Kościół staje w obronie naturalnego środowiska Arktyki
Coraz bardziej zwiększa się aktywna świadomość Kościoła w kwestiach ochrony środowiska. W opublikowanej niedawno nocie do Unii Europejskiej biskupi Starego Kontynentu wyrazili potrzebę konkretnego zaangażowania się krajów unijnych w ochronę regionu Arktyki i zamieszkujących ją ludów.
„Przyszła polityka Unii Europejskiej wobec tego bogatego regionu powinna promować partnerstwo na rzecz zrównoważonego i integralnego rozwoju ludzi, rodzin i społeczności lokalnych przy jednoczesnym poszanowaniu ich środowiska naturalnego” – czytamy w nocie Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). „Wspólnota jest odpowiedzialna za pokojowy rozwój Arktyki, co stawia jej ludność na pierwszym miejscu” – podkreślają kościelni hierarchowie.
Postępujące topnienie lodowców spowodowało zwiększoną dostępność do bogatych zasobów naturalnych Arktyki. Ożywiło jednak „drapieżne praktyki” światowych mocarstw, które wykorzystują środowisko naturalne i zubażają lokalną ludność – czytamy w nocie. Stąd odniesienie do „integralnej ekologii”, tak często przywoływanej przez papieża Franciszka, która obejmuje „ochronę stworzenia i budowę prawdziwie sprawiedliwego porządku społecznego i ekonomicznego”.
>>> Arktyka. Misje zmieniają człowieka
Poza wzmocnieniem ochrony i promowania praw człowieka, w tym prawa do ziemi dla członków społeczności tubylczych Arktyki, COMECE zachęca UE do nadania priorytetu promowaniu „odporności” społeczności lokalnych na trudności związane ze zmianami klimatycznymi i ich konsekwencjami.
Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej ma także nadzieję, że „Kościoły i wspólnoty religijne, jako promotorzy zrównoważonego rozwoju społecznego i pokoju”, mogą zostać uznane za „naturalnych” partnerów Unii we wspólnym rozwiązywaniu problemów istotnych dla regionu arktycznego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |