Dziś dzień islamu w kościele katolickim. Na całym świecie tę religię wyznaje ponad 1,6 mld ludzi. fot. EPA/FAROOQ KHAN

Kończy się ramadan, miesiąc postu polskich wyznawców islamu

Sobota jest ostatnim dniem tegorocznego ramadanu – miesiąca postu również polskich wyznawców islamu, których największe w kraju skupiska są w Podlaskiem. Od niedzieli obchodzić oni będą radosne święto Ramadan Bajram. Będzie to czas odpoczynku i spotkań w gronie rodzinnym.

Ramadan jest dziewiątym miesiącem w kalendarzu księżycowym, używanym przez społeczność muzułmańską do ustalania dat uroczystości religijnych. Ścisły post w ramadanie to jedna z pięciu najważniejszych zasad (filarów) islamu, obok wyznania wiary, modlitwy, jałmużny i pielgrzymki.

Post obowiązywał od wschodu do zachodu słońca wszystkich zdrowych, dorosłych muzułmanów. Oznaczał powstrzymywanie się m.in. od jedzenia, picia, rozmaitych rozrywek, palenia tytoniu i od współżycia seksualnego. Dla wiernych był przede wszystkim czasem refleksji duchowej, wyciszenia i poszukiwania kontaktu z Bogiem.

>>> Ramadan na świecie [GALERIA]

Muzułmanie modlili się wówczas o odpuszczenie grzechów i błogosławieństwo, wzmocnienie wiary i więź między nimi. Szczególną okazją do modlitw była dla nich Kadyr Noc – przypadająca w tym roku 19 maja tzw. noc przeznaczenia. Wyznawcy islamu wierzą, że ta noc decyduje o tym, co ich spotka w kolejnym roku religijnym. Modlą się, czytają Koran, ale też spotykają się na tzw. iftarach (pierwszych posiłkach po zachodzie słońca), co podkreśla społeczne znaczenie tego czasu.

EPA/FAROOQ KHAN

Kończące ten miesiąc trzydniowe święto Ramadan Bajram ma charakter radosny. Wierni odpoczywają wtedy po poście i spotykają się w gronie rodzinnym.

W związku z pandemią od połowy marca zamknięte były dla wiernych meczety i domy modlitw. Jak poinformował Muzułmański Związek Religijny w RP, w związku z końcem ramadanu i świętem Ramadan Bajram wszystkie meczety, centra i domy modlitwy zarządzane przez tę organizację są otwierane, z obostrzeniami dotyczącymi liczby wiernych w zależności od powierzchni danego obiektu sakralnego.

„Prosimy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa związanych ze stanem pandemii” – dodał MZR w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej.

>>> Powróćmy do św. Augustyna, on uczy budować na gruzach

Liczbę wiernych należących do tego związku – najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu – jego przedstawiciele szacują na ok. 5 tys. osób. To przede wszystkim polscy Tatarzy. Większość polskich muzułmanów mieszka w woj. podlaskim, gdzie w Bohonikach i w Kruszynianach są dwa ostatnie na ziemiach polskich zabytkowe meczety, a przy nich mizary, czyli muzułmańskie cmentarze.

Wraz z cudzoziemcami liczbę wszystkich wyznawców islamu w Polsce przedstawiciele MZR szacują na 20-25 tysięcy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze