Kuba: arcybiskup Bostonu spotkał się z prezydentem. Czy to przełom w relacjach z USA?
Z wypowiedzi samego purpurata, przytoczonej przez amerykańską agencję AP, wynika, że omawiano sprawę „pomocy chorym” nie tylko na Kubie, ale też w Dominikanie i Haiti.
Wizyta amerykańskiego hierarchy na wyspie nastąpiła w trudnym okresie w stosunkach między obu krajami, gdyż nie wygląda na to, aby nowa administracja prezydenta Joe Bidena zamierzała złagodzić sankcje nałożone na Kubę przez Donalda Trumpa.
>>> Sanktuarium w Miami: zbudowane przez uchodźców uciekających przed reżimem Castro
Na spotkaniu kardynała z prezydentem byli obecni także inni dygnitarze kubańscy: minister spraw zagranicznych Bruno Rodríguez, główny ideolog tamtejszej Partii Komunistycznej oraz szef Urzędu ds. Kontaktów z USA.
Dzień wcześniej, czyli 8 bm. kardynał odwiedził Ośrodek Badań nad Inżynierią Genetyczną a wieczorem odprawił Mszę św., oddając cześć Najświętszej Marii Pannie Miłosiernej z El Cobre – Patronce Kuby.
>>> Ks. Witold Lesner: na Kubie bez zmian
„Dla nas, katolików, zdrowie jest ważnym wyzwaniem, idąc za przykładem Pana Jezusa, który poświęcił samego siebie w posłudze chorym” – powiedział kardynał w wywiadzie dla AP, dodając, że „Kościół prowadzi działalność w wielu szpitalach i klinikach na całym świecie”.
Kuba jest jedynym krajem Ameryki Łacińskiej, który opracował własną szczepionkę przeciwko Covid-19, a nawet trzy jej rodzaje i obecnie zabiega o uznanie jej przez Światową Organizację Zdrowia.
Po wizycie w Hawanie kardynał udał się 9 bm. do Dominikany a następnie do Haiti, aby „zapoznać się” na miejscu z wysiłkami na rzecz pomocy ludziom dotkniętym przez niedawne wyjątkowo silne trzęsienie ziemi, w którym zginęło ponad 2000 osób.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |