Kard. Barreto: słuchać krzyku ludów, żyć duchem Kościoła misyjnego

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prorokiem ekologii integralnej nazwał peruwiańskiego kardynała-nominata Pedro Ricardo Barreto Jimeno sekretarz generalny Kościelnej Sieci Panamazońskiej (REPAM) Mauricio Lopez. Abp Barreto był jej inicjatorem.

Lopez przypomniał, że abp Barreto był prorokiem ekologii integralnej jeszcze przed encykliką papieża Franciszka „Laudato si” i stał się nim jeszcze bardziej po jej publikacji. Gdy rzucił ideę założenia REPAM, mówił, że był to „owoc Ducha Świętego”. W Sieci „żyje się duchem braterstwa, uczy się dostrzegania zdolności innych do obrony życia, słuchania krzyku ludów, życia duchem Kościoła misyjnego”. 

Sekretarz generalny REPAM zauważył, że gdy przy różnych okazjach abp Barreto mówił o lesie amazońskim jako źródle życia dla świata, wielu uważało to za przesadę „ale on przechodził nad tym do porządku dziennego”, gdyż wyrażał troskę Kościoła. – Uznawać Amazonię za priorytet, dać jej pierwszeństwo, uważać ją za serce świata – mogą to zrozumieć tylko ludzie o sercu przepełnionym ekologią integralną – stwierdził Lopez.

Abp Barreto wyróżnił się jako dyrektor Wydziału Sprawiedliwości i Pokoju Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej. Pamiętny był także jego głos w sprawie konsekwencji dla środowiska, powodowanych przez kopalnie w La Oroya. Za tę walkę przeciwko interesom przemysłu grożono mu śmiercią. Z papieżem Franciszkiem abp Barreto przyjaźni się od czasów, gdy Jorge Mario Bergoglio był prowincjałem jezuitów w Argentynie.

Abp Barreto odbierze insygnia godności kardynalskiej, razem z 13 innymi nominatami, z rąk papieża 29 czerwca w Watykanie.

Fot. www.vaticannews.va

Zobacz także
Wasze komentarze