Kuba: tylko w sierpniu blisko 300 antyrządowych manifestacji
W sierpniu na Kubie odbyło się prawie 300 dużych demonstracji przeciwko polityce rządu w Hawanie. W większości przypadków ich organizatorzy domagali się poprawy ekonomicznych i sanitarnych warunków życia – podał raport organizacji praw człowieka Kubańskiego Obserwatorium ds. Konfliktów (OCC).
Jak wyliczyło OCC w opublikowanym w poniedziałek raporcie dotyczącym sytuacji na wyspie, ponad 60 proc. manifestacji antyrządowych miało miejsce w sierpniu w związku z pogorszeniem sytuacji ekonomicznej i sanitarnej na Kubie. Pozostałe demonstracje służyły wymuszeniu na reżimie w Hawanie większych praw politycznych i obywatelskich.
>>> Ks. Witold Lesner: na Kubie bez zmian
Tymczasem inna organizacja praw człowieka, Obrońcy Kubańskich Więźniów (CPD), podała, że w sierpniu w związku z antyrządowymi protestami do więzienia trafiło 117 osób. Władzom CPD udało się też ustalić na 5 tysięcy liczbę osób aresztowanych w lipcowych protestach przeciwko władzom Kuby. Organizacja zastrzegła jednak, że liczba zatrzymanych mogła być większa nawet o 3000 osób. Według szacunków CPD w kubańskich więzieniach w związku z udziałem w protestach przeciwko reżimowi w Hawanie przebywa obecnie około 1500 osób.
>>> Kuba – gniew ukazał się na ulicach
Z szacunków organizacji praw człowieka wynika, że w 584 antyrządowych protestach na Kubie w lipcu 2021 r. wzięło udział łącznie ponad 187 tys. osób.
Masowe demonstracje na Kubie, które wybuchły 11 lipca, miały związek z nasilającą się biedą i trudnościami w dostępie do żywności, lekarstw oraz szczepionek przeciwko Covid-19. Choć protesty miały pokojowy charakter, zostały spacyfikowane przez siły bezpieczeństwa i oddziały policji, których liczni funkcjonariusze wmieszali się w tłum, udając cywilów.
>>> ONZ i biskupi żądają uwolnienia uczestników kubańskich protestów
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |