Ojciec Alojzy Chrószcz OMI z pielgrzymami/Marcin Wrzos OMI

Materiały PDM na Tydzień Misyjny [ŚRODA]

KSIĘŻA I KONSEKROWANI – „BĘDZIECIE MOIMI ŚWIADKAMI”

Komentarz na wejście

Bycie świadkiem jest ważne w życiu każdego chrześcijanina. Dzisiaj naszą modlitwą obejmijmy kapłanów i osoby życia konsekrowanego, tych wszystkich, którzy są świadkami Jezusa i głosicielami Dobrej
Nowiny.

Modlitwa wiernych

Bogu, który wysłuchuje naszych modlitw, przedstawmy z ufnością nasze prośby.
– Módlmy się za papieża Franciszka, biskupów i prezbiterów, aby niestrudzenie głosili światu Ewangelię. Ciebie prosimy…
– Módlmy się za misjonarki i misjonarzy pracujących na wszystkich kontynentach, aby byli wiernymi świadkami Jezusa. Ciebie prosimy…
– Módlmy się o nowe powołania, aby nie zabrakło szafarzy sakramentów i głosicieli Dobrej Nowiny. Ciebie prosimy…
– Módlmy się za wszystkie narody świata, aby miały zabezpieczone podstawowe warunki bytowe, edukację i opiekę medyczną. Ciebie prosimy…
– Módlmy się za zmarłych, zwłaszcza za kapłanów i konsekrowanych, aby ich trud głoszenia Ewangelii został nagrodzony oglądaniem Boga. Ciebie prosimy…
– Módlmy się za nas tutaj zgromadzonych, abyśmy każdego dnia byli wiernymi świadkami Jezusa. Ciebie prosimy…

Dobry Ojcze, wysłuchaj naszych próśb zanoszonych do Ciebie, przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Rozważania różańcowe (tajemnice chwalebne)

Rozważanie chwalebnych tajemnic różańcowych to dotykanie Nieba. Zanurzmy się w kontemplacji chwały Bożej Jezusa i Maryi.

  1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa
    „Po upływie szabatu, o świcie pierwszego dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób. A oto powstało wielkie trzęsienie ziemi. […] Anioł zaś przemówił do niewiast: «Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział»” (Mt 28, 1-6). Panie Jezu, prosimy Cię, aby wieść o Twoim Zmartwychwstaniu dotarła do wszystkich zakątków świata, do ludzi, którzy tracą nadzieję i żyją w niepewności jutra. Natchnij swym Duchem przywódców państw, organizacje międzynarodowe oraz wszystkich ludzi, aby na świecie panował Twój pokój.
  2. Wniebowstąpienie Pana Jezusa
    „Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga. Oni zaś poszli i głosili Ewangelię wszędzie, a Pan współdziałał z nimi i potwierdził naukę znakami […]” (Mk 16, 19-20).
    Głoszenie Dobrej Nowiny jest wpisane w powołanie nie tylko kapłańskie czy zakonne, ale w powołanie każdego chrześcijanina. Panie Jezu, prosimy Cię o liczne powołania misyjne. Niech świadkowie Twojej Miłości, prowadzeni przez Ducha Świętego, z głęboką wiarą, wytrwałością oraz poszanowaniem odmienności kultur służą rozwojowi Kościoła w każdym zakątku świata.
  3. Zesłanie Ducha Świętego
    „Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym” (Dz 2, 2-4). Panie Jezu, mimo prześladowań, konfliktów zbrojnych, trudów i niebezpieczeństw, na które narażeni są chrześcijanie w różnych częściach świata, niestrudzenie głoszona jest Ewangelia. Prosimy, aby Duch Święty prowadził misjonarzy i dawał im odwagę.
  4. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
    1 listopada 1950 r. papież Pius XII w Konstytucji Munificentissimus Deus podał: „Ogłaszamy, określamy i orzekamy jako objawiony przez Boga dogmat wiary, że Niepokalana Boża Rodzicielka, zawsze Dziewica Maryja, po zakończeniu biegu życia ziemskiego, została z ciałem i duszą wzięta do niebieskiej chwały”. Panie Jezu, prosimy, by Twoja i nasza Matka przyprowadziła nas do Ciebie, by wstawiała się za nami, abyśmy kroczyli drogą miłości i byli Twoimi świadkami.
  5. Ukoronowanie Maryi na Królową Nieba i ziemi
    „Wtedy Maryja rzekła: «Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy. Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej. Oto bowiem odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny»” (Łk 1, 46-55). Panie Jezu, razem z Twoją Matką przypominaj nam nieustannie, że każdy z nas jest misjonarzem i mamy iść i głosić Ewangelię całemu światu.

    Czytanka różańcowa

    22 maja br. przeżywaliśmy beatyfikację Pauliny Jaricot, która w 1826 r. powołała pierwsze róże Żywego Różańca, by obejmować mocą płynącą z modlitwy cały świat. Każde Zdrowaś Maryjo wspiera
    dzieło ewangelizacji na wszystkich kontynentach. Dzięki modlitwie różańcowej wielu głosicieli Ewangelii doświadcza obecności i pomocy Maryi. Dla osób, które Pan Jezus zaprosił do szczególnej więzi z Nim, słowa „Bądźcie moimi świadkami” niosą odpowiedzialność, by być prawdziwym świadkiem. Dziękujemy za wszystkich, którzy z odwagą i miłością realizują w Kościele ważne zadania, służąc Bogu i bliźniemu oraz szukają odpowiedzi na wyzwania naszych czasów.

    „Wszyscy bowiem wyznawcy Chrystusa, gdziekolwiek się znajdują, są zobowiązani tak ukazywać świadectwem słowa i przykładem życia nowego człowieka, przyobleczonego przez chrzest i działanie Ducha Świętego, który umocnił ich w sakramencie bierzmowania, aby inni widząc ich dobre czyny, chwalili Ojca i pełniej pojęli prawdziwy sens życia ludzkiego i powszechną więź wspólnoty ludzkiej. Aby mogli dawać skutecznie to świadectwo o Chrystusie, powinni tym ludziom okazywać miłość i szacunek, uważać się za członków społeczności ludzi, wśród których żyją […]. Równocześnie zaś niech zwracają uwagę na głębokie przemiany dokonujące się wśród narodów i starają się, aby ludzie naszej epoki, zafascynowani zbytnio nauką i techniką dzisiejszego świata, nie zaniedbywali spraw Bożych, lecz owszem, aby obudzili w sobie gorętsze pragnienie prawdy i miłości objawionej przez Boga” (Dekret Misyjny Ad gentes 11).

    Powołanie do życia konsekrowanego to powołanie do wyjątkowej więzi z Chrystusem. Osoby konsekrowane powinny dzielić serce z tymi, do których są posłane. Fundamentem jest naśladowanie
    Chrystusa poprzez życie radami ewangelicznymi ubóstwa, posłuszeństwa i czystości. Osoba konsekrowana zostawia wszystko, by być z Nim i by oddać się na służbę Bogu i bliźnim. Jej zadaniem jest też aktywna promocja godności człowieka i sprawiedliwości społecznej oraz zgodna z wartościami Ewangelii aktywność w świecie edukacji, kultury i środków społecznego przekazu. Jan Paweł II w Vita consecrata napisał: „Właśnie ta służba pozwala dostrzec szczególnie wyraziście, że
    życie konsekrowane objawia jedność przykazania miłości – nierozerwalną więź między miłością Boga a miłością bliźniego”.

    s. Irena Karczewska FMM
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze