Obrazek poglądowy/Fot. PAP/Mateusz Marek

Kościół katolicki na Półwyspie Koreańskim miał dotychczas prawie 7 tys. rodzimych kapłanów

Od 17 sierpnia 1845 r., gdy święcenia kapłańskie przyjął pierwszy Koreańczyk, późniejszy męczennik św. Andrzej Kim Tae-gon, do 3 lutego br. – daty święceń ks. Won Bin-lee – na Półwyspie Koreańskim działało 6921 rodzimych księży katolickich, z których 689 zmarło. Dane ta zawiera opracowanie Konferencji Biskupów Katolickich Korei, przygotowane na podstawie materiałów dostarczonych przez diecezje i zgromadzenia zakonne według stanu na 1 marca 2023 roku.

Publikacja ta, dostępna również w postacie e-booka, podkreśla wielki wkład kapłanów rodzimych w rozwój Kościoła na Półwyspie Koreańskim w przeszłości i w naszych czasach na różnych płaszczyznach: katechizacji, duszpasterstwa młodzieży i rodzin, w prowadzenie i szerzenie dzieł miłosierdzia itp. Z danych przedstawionych przez episkopat wynika też m.in., że od 1 marca ub.r. do końca lutego br. w Korei Południowej wyświęcono 99 kapłanów, w tym 87 diecezjalnych i 12 zakonnych. W latach 2011-23 sakrament kapłaństwa przyjmowało co roku ponad stu mężczyzn, najwięcej w latach 2014 – 184 i 2020 – 185.

Obecnie Korea ma 5655 kapłanów (łącznie z kardynałami i biskupami). W tej liczbie jest 4765 (84,3 proc.) księży diecezjalnych, należących do 16 archidiecezji i diecezji oraz 865 (15,3 proc.) zakonnych, a 25 posługuje za granicą jako misjonarze i w Stolicy Apostolskiej.

>>> Duszpasterz powołań: podczas pandemii wielu młodych poczuło się opuszczonych przez Kościół [ROZMOWA]

126 kapłanów zagranicznych

W Kościele w Korei pracują także kapłani zagraniczni. Jest ich obecnie 126, w tym 15 ze Stanów Zjednoczonych, 12 z Meksyku, po 11 z Wietnamu i Hiszpanii, po 10 z Filipin i Indii, 9 z Włoch oraz po 8 z Francji i Irlandii. Większość z nich pracuje na Półwyspie Koreańskich jako duszpasterze imigrantów. Są wśród członkowie wspólnot zakonnych: werbistów, Stowarzyszeń Misji Zagranicznych: św. Kolumbana i z Guadalupe oraz z Paryża.

Księża koreańscy przyczyniają się w wielkim stopniu do tego, że Kościół katolicki w Korei Południowej jest postrzegany jako „najbardziej godna zaufania grupa religijna na Półwyspie”, jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w styczniu br. przez jedną z firm na 1000 kobiet i mężczyzn powyżej 19. roku życia. 21,4 proc. ankietowanych wskazało właśnie na Kościół katolicki jako na instytucję najbardziej wiarygodną, 16,5 proc. wymieniło na 1 miejscu protestantów (jako całość) i 15,7 proc. wspólnotę buddyjską.

Dla wszystkich kapłanów w tym kraju stałym punktem odniesienia pozostaje wspomniany św. Andrzej Kim Tae-gon (1821-46) – pierwszy rodzimy duchowny katolicki, wyświęcony w 1845 r. i zamęczony już w rok później. 6 maja 1984 r. podczas Mszy św. w Seulu w ramach swego pobytu w Korei Południowej ogłosił go świętym (i 102 innych męczenników) św. Jan Paweł II.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze