Kończy się ramadan, miesiąc postu polskich wyznawców islamu
Sobota jest ostatnim dniem tegorocznego ramadanu – miesiąca postu również polskich wyznawców islamu, których największe w kraju skupiska są w Podlaskiem. Od niedzieli obchodzić oni będą radosne święto Ramadan Bajram. Będzie to czas odpoczynku i spotkań w gronie rodzinnym.
Ramadan jest dziewiątym miesiącem w kalendarzu księżycowym, używanym przez społeczność muzułmańską do ustalania dat uroczystości religijnych. Ścisły post w ramadanie to jedna z pięciu najważniejszych zasad (filarów) islamu, obok wyznania wiary, modlitwy, jałmużny i pielgrzymki.
Post obowiązywał od wschodu do zachodu słońca wszystkich zdrowych, dorosłych muzułmanów. Oznaczał powstrzymywanie się m.in. od jedzenia, picia, rozmaitych rozrywek, palenia tytoniu i od współżycia seksualnego. Dla wiernych był przede wszystkim czasem refleksji duchowej, wyciszenia i poszukiwania kontaktu z Bogiem.
>>> Ramadan na świecie [GALERIA]
Muzułmanie modlili się wówczas o odpuszczenie grzechów i błogosławieństwo, wzmocnienie wiary i więź między nimi. Szczególną okazją do modlitw była dla nich Kadyr Noc – przypadająca w tym roku 19 maja tzw. noc przeznaczenia. Wyznawcy islamu wierzą, że ta noc decyduje o tym, co ich spotka w kolejnym roku religijnym. Modlą się, czytają Koran, ale też spotykają się na tzw. iftarach (pierwszych posiłkach po zachodzie słońca), co podkreśla społeczne znaczenie tego czasu.
Kończące ten miesiąc trzydniowe święto Ramadan Bajram ma charakter radosny. Wierni odpoczywają wtedy po poście i spotykają się w gronie rodzinnym.
W związku z pandemią od połowy marca zamknięte były dla wiernych meczety i domy modlitw. Jak poinformował Muzułmański Związek Religijny w RP, w związku z końcem ramadanu i świętem Ramadan Bajram wszystkie meczety, centra i domy modlitwy zarządzane przez tę organizację są otwierane, z obostrzeniami dotyczącymi liczby wiernych w zależności od powierzchni danego obiektu sakralnego.
„Prosimy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa związanych ze stanem pandemii” – dodał MZR w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej.
>>> Powróćmy do św. Augustyna, on uczy budować na gruzach
Liczbę wiernych należących do tego związku – najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu – jego przedstawiciele szacują na ok. 5 tys. osób. To przede wszystkim polscy Tatarzy. Większość polskich muzułmanów mieszka w woj. podlaskim, gdzie w Bohonikach i w Kruszynianach są dwa ostatnie na ziemiach polskich zabytkowe meczety, a przy nich mizary, czyli muzułmańskie cmentarze.
Wraz z cudzoziemcami liczbę wszystkich wyznawców islamu w Polsce przedstawiciele MZR szacują na 20-25 tysięcy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |