Spotkanie Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. fot. Tomasz Szyszka SVD
Spotkanie Komisji Episkopatu Polski ds. Misji
Misjonarze, których miałem okazję odwiedzić w Kongo Brazzaville i w Angoli wyrażali wielką wdzięczność dla Kościoła w Polsce, który wspiera ich posługę misyjną modlitwą oraz materialnie i finansowo – powiedział bp Jan Piotrowski, rozpoczynając spotkanie Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
W dniu 13 marca br., w X rocznicę wyboru papieża Franciszka, przed rozpoczęciem 394 Zebrania Planarnego Konferencji Episkopatu Polski, członkowie Komisji i konsultorzy, w auli Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przy ulicy ul. Kazimierza Wóycickiego, podsumowali miniony rok formacji i animacji misyjnej w Polsce.
Komisja przyjęła sprawozdanie z działalności agend Komisji Misyjnej: Centrum Formacji Misyjnej, MIVA Polska oraz Dzieła Pomocy „Ad Gentes”. Zwrócono uwagę na to, że mimo trudnej sytuacji ekonomicznej spowodowanej koronawirusem oraz inflacją, ofiarność wiernych świeckich i duchowieństwa na misje nie zmalała. Ludzie coraz bardziej rozumieją potrzebę pomagania misjonarzom w ich posłudze. Informacje z misji ukazujące dzieła charytatywne, edukacyjne, medyczne i ewangelizacyjne, między innymi dzięki mediom publicznym i katolickim docierają do szerokiego grona wiernych. To owocuje modlitwą oraz hojnością serca.
Bp Jan Piotrowski podziękował za włączenie się wszystkich w animację misyjną 6 stycznia oraz w II niedzielę Wielkiego Postu, Niedzielę „Ad Gentes”. Analizując koszty działalności agend misyjnych, Komisja zwróciła uwagę na to, że koszty administracyjne są naprawdę niskie i nie przekraczają 10% pozyskiwanych środków.
– To oznacza, że nie trwonimy ofiar, ale jak najwięcej środków przekazujemy misjonarzom na ich działalność – mówił ks. Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Komisja Misyjna przyjęła również ważny dokument, powstały z inicjatywy misjonarzy świeckich, przygotowany przez konsultor Komisji, Panią Barbarę Uszko-Dudzińską, regulujący posługę misyjną misjonarzy świeckich. „Rekomendacje Komisji Episkopatu Polski ds. Misji dotyczące przygotowania, posługi misyjnej i powrotu misjonarzy świeckich ad gentes” precyzyjnie definiują prawa i obowiązki misjonarzy świeckich oraz tych, którzy ich posyłają i przyjmują.
– To kolejny, ważny dokument, który pomoże nam w przygotowaniu misjonarek i misjonarzy świeckich do posługi misyjnej – twierdzi o. Kazimierz Szymczycha SVD.
Członkowie Komisji i konsultorzy uzgodnili, że VII już Gala Medalu „Benemerenti” odbędzie się w 26 październiku tego roku w Tarnowie. Omówiono również sprawy bieżące dotyczące sprawnego funkcjonowania Komisji. Na zakończenie spotkania biskupi udzielili wszystkim zebranym błogosławieństwa.
Bądź na bieżąco z Misyjne.pl!
Obserwuj misyjne.pl w Google News. Dodaj nas do ulubionych, aby nie przegapić najważniejszych treści z kraju i ze świata.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
| Zobacz także |
| Wasze komentarze |






Wiadomości
Wideo
Modlitwy
Sklep
Kalendarz liturgiczny