EPA/DAI KUROKAWA

Kenia: biskupi solidarni z ofiarami i ich rodzinami po zamachu w Nairobi

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Episkopat Kenii przesłał kondolencje rodzinom ofiar i rannym w zamachu terrorystycznym na DusitD2 Hotel w stolicy kraju – Nairobi, do którego doszło 15 stycznia. Zginęło 21 osób, w tym obywatele kilku państw zachodnich, oraz policjant i 5 zamachowców. Wcześniej depeszę z wyrazami współczucia przesłał narodowi kenijskiemu w imieniu Franciszka sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

„Jako biskupi jesteśmy zasmuceni faktem, że młodzi mężczyźni i kobiety uwierzyli w to, że zabijanie niewinnych ludzi jest czymś dobrym” – stwierdził przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Kenii bp Philip Anyolo w telegramie, przesłanym do watykańskiej agencji misyjnej Fides. Wyraził przy tym uznanie dla „wysiłków i szybkiej odpowiedzi wolontariuszy i pracowników służby zdrowia, którzy udzielili pierwszej pomocy, aby ratować życie rannych oraz tym obywatelom, którzy szerzyli przesłanie nadziei w mediach społecznościowych i tym, którzy masowo odpowiedzieli na prośby o dawanie krwi”.

Przewodniczący episkopatu podkreślił, że parafie katolickie, położone w pobliżu miejsca tragedii zmobilizowały swych wiernych do ofiarowania jedzenia, napojów i wody ekipom ratowniczym.

Biskup wezwał do jedności narodowej, prosząc wszystkich o odrzucenie wszelkich form podziałów etnicznych, politycznych, religijnych i tym podobnych.

Do zamachu doszło 15 bm. po południu. Najpierw pod luksusowy kompleks budynków, mieszczących hotel i szereg dużych spółek i przedsiębiorstw, podjechał samochód, z którego wysiadł zamachowiec-samobójca, detonując ładunek wybuchowy, a następnie do hotelu wbiegło 4-6 terrorystów, którzy zaczęli strzelać do przebywających tam ludzi. Według najnowszych ustaleń zginęło 21 osób, w tym 16 Kenijczyków, po jednym Amerykaninie i Brytyjczyku, i 3 obywateli innych państw afrykańskich. Ponadto policjanci zastrzelili 5 zamachowców.

Do zbrodni przyznała się somalijska muzułmańska organizacja terrorystyczna asz-Szabaab, która w wydanym później oświadczeniu wyjaśniła, że przeprowadzony przez nią atak jest zemstą za decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela.

Zobacz także
Wasze komentarze