traktor ciągnik

Fot. pixabay

Madagaskar: mieszkańcy otrzymali nowy sprzęt rolniczy

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Kubota” w języku malgaskim, urzędowym języku na Madagaskarze, oznacza „ciągnik”. Dla żyjących z uprawy roli mieszkańców wioski Tandrano był do niedawna tylko marzeniem. Dzięki wsparciu Caritas Polska i MIVA Polska możliwe było zakupienie sprzętu, który usprawnia ich codzienną pracę na roli.

Dzięki Caritas Polska i MIVA Polska teraz mieszkańcy wioski mogą korzystać z nowego sprzętu do prac polowych: przyczepy, rozrusznika, glebogryzarki i ciągnika. Sprzętu używają do uprawy ryżu, manioku, orzeszków ziemnych i kukurydzy. Dla liczącego ok. 2 tysiące mieszkańców Tandrano w madagaskarskim regionie Toliara to zupełnie nowa rzeczywistość. Dotychczas uprawiali ziemię w tradycyjny sposób, nie dawało to wielu perspektyw na zmianę.

– Poprzez nasz projekt zmieniamy mentalność rolników otwierając ich na inne sposoby uprawy czy hodowli, umożliwiając im wyjście z zapadni w jakiej obecnie się znajdują – mówi ks. Ludwik Wawrzeczko MSF, koordynator projektu ze Stacji Misyjnej Tandrano – Szpadlem i siłą własnych mięśni człowiek nie jest w stanie wypracować zbyt wiele. Przeciętna rodzina jest w stanie obrobić zaledwie 1 do 2 ha ziemi, a do tego źle obrobiona ziemia nie wydaje spodziewanego owocu.

Nowe perspektywy rozwoju

Głównymi użytkownikami nowego sprzętu są członkowie Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Rolniczej. Mają od 20 do 35 lat i ambicję rozwoju swojej wioski. Nie chcą pozostawać przy dotychczasowym stylu życia i pracy, ale polepszyć sytuację swoją i innych mieszkańców Tandrano. Z ich inicjatywy powstała też szkoła katolicka, są też animatorami życia kulturalnego wioski.

Każdego roku część zysków będzie odkładana, aby w następnym latach zakupić nowe ciągniki, co jeszcze bardziej zwiększy wydajność. – Liczymy, że sprzęt nie tylko będzie w stanie zapracować na swoje utrzymanie czy też polepszyć byt rolników zrzeszonych w „spółdzielni”, ale również zapracować na kolejne ciągniki – dodaje ks. Ludwik Wawrzeczko – Wynikiem wspólnej pracy powinno być też wzbudzenie pragnienia w innych, aby każdy sam posiadał taki sprzęt.

Zobacz także
Wasze komentarze