Misjonarz ks. Marian Sajdak odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Misjonarz ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów ks. Marian Sajdak został decyzją prezydenta Andrzeja Dudy odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Informację podała w czwartek Kancelaria Prezydenta.

Ks. Marian Sajdak został odznaczony za „wybitne zasługi dla rozwoju polsko-malgaskiej współpracy w działalności charytatywnej i społecznej na rzecz osób potrzebujących pomocy, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej”.

W imieniu prezydenta odznaczenie wręczył duchownemu minister Adam Kwiatkowski. W uroczystości uczestniczył też senator Zdzisław Pupa.

Ksiądz Marian Sajdak urodził się 2 stycznia 1943 r. w Nowym Wiśniczu. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 marca 1968 r. z rąk ks. kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. W 1970 roku wyjechał na Madagaskar, gdzie pierwszy rok misji spędził na nauce języka malgaskiego. Na początku pobytu w Belo wybudował dom dla sióstr i dla księży oraz przebudował kościół parafialny zniszczony przez cyklon. Ks. Sajdak od początku swojej posługi był również zaangażowany w rozwój szkolnictwa na wyspie.

Fot. saletyni.pl

Wybudował budynki szkolne, kilka domów dla najuboższych rodzin oraz zaopatrzył w narzędzia rolnicze mieszkańców wioski Tsarata. Od 1993 r. do 2010 r. sprawował funkcję proboszcza w parafii Miandrivazo. Założył kilka nowych wspólnot: kościół w Antsapandrano, w Anivorano i Ampihiaka, w Mandrosohasina, w Masikampy, w Betombana, w Bebako. Ponadto wybudował cztery kamienne kościoły w wioskach Andimaka, Ankiranomena, Dabolava oraz w Andranomaity. W 1994 r. ks. Sajdak, wraz z pracującym wówczas w parafii ks. H. Kaszubą rozpoczął budowę Kalwarii Saletyńskiej na górze Tsiafakantra, u której podnóża leży Miandrivazo. Budowa zakończyła się w sierpniu 2003 r. po wyniesieniu na szczyt ostatniej figury – M.B. Saletyńskiej. Oprócz tego u podnóża góry ks. Sajdak rozpoczął budowę przyszłego Centrum Pielgrzymkowego dla diecezji Morondava.

Ks. Marian zapoznał się również z tragiczną sytuacją więźniów w miejscowym więzieniu i rozpoczął organizowanie dla nich systematycznej pomocy: wybudował na terenie więzienia ubikacje, prysznice, pomieszczenie do przyrządzania posiłków oraz zbiornik na wodę; wprowadził do zakładu karnego kurs alfabetyzacji, warsztaty prac ręcznych, a także katechizację.

W 2009 r. ksiądz Marian Sajdak otrzymał od prezydenta Republiki Malgaskiej tytuł Kawalera Orderu Narodowego w podziękowaniu za zasługi na polu edukacji na Madagaskarze. Kapłan pracuje na Madagaskarze już prawie 50 lat. W tym czasie wybudował i otworzył 10 szkół podstawowych, trzy gimnazja oraz dwa licea. Ponadto regularnie finansuje edukację szkolną około 60 dzieci.

Obecnie ks. Sajdak pracuje w parafii w Dabolavie. W 2016 r. uzyskał zgodę biskupa Morondava na dalszą rozbudowę planowanego u podnóża góry Tsiafakantra Centrum Pielgrzymkowego dla diecezji Morondava, gdzie ma powstać Sanktuarium Matki Boskiej Saletyńskiej.

Misjonarz ks. Marian Sajdak odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze