dziecko ze szczotką

Kup Pan szczotkę!

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” zakończyła akcję „Kup Pan szczotkę!”. Projekt trwał dwa miesiące i przyniósł olbrzymie ilości szczotek i past do zębów.

W tej chwili fundacja tonie w paczkach z całej Polski, a wolontariusze doliczyli się już ponad 70 tys. szczoteczek i past do zębów (ponad 40 tys. szczoteczek i 30 tys. past do zębów) o łącznej wadze pięciu ton! Kolejne dary będą jeszcze spływały do fundacji przez najbliższe kilka tygodni. Akcja „Kup Pan szczotkę!” została zapoczątkowana w zeszłym roku w związku z wyjazdem wolontariusza Fundacji – stomatologa Krzysztofa Gniazdowskiego do Kamerunu. Tam od ponad pięciu lat przy misji w Abong – Mbang działa polski gabinet stomatologiczny. Fundacja „Redemptoris Missio” zapewnia stałą obecność stomatologa w tym miejscu. Dzięki zeszłorocznej, pierwszej edycji akcji misjonarze rozpoczęli naukę mycia zębów dla uczniów prowadzonych przez siebie szkół i przedszkoli. Drugą edycję akcji fundacja zorganizowała na prośbę samych misjonarzy. Zebrane w zeszłym roku szczoteczki już się zużyły, a w niektórych szkołach dzieci zabrały je ze sobą do domu jako nagrodę na koniec roku.

Afrykańczycy mieszkający w tej części Kamerunu, w której działa polski gabinet, najczęściej myją zęby za pomocą patyczków, ale, jak twierdzą stomatolodzy, nie jest to dobra metoda profilaktyki próchnicy. Z bólem zęba Afrykańczycy żyją latami, czasem korzystają z usług „wyrywacza zębów” lub czarownika. Nasz dentysta w Abong-Mbang jest jedynym stomatologiem w promieniu 200 km. Prowadzący program „Dentysta w Afryce” – lek stom. Konrad Rylski zakłada kolejne gabinety stomatologiczne w całej Afryce. Działa już gabinet w Republice Centralnej Afryki, ostatnio powstał gabinet w Tanzanii w przychodni zdrowia w Kiabakari (przychodnia ta została wybudowana przez Fundację „Redemptoris Missio” w 2004 r.) Obecnie doktor Rylski pracuje w wiosce czarownic w Ghanie. Zabrał tam ze sobą również szczoteczki pochodzące ze zbiorów akcji. Pierwsze szczoteczki pochodzące z tegorocznego projektu trafiły też do Kamerunu. Przed trzema tygodniami wyjechała tam doktor Aleksandra Golińska, oprócz skalera i materiałów stomatologicznych do walizki zabrała ze sobą również szczoteczki i pasty do zębów.

Po polskiej stronie w akcji wzięło udział szereg rozmaitych instytucji. Były to szkoły, przedszkola, parafie, a nawet uczelnie wyższe. Szczoteczki zbierały także całe miejscowości (Strzałkowo, Janowiec, Słupca). Najbliższy transport szczoteczek i past do Afryki (Kamerun, Republika Środkowej Afryki) fundacja zaplanowała na wtorek 15.11.2016 r.

Kup Pan szczotkę!
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze