fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

USA: patriarcha Bartłomiej spotka się z Bidenem. Znamy cel wizyty

W sobotę 23 października patriarcha konstantynopolski Bartłomiej rozpoczął 12-dniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. Jej program przewiduje m.in. spotkanie gościa z prezydentem Joe Bidenem, odebranie doktoratu honorowego na katolickim uniwersytecie Notre Dame i reorganizację struktur prawosławnego arcybiskupstwa Ameryki. Towarzyszy mu 10 osób, w tym 2 biznesmenów i dziennikarz turecki.

Właśnie sprawy wewnątrzkościelne są – według amerykańskiej agencji prasowej AP – głównym celem tej podróży, kolejnej, jaką honorowy zwierzchnik światowego prawosławia, obchodzący w tych dniach 30. rocznicę wyboru i objęcia urzędu, składa w USA. Ma się on zająć „szeregiem problemów, począwszy od zmiany struktur greckiej archidiecezji prawosławnej w Ameryce a kończąc na statusie jego Patriarchatu w ojczystej Turcji”.

„Zielony patriarcha”?

Elpidifor – egzarcha Atlantyku i Pacyfiku i ósmy z kolei prawosławny arcybiskup Ameryki – w wywiadzie dla AP wyjaśnił, że Bartłomiej jeszcze raz podejmie w USA wysiłki mające na celu doprowadzenie do ponownego otwarcia prawosławnej uczelni teologicznej w Chalki w Turcji, którą tamtejszy rząd zamknął 50 lat temu. Podkreślił, że „wolność religijna stanowi żywotny warunek dla istnienia tego Kościoła w Turcji”. Wyraził też przekonanie, że Bartłomiej jest nie tylko „zielonym patriarchą” (jak bywa nazywany ze względu na swe zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska), ale także „promuje dialog”.

>>> Patriarcha chaldejski spotkał się z nowym zwierzchnikiem Asyryjskiego Kościoła Wschodu

W uznaniu takiej postawy i działalności 28 października odbierze on doktorat honoris causa na katolickim uniwersytecie Notre Dame w South Bend w stanie Indiana. Uczczono go „za wysiłki na rzecz poprawiania stosunków między prawosławiem a katolicyzmem, zerwanych w 1054 na tle sporów teologicznych i prymatu papieskiego”. Ku jego czci chór bizantyński archidiecezji wykona utwór „Stworzenie: od Adama do Zbawienia”, skomponowany na tę okazję przez Georgiosa Theodoridisa, który poprowadzi zespół.

Zdaniem ks. Alexisa Torrance’a, profesora teologii bizantyjskiej uczelni „podejmowanie wysiłków na rzecz usunięcia rozłamu (między obu tymi wyznaniami) stanowi długofalowy cel działalności patriarchy”.

fot. EPA/YURI GRIPAS

Patriarcha uhonorowany nagrodą

W piątek 29 bm. Amerykański Komitet Żydowski (American Jewish Comitee), broniący praw Żydów poza granicami USA, uhonoruje Bartłomieja Nagrodą za Wspieranie Godności Ludzkiej (Human Dignity Award) za jego działania na rzecz ekologii, dialogu miedzy religiami i rozwijanie stosunków żydowsko-prawosławnych.

Przewidziane jest także spotkanie gościa ze Stambułu z prezydentem USA Joe Bidenem, sekretarzem stanu Antonym Blinkenem i przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i być może jeszcze innymi politykami tego kraju. Daty spotkań zostaną ogłoszone później.

>>> Patriarcha Bartłomiej: wolność religijna podstawą praw człowieka

Andrew Walsh, wiceprzewodniczący Ośrodka Greenberga ds. Badania Religii w Życiu Publicznym z Trinity College w Hartfordzie w stanie Connecticut, uważa, iż „to spotkanie z Bidenem wpłynie na podniesienie prestiżu patriarchy i znaczenia jego działań, opartych na zasadzie tzw. soft power, czyli głównie dyplomacji”.

Uroczyste otwarcie nowego sanktuarium

Jednym z ważnych punktów rozpoczętej dziś wizyty będzie też uroczyste otwarcie nowego Narodowego Sanktuarium św. Mikołaja przy cerkwi pod tym samym wezwaniem w Nowym Jorku. Została ona zburzona 20 temu w wyniku ataku terrorystycznego na World Trade Center, a ostatnio odbudowana jako „Ogólnokrajowe Sanktuarium Modlitwy o Pokój”.

W 2017 znany amerykański ośrodek badawczy Pew podał, że na świecie żyło ok. 200 mln prawosławnych, z czego 1,8 mln w Stanach Zjednoczonych (różnych jurysdykcji). Według źródeł prawosławnych, wiernych jest ok. 250 mln.

>>> Patriarcha Minassian: rozproszeni Ormianie wciąż cierpią i potrzebują nadziei

Grecka Archidiecezja Prawosławna (GAP) w Ameryce powstała w 1922 początkowo jako GAP Ameryki Północnej i Południowej. Obecnie tworzą ją dystrykt archidiecezjalny – Nowy Jork i osiem metropolii: New Jersey, Chicago, Atlanta, Detroit, San Francisco, Pittsburgh, Boston i Denver. Na jej czele stoi arcybiskup, którym od 11 maja 2019 jest niespełna 54-letni obecnie Elpidifor (Lambriniadis). Na terenie tej jednostki kościelnej istnieje 540 parafii, w których pracuje ok. 800 księży, a liczbę wiernych archidiecezja ocenia na ok. półtora miliona.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze