Kard. Parolin, fot. arch, PAP/EPA/ALESSANDRA TARANTINO

Kard. Parolin w Wilnie: rozmowy o sytuacji na Białorusi i nielegalnych imigrantach

Sytuacja na Białorusi i wspierana przez tamtejsze władze nielegalna imigracja znalazły się wśród tematów rozmów kard. Pietro Parolina z przedstawicielami najwyższych władz Litwy. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej spotkał się dziś kolejno z prezydentem Gitanasem Nausėdą, ministrem spraw zagranicznych Gabrieliusem Landsbergisem i premier Ingridą Šimonytė.

Prezydent Nausėda wyznał, że Litwa zawsze będzie pamiętać o tym, że Stolica Apostolska nigdy nie uznała sowieckiej okupacji tego kraju. Dał też wyraz dumie z powodu papieskiej nominacji dla Litwina, prał. Visvaldasa Kulbokasa, na nowego nuncjusza apostolskiego na Ukrainie. Jutro kard. Parolin udzieli mu w wileńskiej katedrze święceń biskupich. Uroczystość ta jest głównym powodem przyjazdu watykańskiego sekretarza stanu do Wilna.

Przedyskutowano również sytuację pandemiczną na Litwie i w świecie. Obaj rozmówcy zgodzili się, że dzielenie się szczepionkami jest dziś bardzo ważną formą globalnej solidarności.

>>> Kard. Parolin: nie możemy bać się prawdy o nadużyciach

Mowa była także o sytuacji na Białorusi oraz zjawisku nielegalnej imigracji jako elementu wojny hybrydowej. – W tych niepewnych czasach moralny autorytet Stolicy Apostolskiej jest bardzo istotny dla Litwy i dla całego świata. Wsparcie udzielane przez Stolicę Apostolską prawom człowieka, państwu prawa, wartościom demokratycznym jest moralną siłą, która zawsze, nawet w tych trudnych czasach, przypomina światu, że celem polityki i stosunków międzynarodowych jest pokój i dobro ludzi, a nie przetrwanie takiego czy innego reżimu – stwierdził Nausėda.

Temat nielegalnej imigracji poruszono też podczas rozmowy kard. Parolina z ministrem Landsbergisem. – Litwa musiała stawić czoła wspieranemu przez białoruski reżim atakowi hybrydowemu, w którym migranci zostali użyci jako broń. Jest to całkowicie niedopuszczalne zarówno z punktu widzenia prawa międzynarodowego, jak i z moralnego punktu widzenia – podkreślił szef litewskiej dyplomacji.

>>> Kard. Parolin: znajdujemy się w procesie dialogu z Chinami

Dodał, że Litwa jest „wdzięczna państwom członkowskim Unii Europejskiej i innym partnerom” za okazaną solidarność i konkretną pomoc w tej trudnej sytuacji. – Nadal prosimy naszych partnerów o udział w pomocy humanitarnej, aby stworzyć odpowiednie warunki w obozach dla migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę – dodał Landsbergis.

Z premier Ingridą Šimonytė kard. Parolin rozmawiał m.in. o wsparciu przez Litwę dla wyrażanego przez Kościół katolicki „wezwania do pokojowego i sprawiedliwego rozwiązania sytuacji na Białorusi, opartego na szczerym dialogu, odrzuceniu przemocy i poszanowaniu sprawiedliwości, jak również podstawowych praw człowieka i obywatela”.

>>> Kard. Parolin w Monako: razem na rzecz godności człowieka

Na początku września Šimonytė odwiedzi Watykan, gdzie przyjmie ją papież Franciszek. W tym roku przypada 30. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między niepodległą Litwą i Stolicą Apostolską.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze