Ekstremiści
Zwrócił uwagę, że to samo dotyczy przejścia ustawy antykonwersyjnej na poziomie krajowym. „Opozycja pochodzi od ekstremistycznych grup islamskich. Są przeciwko temu, ponieważ ich zdaniem nie ma nic złego w nawracaniu kogoś pod przymusem” – powiedział kardynał.
Wskazał na kolejny problem jakim jest wiek zawierania małżeństw. „W islamie nie ma minimalnego wieku, więc mówi się, że islam nie zabrania małżeństwa nawet bardzo młodym ludziom. I wtedy pojawia się problem mówienia o religii. Tutaj religia nie jest taka jak w Europie. Tutaj nie jest ważne w co wierzysz, ale do jakiej grupy należysz. Religia jest częścią naszego życia, częścią naszej tożsamości. Żyjemy i oddychamy naszą religią każdego dnia” – wyznał kardynał i dodał: „I to są przeszkody, które zawsze będą blokowały chrześcijan w Pakistanie.
„W naszej Komisji Praw Człowieka są bardzo zaangażowani ludzie, którzy pracują dla sprawiedliwości i pokoju, i tak wielu dobrych ludzi, muzułmanów, prawników i innych, którzy chcą nam pomóc. To daje nam nadzieję i odwagę, by kontynuować nasze wysiłki” – podsumował kard. Coutts.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |