fot. unsplash

Krwawy koniec roku dla chrześcijan

„Brutalne akty przemocy wymierzone w niewinnych ludzi, w imię jakiejkolwiek religii, nie powinny być akceptowane przez żadne wyznanie” – napisał pastor Olav Fykse Tveit, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów. 

Organizacja ta potępiła ataki terrorystyczne, które w ostatnim czasie dotknęły mieszkańców Nigerii, Syrii i Somalii. Do zaprzestania przemocy wezwał także Franciszek podczas orędzia Urbi et Orbi. Ataki potępili również chrześcijanie i muzułmanie zebrani na spotkaniu międzyreligijnym w Burkina Faso.

>>> Kamerun: biskupi przeciw podziałom plemiennym, etnicznym i dyskryminacji

fot. EPA/ANGELO CARCONI

Niech Pan zainspiruje rządzących i wspólnotę międzynarodową do znalezienia rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo i położą kres cierpieniom. (Ojciec Święty)

Ostatnie dni minionego roku okazały się bowiem wyjątkowo krwawe. Najnowszym aktem przemocy była eksplozja wypełnionej materiałami wybuchowymi ciężarówki na ruchliwym skrzyżowaniu w stolicy Somalii. W wyniku zamachu zginęło co blisko 100 osób, a 120 zostało rannych. „Potępiamy te bezsensowne akty przemocy i modlimy się o jedność i zaprzestanie zabijania” – napisał pastor. Olav Tveit.

Obywatele Somalii z flagu tego kraju witają nowy rok, fot. EPA / DANIEL IRUNGU

>>> Kenia: chrześcijanie nie wyparli się wiary, więc zostali zamordowani

Dwa dni wcześniej islamscy terroryści w Nigerii zamordowali 11 chrześcijan w odwecie za zabicie ich wysokich rangą przywódców. „Nie zgadzamy się na próby podziału Nigeryjczyków poprzez skłócanie chrześcijan i muzułmanów” – dodał sekretarz. Nastąpiła także eskalacja przemocy w północno-zachodniej Syrii. Jak donosi ONZ, w ciągu ostatnich dwóch tygodni ponad 235 tys. osób uciekło z regionu Idlib. „Wystarczająco dużo walki, chaosu i śmierci. Czas na pokój i wytchnienie, na dialog i na sprawiedliwość dla ofiar okrucieństw” – czytamy w oświadczeniu Światowej Rady Kościołów. Ataki terrorystyczne potępili również chrześcijanie i muzułmanie zebrani w Burkina Faso w ramach Międzyreligijnej Rady ds. Pokoju.

Wierzymy, że Bóg każdemu człowiekowi ofiarował dar życia, którego nikt nie ma prawa zabierać. (oświadczenie Międzyreligijnej Rady ds. Pokoju)

Organizacja skrytykowała także instrumentalizację religii i wykorzystanie jej do podżegania do nienawiści. „Nie zgadzamy się na używanie imienia Boga do usprawiedliwienia aktów przemocy i terroryzmu” – napisali.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze