W lutym ponad 130 tysięcy euro trafi do najbardziej potrzebujących

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Tylko w lutym Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w ramach międzynarodowej współpracy wszystkich biur, wesprze chrześcijan w różnych zakątkach świata na łączną sumę 130 200 euro. Oprócz tego poszczególne biura krajowe organizują własne projekty, jak chociażby „Mleko dla Aleppo”. To dzięki wrażliwości ludzi dobrej woli i ofiarnej służbie pracowników wciąż każdy nas może pomóc chrześcijanom będącym w potrzebie. 

W Kongo studnia, w Gwinei seminarium, a na Filipinach ochronka

W ramach współpracy międzynarodowej PKwP wesprze lub sfinansuje w całości siedem projektów w różnych krajach. W Kinszasie w Demokratycznej Republice Konga PKwP wybuduje studnię głębinową dla sióstr karmelitanek z klasztoru św. Józefa, które w ostatnim czasie zostały pozbawione źródła pitnej wody. Klasztor każdego dnia wspiera najbardziej potrzebujących: siostry przygotowują posiłki i prowadzą ambulatorium. Jedna studnia, której koszt wybudowania wynosi 17 500 euro, pozwoli normalnie funkcjonować sporej części najbardziej potrzebujących. Z kolei w Gwinei dotacja w wysokości 30 000 euro pozwoli ukończyć budowę pierwszego seminarium duchownego w tym kraju. Do tej pory tamtejsi kapłani musieli wyjeżdżać na studia do sąsiedniego Senegalu, co oczywiście wiązało się kosztami dla tamtejszych wspólnot parafialnych. W Tambacan w południowej części Filipin PKwP dofinansuje budowę dodatkowego budynku w klasztorze Niepokalanego Serca Maryi, który służyć będzie jako część ambulatoryjna w ochronce prowadzonej przez siostry karmelitanki oraz jako dom opieki dla starszych i schorowanych osób. Koszt tego projektu wynosi 20 000 euro.  

Pomoc duszpasterska w Ameryce Południowej

Inna sytuacja jest w Ameryce Południowej. W Tamarindo, w diecezji Ciego de Avila na Kubie wspieramy miejscową wspólnotę parafialną w budowie kaplicy pw. Matki Bożej Fatimskiej. Do tej pory prawie czterotysięczna wspólnota spotykała się na liturgii na terenie otwartym. Dlatego zapadła decyzja o budowie kaplicy. W tym miesiącu PKwP przekazała 24 000 euro na wyposażenie liturgiczne nowo wybudowanej kaplicy. W Ekwadorze, w diecezji Portoviejo panują dramatyczne warunki mieszkaniowe w seminarium. Pieniędzy brakuje na opłacenie bieżących rachunków i na pensje dla pracowników. Wsparcie w wysokości 13 700 euro pozwoli utrzymać seminarium duchowne przez kolejnych kilka miesięcy.   

We wschodniej części Europy pomagamy przeżyć zimę

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera chrześcijan również w Europie. W tym miesiącu pomocą materialną zostaną objęte dwie wspólnoty: na Białorusi i naUkrainie. Kwota 15 000 euro zostanie przekazana na utrzymanie seminarium duchownego w Grodnie. Sroga zima mocno nadwątliła równowagę finansową tamtejszej uczelni. Gdyby nie pomoc materialna, budynek seminarium musiałby zostać zamknięty na zimę, a klerycy musieliby powrócić do domów. Suma 10 000 euro została przekazana również biskupowi Jackowi Pylowi, który opiekuje się diecezją odesko-symferopolską. Ordynariusz tej diecezji poprosił PKwP o pomoc w zakupie zimowych ubrań dla najmłodszych diecezjan. Dzięki wsparciu stowarzyszenia ponad 200 dzieci z siedmiu do dziś istniejących parafii katolickich na Krymie może bezpiecznie i ciepło przeżyć zimę. 

Dziękujemy!

Te wszystkie inicjatywy możliwe są dzięki ludziom dobrej woli z całego świata, również z Polski. Dzięki wsparciu finansowemu i modlitewnemu Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie może dawać naszym braciom i siostrom jeszcze więcej nadziei i wiary w dobro wypływające z bycia chrześcijaninem. W imieniu wszystkich obdarowanych dziękujemy!  

Więcej informacji na stronie internetowej www.pkwp.org

Zobacz także
Wasze komentarze