Kościół tarnowski obchodzi 50-lecie działalności misyjnej
Delegacja diecezji tarnowskiej na czele z biskupem Andrzejem Jeżem poleci w tym tygodniu do Republiki Konga. Okazją jest 50 –lecie działalności misyjnej Kościoła tarnowskiego. To właśnie Kongo było pierwszą misją, gdzie udali się tarnowscy duchowni. W uroczystościach jubileuszowych weźmie udział także biskup kielecki Jan Piotrowski, który był przed laty tarnowskim misjonarzem w Republice Konga.
W Dolisie bp Andrzej Jeż będzie konsekrował kościół wybudowany przez tarnowskiego misjonarza. Ponadto weźmie udział w nadaniu imienia szkole w dzielnicy Diata w Brazzaville. Jej patronem będzie ks. Jan Czuba – tarnowski misjonarz, który zginął w Republice Konga. Delegacja odwiedzi także jego grób.
– Ważnym wydarzeniem będą uroczystości 50-lecia naszego misyjnego zaangażowania. W Brazzaville zostanie odprawiona Msza św., którą będziemy koncelebrować z biskupem kieleckim Janem Piotrowskim, który był misjonarzem na tych terenach. Będzie też Msza św. w Dolisie, gdzie ks. Marian Pazdan wybudował kolejny kościół. Będę konsekrował tę świątynię. W planach jest również Msza św. w Loulombo z okazji zbliżającej się 25. rocznicy śmierci ks. Jana Czuby – mówi bp Andrzej Jeż.
>>> Tarnów: 9 alumnów WSD wyjedzie na staże misyjne
W 1973 roku pierwszych duchownych posłał do ówczesnej Ludowej Republiki Konga biskup tarnowski Jerzy Ablewicz. O księży prosił biskup Georges Singha. Misjonarzami, którzy udali się do Konga byli: ks. Stanisław Łacny, ks. Stanisław Jeż i ks. Andrzej Piotrowski. Pierwszym miejscem, do którego dotarli misjonarze z Tarnowa pod koniec maja 1973 r. było Oyo.
– Dzieła dokonane przez wszystkich 31 księży z diecezji tarnowskiej, którzy na dziewięć obecnie istniejących diecezji w Republice Konga, pracowali aż w siedmiu, to dzieła duchowe, które zapisane są w sercach ludzi i nie można ich zmierzyć ani zważyć oraz dzieła materialne: budowane kościoły, kaplice, plebanie, domy katechetyczne, domy pielgrzyma, szkoły, studnie, pomoc najbiedniejszym. Ks. Jan Czuba złożył największe świadectwo wiary i miłości Boga i braci, bo oddał z miłości do nich swoje życie – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej.
Przez pół wieku pracowało w Kongo 31 tarnowskich księży i 4 osoby świeckie oraz 21 sióstr józefitek, z których dla siedmiu ziemią rodzinną jest diecezja tarnowska.
Dziś w Republice Konga Ewangelię głosi trzech misjonarzy. Są to pracujący od ponad 30 lat ks. Marian Pazdan i ks. Bogdan Piotrowski a także najmłodszy stażem ks. Maciej Fleszar, który od 6 lat tworzy nową parafię w Brazzaville w dzielnicy Diata.
50 lat temu wyjazd trzech tarnowskich księży do Konga był początkiem wielkiego otwarcia się diecezji tarnowskiej na dzieło misyjne Kościoła.
W sumie do posługi misyjnej w różnych krajach wyjechało dotychczas dokładnie 150 księży tarnowskich.
Trzeba też dodać, że do księży misjonarzy dołączyła w ciągu tych lat spora grupa sióstr zakonnych wywodzących się z różnych zgromadzeń. Przez minione dziesięciolecia było również około 70 misjonarzy świeckich z diecezji tarnowskiej, którzy wspomagali placówki misyjne, podejmując niekiedy tę pracę przez wiele lat.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |