EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH Dostawca: PAP/EPA.

Kuba: Kościół pomaga ofiarom huraganu Ian

W ostatnich dniach września huragan Ian spustoszył zachodnią część Kuby. Wiatr wiał z prędkością przekraczającą 200 km/h i towarzyszyły mu ulewne deszcze. Caritas na Kubie prowadzi zbiórkę odzieży, obuwia, leków, żywności i środków higieny osobistej oraz pieniędzy.

„Musimy mieć świadomość, że za kilka tygodni nikt nie będzie już pamiętał o ofiarach huraganu. Nie możemy pozostawić mieszkańców Pinar del Rio bez pomocy” – apelował na spotkaniu z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi bp Arturo González Amador, ordynariusz diecezji Santa Clara. Poinformował także, że tegoroczna taca ze Światowej Niedzieli Misyjnej zostanie przekazana na pomoc poszkodowanym.

EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH Dostawca: PAP/EPA.

Zniszczenia spowodowane przez Huragan Ian jeszcze bardziej pogorszyły i tak już trudną sytuację ekonomiczną i humanitarną panującą na wyspie. Największym problemem są przerwy w dostawie prądu dochodzące nawet do 12 godzin na dobę i brak lekarstw. Bezpośrednią pomoc najuboższym niosą parafie. „U nas w parafii w Vueltas, gdzie do kościoła w niedzielę uczęszcza około 70 osób, a parafia liczy niewiele ponad 100 osób, w ciągu 7 dni pojawiło się 20 reklamówek rzeczy, żywności i leków. Jest to ogromny dar serca ze względu na to, że ci sami ludzie potrzebują tych rzeczy” – mówi ks. Adam Pestka MSF, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Aniołów w Vueltas w prowincji Villa Clara, która aż do dnia dzisiejszego odbudowuje kościół zniszczony przez Huragan Irma w 2017 roku. „Otaczamy stałą opieką około 90-120 osób, w tym także niekatolików. Przede wszystkim zaopatrujemy w żywność, odzież, środki higieny osobistej i lekarstwa. Wspieramy także finansowo, przekazując bezpośrednio pieniądze ze zbiórek prowadzonych w naszej parafii, przede wszystkim dwa razy w ciągu roku: w Wielkim Tygodniu i w Boże Narodzenie” – informuje Maria Elena, odpowiedzialna w tej samej parafii za opiekę nad potrzebującymi.

>>> Kenia: zwierzchnicy religijni krytykują projekt ropociągu w Afryce Wschodniej

Ekipy bliskości

Wielką kreatywnością wykazała się młodzież z parafii pw. św. Atanazego w Placetas. W kilka dni po przejściu huraganu, kiedy prądu nie było 48 godzin, stworzyła „ekipy bliskości”, które odwiedzały najbardziej samotnych i potrzebujących parafian.

„Nasi młodzi bardzo dużo pomagają w parafii. Kiedy w całym kraju nie było prądu, brakowało wody i psuła się żywność, a dla wszystkich był to wielki moment próby i zwątpienia, podjęto inicjatywę, by w małych grupach odwiedzać najbardziej osamotnionych i towarzyszyć im swoją obecnością, śpiewem i modlitwą” – komentuje tamtejszy duszpasterz młodzieży, ojciec Louis de Berny ze Zgromadzenia św. Marcina.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze