Kard. Parolin do nuncjusza na Ukrainie: pomagaj, by usłyszano papieskie orędzie pokoju
„Głównym zadaniem Waszej Ekscelencji będzie pomoc, by usłyszano słowa Ojca Świętego o pokoju i pojednaniu, tak aby wszyscy pilnie szukali stabilnego wzajemnego zrozumienia” – powiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin udzielając dziś sakry biskupiej nowemu papieskiemu przedstawicielowi na Ukrainie, abp. Visvaldasa Kulbokasa.
Uroczystość miała miejsce w bazylice archikatedralnej pw. św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie, a uczestniczyli w niej obok licznych biskupów także prezydent Litwy Gitanas Nausėda z małżonką, premier Ingrida Šimonytė oraz inni przedstawiciele rządu.
>>> Kard. Parolin w Wilnie: rozmowy o sytuacji na Białorusi i nielegalnych imigrantach
Zwracając się do nowego nuncjusza kardynał Parolin stwierdził: „Drogi Visvaldasie, Ojciec Święty posyła Waszą Ekscelencję na Ukrainę, gdzie od wieków współistnieje kilka katolickich wspólnot kościelnych, mianowicie obrządku greckiego bizantyjskiego i łacińskiego, a także duża część społeczeństwa ukraińskiego złożona z prawosławnych. Ukraina to bogaty, wielokulturowy kraj, w którym mieszka wielu ludzi o różnym pochodzeniu etnicznym. Kraj ten cierpi z powodu złożonych i niekończących się konfliktów. Głównym zadaniem Waszej Ekscelencji będzie pomoc, by usłyszano słowa Ojca Świętego o pokoju i pojednaniu, tak aby wszyscy pilnie szukali stabilnego wzajemnego zrozumienia. Kroki te są konieczne, aby położyć kres gorzkim konfliktom, które powodują utratę ogromnych zasobów, oraz aby zapoczątkować nową erę współpracy i odrodzenia, w której najważniejsze jest dążenie do wspólnego dobra, tak aby było to dobro wszystkich i dla wszystkich” – stwierdził najbliższy współpracownik papieża Franciszka.
>>> Kard. Parolin: znajdujemy się w procesie dialogu z Chinami
Abp Visvaldas Kulbokas urodził się 14 maja 1974 r. w Kłajpedzie (Litwa). Święcenia kapłańskie przyjął 19 lipca 1998 r., i jest inkardynowany do diecezji Telsze. Uzyskał doktorat z teologii i posiada licencjat kanoniczny z prawa kanonicznego. Do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej wstąpił 1 lipca 2004 r. Pracował w przedstawicielstwach papieskich w Libanie, Holandii, Federacji Rosyjskiej oraz w Kenii, a także w Sekcji ds. Stosunków z Państwami Sekretariatu Stanu. Mówi po litewsku, włosku, francusku, hiszpańsku, angielsku i rosyjsku.
15 czerwca br. papież Franciszek mianował go nuncjuszem apostolskim na Ukrainie, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego Martany.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |