Zdjęcie poglądowe. Bp Krikor Coussa, fot. EPA/KHALED ELFIQI

Liban: nowym patriarchą został duchowny związany z Polską

W katolickiej katedrze obrządku ormiańskiego w Bejrucie odbył się ingres nowego patriarchy Cylicji Rafała Piotra XXI Minassiana. Wybrany on został przed miesiącem jako następca zmarłego w maju Grzegorza Piotra XX Ghabroyana.

Starożytna ceremonia intronizacji składała się z następujących po sobie pieśni, modlitw, wypowiadanych przez biskupów katolickiego Kościoła ormiańskiego i wiernych. Nowy zwierzchnik Kościoła został przedstawiony ludowi Bożemu, najstarszy nominacją arcybiskup wezwał go do złożenia wyznania wiary, po czym nastąpił moment intronizacji. Biskupi nałożyli na głowę nowego patriarchy złoty welon, który symbolizuje władzę kościelną pochodzącą od Ducha Świętego. Otrzymał też patriarszy pastorał. Dwaj biskupi zaprowadzili go na tron patriarszy i przekazali mu znak pokoju. W tym czasie biły dzwony katedry.

>>> USA: patriarcha Bartłomiej spotka się z Bidenem. Znamy cel wizyty

Na uroczystości obecni byli m.in. patriarcha maronicki kard. Béchara Boutros Räi, patriarcha melchicki Józef Absi, przedstawiciele patriarchów Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego Arama I i Karekina II oraz prezydenta Libanu.

Życiorys nowego patriarchy

Nowy patriarcha urodził się 24 listopada 1946 r. w Bejrucie, w rodzinie ormiańskiej. Studiował w Patriarchalnym Seminarium Duchownym w Bzommar (1958-1967), a następnie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim (1967-1973). Uczęszczał na kurs specjalistyczny z zakresu psychopedagogiki na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim.

fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

24 czerwca 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie jako członek Patriarchalnego Instytutu Duchownego w Bzommar. W latach 1973-1982 był proboszczem katedry ormiańskiej w Bejrucie, następnie sekretarzem patriarchy Hovannesa Petrosa XVIII Kaspariana, aż w końcu został odpowiedzialnym za założenie kompleksu parafialnego Świętego Krzyża w Zalce, w Bejrucie.

Od 1975 do 1989 r. był sędzią w Trybunale kościelnym Kościoła obrządku ormiańskiego w Bejrucie.Wykładał liturgię ormiańską na Papieskim Uniwersytecie w Kaslik, a w 1989 r. został przeniesiony do Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie przez rok pracował jako proboszcz w Nowym Jorku. Następnie, był duszpasterzem ormiańskich katolików w Kalifornii, Arizonie i Nevadzie.

>>> Patriarcha Bartłomiej: wolność religijna podstawą praw człowieka

Od 2004 r. kieruje stacją Telepace Armenia, której jest założycielem. W 2005 r. został mianowany Egzarchą Patriarszym Jerozolimy i Ammanu dla ormiańskich katolików. W 2011 r. został mianowany ordynariuszem dla Ormiańskich Wiernych Katolickich Europy Wschodniej, a Ojciec Święty powierzył mu stolicę tytularną w Cezarei Kapadockiej obrządku ormiańskiego i nadał tytuł arcybiskupa ad personam.

Od 24 do 26 czerwca 2016 r. gościł papieża Franciszka podczas jego podróży apostolskiej do Armenii. Wielokrotnie odwiedzał Polskę i mieszkających w naszym kraju wiernych obrządku ormiańskiego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze