Liban Bejrut

fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH

Liban: patriarcha maronicki apeluje o utworzenie nowego rządu

Patriarcha maronicki kard. Béchara Raï zaapelował do polityków Libanu o utworzenie nowego rządu do 4 sierpnia – pierwszej rocznicy tragicznej eksplozji w Bejrucie. Rozpoczęte dziś w pałacu prezydenckim Baabda konsultacje parlamentarne powinny być przeprowadzone sprawnie i bez zwyczajowego targowania się o przywileje jednostek lub grup, powiedział hierarcha podczas Mszy św. 25 lipca w swojej letniej rezydencji w Dimane.

Takie debaty są nie na miejscu, „gdy tymczasem kraj pogrąża się w ubóstwie i chaosie, a jego instytucje są zagrożone”, stwierdził maronicki patriarcha. „Jaki jest sens bronić praw poszczególnych wspólnot? Czyż nie najważniejszy jest Liban?”, pytał. Jako zwierzchnik największej wspólnoty chrześcijańskiej w kraju, kard. Raï odgrywa również wpływową rolę w społeczeństwie i polityce.

Patriarcha ostro potępił też uniki prawne i taktykę zwlekania z rozwiązaniem problemu katastrofy, w której w stołecznym porcie zginęło około 200 osób, a 6,5 tys. zostało rannych. Jego zdaniem, jeśli politycy nie powiedzieli ludziom prawdy, powinni przynajmniej dać im nowy rząd.

>>>Liban: trwający kryzys znowu się pogłębił

Jednocześnie wyraził nadzieję, że konsultacje parlamentarne prowadzone pod przewodnictwem prezydenta Michela Aouna szybko doprowadzą do mianowania „osobistości otwartej na reformy, która cieszy się zaufaniem narodu”. Podkreślił, że naród „szuka prawdziwej zmiany” i ma na to „aprobatę wspólnoty arabskiej i międzynarodowej”.

Fot. EPA/NABIL MOUNZER

Według doniesień mediów, największe szanse na powołanie przez prezydenta do utworzenia rządu ma były premier i miliarder Nadżib Mikati, który cieszy się poparciem wielu ugrupowań. Od czasu, gdy po wybuchu z 4 sierpnia 2020 r. zrezygnował z funkcji premiera Hassan Diab, kraj pozostaje praktycznie bez władzy wykonawczej. Sześć tygodni temu do dymisji podał się również desygnowany kandydat Sad al-Hariri, co drastycznie zaostrzyło kryzys rządowy.

>>>Liban: nuncjusz apostolski apeluje o jak najszybsze utworzenie rządu

Jak podkreślają media, najważniejszym zadaniem nowego rządu ma być prawdopodobnie rozpoczęcie negocjacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) w sprawie pakietu pomocowego oraz uzyskanie od społeczności międzynarodowej zobowiązań finansowych powiązanych z reformami. Liban przeżywa obecnie najgorszy w swojej najnowszej historii kryzys gospodarczy i finansowy, któremu towarzyszy załamanie kursu funta libańskiego i hiperinflacja. Spowodowało to niedobory energii elektrycznej, leków i paliwa oraz dramatycznie pogłębiło zubożenie ludności.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze