fot. cathopic

Materiały na środę misyjną [TYDZIEŃ MISYJNY]

Poniższe materiały na Tydzień Misyjny publikujemy dzięki uprzejmości Papieskich Dzieł Misyjnych.

OTO JA, SIOSTRA/BRAT ZAKONNY, POŚLIJ MNIE

Komentarz na wejście
„Cóż stałoby się ze światem, gdyby nie było w nim zakonników?” – pyta papież Jan Paweł II w adhortacji Vita consecrata, i dodaje: „Życie konsekrowane ma wielkie znaczenie. Wyraża nieograniczoną bezinteresowność i miłość w świecie zagrożonym przez zalew spraw nieważnych i przemijających” (VC 104). Siostry i bracia zakonni są szczególnymi prorokami – ukazują dzień po dniu swoim kruchym, ale przemienianym łaską życiem samego Chrystusa.

Modlitwa wiernych
Wdzięczni za dar życia konsekrowanego dla Kościoła, prośmy dobrego Boga.

– Módlmy się za papieża Franciszka i biskupów, by zawsze mogli liczyć na modlitwę i współpracę z osobami życia konsekrowanego.

– Módlmy się za siostry i braci zakonnych i instytutów życia konsekrowanego, by wierni Ewangelii i charyzmatom ich wspólnot, z radością naśladowali Jezusa Chrystusa i objawiali Go światu przez modlitwę i apostolstwo.

– Módlmy się za rodziny, w których wzrastają nowe powołania zakonne, kapłańskie i misyjne, by budowały więzi rodzinne
na Chrystusie i wychowywały do hojności, dzielenia, poświęcenia i współodczuwania.

– Módlmy się za młodych rozeznających powołanie i szukających sensu życia, by przemawiało do nich życie osób poświęconych Bogu, jaśniejące radością i pięknem życia Ewangelią.

– Módlmy się za te siostry i braci zakonnych oraz naszych bliskich, którzy zmagają się z cierpieniem, by otoczeni serdeczną troską wspólnot i bliskich ofiarowali cierpienia wraz z ofiarą Chrystusa za zbawienie świata.

– Módlmy się za nas, byśmy realizowali drogę naszego osobistego powołania w zjednoczeniu z Chrystusem i byli wsparciem dla tych, do których jesteśmy posłani.

Razem dziękujemy Ojcu, który nas powołał do pójścia za Jezusem w posłuszeństwie Jego Ewangelii i w służbie Kościołowi oraz wlał w nasze serca Ducha Świętego.

Rozważania różańcowe (tajemnice chwalebne)

Maryja, która doskonale wypełniła wolę Ojca, jest przewodniczką dla każdej siostry. Niech pomaga nam, abyśmy również w pokorze i posłuszeństwie wypełniali powierzoną nam misję.

1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa
Dziękuję Tobie, żeś mnie wysłuchał i stałeś się moim Zbawcą. Kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym. Stało się to przez Pana i cudem jest w naszych oczach (Ps 118,21-23).
Oto ja, poślij mnie… wszędzie tam, gdzie śmierć gasi nadzieję, gdzie smutek zabija radość, gdzie wątpliwości paraliżują działanie.

2. Wniebowstąpienie Pana Jezusa
Wznoszę swe oczy ku górom: Skądże nadejdzie mi pomoc? Pomoc mi przyjdzie od Pana, co stworzył niebo i ziemię.
Pan cię strzeże, Pan twoim cieniem (…). Pan będzie strzegł twego wyjścia i przyjścia teraz i po wszystkie czasy (Ps 121,1-2.5.8).
Oto ja, poślij mnie… w Twoje Imię, z Twoją łaską, z Twoim Słowem, w mocy Eucharystii.

3. Zesłanie Ducha Świętego
Oto przychodzę; w zwoju księgi o mnie napisano: Jest moją radością, mój Boże, czynić Twoją wolę (…). Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca. Nie taiłem Twej łaski ani Twej wierności przed wielkim zgromadzeniem (Ps 40,8-9a.11).
Oto ja, poślij mnie… w Twoim Duchu, który jest „pokojem w niepokoju, ufnością w zniechęceniu, radością w smutku, młodością w starości, odwagą w próbie”.

4. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
Uradowałem się, gdy mi powiedziano: «Pójdziemy do domu Pańskiego!» Już stoją nasze nogi w twych bramach, o Jeruzalem (…)
Tam wstępują pokolenia, (…) aby wielbić imię Pańskie (Ps 122,1-2.4).
Oto ja, poślij mnie… pod opieką Maryi, która sprawy Boże zachowywała w sercu, która cała była w misji Syna, która jest Matką Kościoła.

5. Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi
Będę Cię sławił, Panie, z całego mego serca, będę śpiewał Ci wobec aniołów. Oddam Ci pokłon ku Twemu świętemu przybytkowi.
I będę dziękował Twemu imieniu za łaskę Twoją i wierność, bo wywyższyłeś ponad wszystko Twoje imię i obietnicę (Ps 138,1-3).
Oto ja, poślij mnie… bo powołałeś mnie, i nie zostawiasz mnie samego, bo pragniesz, aby wszyscy ludzie zostali zbawieni.

Czytanka różańcowa
Kim są dla nas osoby konsekrowane? Nie szukamy w nich świetnie wykształconych i kompetentnych specjalistów (choć zwykle takimi są), menagerów czy coachów. Chcemy w nich widzieć nasze siostry i naszych braci w Chrystusie, którzy mają dla Boga i dla nas czas i przypominają światu prawdę: „Bóg jest. Bóg wystarcza, reszta przemija” (Papież Franciszek). Chcemy z nimi kontemplować Boga, powierzać im nasze intencje, a w ich domach doświadczać gościnności Betanii i zakosztować wspólnoty, która pozwala na życie w relacjach prawdziwie braterskich i siostrzanych.

Papież Franciszek o życiu konsekrowanym mówi, że to „żywe spotkanie z Panem. To powołanie do niezwykłych niespodzianek Ducha i wizja tego, co warto wziąć w ramiona, by
mieć radość, czyli samego Jezusa”. A w adhortacji Vita consecrata Jan Paweł II przypomina, że „na mocy oddania się Bogu” osoby konsekrowane „powinny czuć się włączone w szczególną współpracę z działalnością misyjną Kościoła” (VC 77). To wolność od posiadania, czystość serca i właściwy stosunek do autorytetu Słowa czyni z zakonnic i zakonników „ludzi Boga”, gotowych do hojnej odpowiedzi „Oto jestem”. To autentycznie przeżywana radość czyni z nich wiarygodnych pielgrzymów ścieżek ewangelicznych i ludzi zdecydowanych na dokonywanie radykalnych wyborów. Objawiają plan Ojca, kontynuują misję Syna i ogłaszają wspaniałe dzieła Ducha Bożego, gotowi iść na krańce ziemi, by ukazywać słowem i gestami pełnymi miłosierdzia, że każdy człowiek jest cenny i kochany przez Boga.

W Roku Życia Konsekrowanego papież Franciszek prosił osoby zakonne, by „nie zamykały się w sobie, nie były więźniami swoich
problemów”. Zapewniał, że rozwiążą się one wtedy, gdy wyjdą „na zewnątrz”, by pomagać innym w rozwiązywaniu ich problemów i głosić Dobrą Nowinę. Chciejmy dziś dziękować dobremu Bogu za tyle kobiet i mężczyzn, którzy dali się poprowadzić Duchowi Świętemu i przez wieki współpracowali z łaską w powoływaniu instytutów i zgromadzeń, które służą człowiekowi i pełnią misję w świecie.

Powierzajmy w serdecznej modlitwie siostry i braci dobrze nam znanych, jak i tych, których dotąd nie spotkaliśmy. Prośmy również o właściwe rozumienie powołania zakonnego w naszych rodzinach i środowiskach, by mogły w nich wzrastać przyszłe siostry i bracia zakonni, gotowi pójść za Chrystusem wszędzie tam, gdzie ich pośle.

s. Katarzyna Murawska FMM, PDM, Warszawa

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze