fot. unsplash

Misjonarz na Post. Ciekawostki o krajach, w których pracują misjonarze

Misjonarze pracują w najdalszych zakątkach świata. W krajach bardzo ubogich i bardzo rozwiniętych. Niektóre ciekawostki o tych krajach cię zaskoczą.

fot. unsplash

Ameryka Łacińska i Karaiby

Antyle holenderskie

Istniejące w latach 1848–2010 holenderskie terytorium autonomiczne w Małych Antylach (Ameryka Środkowa) obejmujące 5 wysp na Morzu Karaibskim: dwie większe u wybrzeży Wenezueli – Curaçao (444 km²) i Bonaire (288 km²), oraz trzy mniejsze na wschód od Portoryko (Wyspy Podwietrzne) – Sabę (13 km²), Sint Eustatius (21 km²) i południową część Sint Maarten (34 km²).

Argentyna

Z Argentyny pochodzi pierwszy w historii papież z Ameryki Południowej, Franciszek. Największe skupiska Polonii zamieszkują prowincje: Buenos Aires (pod Buenos Aires znajduje się założona przez polskich emigrantów miejscowość Maciaszkowo), Misiones oraz Córdoba.

Aruba

Mieszkańcy używają języka niderlandzkiego oraz lokalnego języka kreolskiego zwanego papiamento. Funkcjonuje także język hiszpański.

Boliwia

Zdecydowana większość Boliwijczyków praktykuje katolicyzm. Dość popularny, zwłaszcza ostatnio, jest także protestantyzm.

Tradycyjne kapelusze typu 'bowler hat’ (melonik) noszone są przez mieszkańców pochodzenia indiańskiego i niekiedy – w przypadku kobiet – wskazują na stan cywilny właścicielek. Jeśli przechylone są na bok głowy, oznaczają stan panieński – jeśli natomiast znajdują się na jej czubku, świadczą o tym, że kobieta jest zamężna.

Brazylia         

Przemieszanie elementów europejskich, afrykańskich i amerykańskich wytworzyło nową oryginalną kulturę.

Brazylijski Kościół katolicki jest największą narodową wspólnotą wiernych na świecie. Obecnie katolicy stanowią około 62–63% społeczeństwa.

Brytyjskie Wyspy Dziewicze

Wyspy zostały odkryte w 1493 roku przez Kolumba. Katolicy stanowią 3,4% ludności.

Chile

Rozciągłość równoleżnikowa kraju w najszerszym miejscu wynosi zaledwie 468 km, a w najwęższym 90 km.

Najcieplejszym miesiącem jest styczeń, najchłodniejszym lipiec.

Ekwador

Ekwador jest podzielony na 24 prowincje (provincias) – jednostki administracyjne pierwszego rzędu. Prowincje dzielą się na 217 kantonów (cantones), a te z kolei na 1024 parafii (parroquias) dla odróżnienia od parafii kościelnych zwanymi także parafiami cywilnymi (parroquias civiles). Katolicy stanowią 66–83%.

Kolumbia

Kolumbia jest jedynym państwem południowoamerykańskim, które leży nad dwoma oceanami. Katolicy stanowią 87,5%.

Paragwaj

Banknoty Paragwaju produkowane są przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych Większość Paragwajczyków ma indiańskich przodków.

Peru

Peru jest państwem wieloetnicznym, Indianie stanowią 45% mieszkańców kraju, metysi, a więc potomkowie białych i Indian 37%, natomiast biali 15%.

Najznamienitszym przykładem indiańskiej myśli architektonicznej jest Machu Picchu.

Urugwaj

Urugwaj to najbardziej zsekularyzowany kraj Ameryki Południowej. Obecnie obserwuje się w Urugwaju wzrost zainteresowania religiami pochodzenia afrykańskiego, wywodzącymi się z Brazylii, takimi jak macumba i umbanda.

Fot. PAP/EPA/NIC BOTHMA

Afryka i Madagaskar

Algieria

Ludność Algierii w większości ma mieszane arabsko-berberyjskie pochodzenie, przy czym w przeważającej większości uważa się za Arabów. Muzułmanie stanowią 98,5% społeczeństwa. 30% społeczeństwa jest analfabetami.

Angola

Tereny współczesnej Angoli zasiedlili prawdopodobnie w I tysiącleciu p.n.e. Buszmeni.

Benin

Północną część kraju pokrywa sawanna z akacjami i baobabami, natomiast na wybrzeżu rosną namorzyny. Wewnątrz kraju występują lasy suche, okresowo zrzucające liście. Zdarzają się również enklawy wilgotnych, wiecznie zielonych lasów.

Botswana

Większą część kraju zajmuje półpustynna, bezodpływowa kotlina Kalahari.

W chwili obecnej Botswana boryka się z epidemią AIDS: według szacunków co trzeci mieszkaniec tego państwa jest zakażony wirusem HIV.

Burkina Faso

W Burkina Faso szacowana średnia długość życia wynosi poniżej 50 lat. Jest to jedna z najniższych na świecie średnich długości życia. Mężczyźni żyją średnio 48 lat, a kobiety 52 lata.

Burundi

Burundi jest jednym z najbiedniejszych państw świata. katolicy stanowią 55,7% społeczeństwa. Burundi z powodu przeludnienia zostało niemal doszczętnie wylesione.

Czad

Czad jest miejscem działalności misjonarskiej wielu ugrupowań religijnych, tak chrześcijańskich, jak muzułmańskich.

Demokratyczna Republika Konga

DRK jest krajem z 6. najmłodszą populacją na świecie, z medianą wieku 16,7 roku. Połowa mieszkańców nie skończyła 15 roku życia.

Egipt

Egipt jest krajem muzułmańskim, z poważnym wpływem religii na codzienne życie mieszkańców.

Na dowodach osobistych umieszczana jest informacja o przynależności religijnej, przy czym dozwolony jest wybór między trzema oficjalnie uznanymi religiami: islamem, chrześcijaństwem i judaizmem. Wyznawcy innych religii nie uzyskują dowodów osobistych, co oznacza rezygnację z praw. To samo dotyczy muzułmanów, którzy przeszli na chrześcijaństw.

Etiopia

Etiopia jest dla rastafarian Ziemią Obiecaną. Rastafarianie, który przesiedlili się do Etiopii, mieszkają na ziemi darowanej im przez cesarza Hajle Selasje w miasteczku Szaszemenie.

Gabon

Obfite bogactwa naturalne i zagraniczne inwestycje uczyniły z Gabonu jeden z najbogatszych krajów regionu.

Pokrywa roślinna na terenach Gabonu jest i gęsta i jej przyrost jest szybki. Około 80% powierzchni kraju zajmują wilgotne lasy równikowe i aż 20% tutejszych gatunków roślin nie występuje nigdzie indziej na ziemi. Puszcza równikowa daje schronienie gorylom, szympansom, słoniom leśnym.

Gambia

Gambia to najmniejsze pod względem powierzchni państwo kontynentalnej Afryki, zajmujące wąski, 50-kilometrowej szerokości skrawek lądu wzdłuż dolnego biegu rzeki Gambii.

W Gambii brak linii kolejowych.

Ghana

Chrześcijaństwo jest największą religią w kraju, dominującą w jego południowej części. Islam natomiast jest rozpowszechniony głównie w północnej Ghanie.

W Ghanie bardzo częste są festyny. Większość o charakterze świąt plemiennych.

Gwinea

Mimo bogatych złóż surowców, jest to jedno z najuboższych państw świata.

W kraju nie funkcjonują połączenia pasażerskie, w transporcie kolejowym dominuje wywóz surowców z kopalni do portów morskich.

Kamerun

30% populacji żyje poniżej progu ubóstwa obliczanego na 1,25 USD dziennie.

Kenia

3 września 2008 roku w środkowej Kenii spadł śnieg. Wzgórza w Busarze były pokryte śniegiem przez 12 godzin. W Kenii śnieg na równinach występuje niezwykle rzadko. Mówi się tam w około 44 językach.

Kongo Brazzaville

Pierwszymi mieszkańcami współczesnych obszarów Konga byli Pigmeje. Około 70% populacji mieszka w Brazzaville, stolicy państwa.

Liberia

Państwo położone w Afryce Zachodniej kilkaset kilometrów na północ od równika. Połowa powierzchni pokryta jest lasem tropikalnym. Żyją tam potomkowie uwolnionych amerykańskich niewolników oraz niewolników z Karaibów (ok. 5%), nazywanych Amerykanoliberyjczykami,

Libia

Ponad 90% powierzchni kraju zajmują pustynie (Sahara, Pustynia Libijska) i półpustynie, na których zdarzają się oazy. Dominującym wyznaniem w Libii jest islam – około 97%.

Madagaskar

Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie i pierwszą w Afryce. Rośnie tu m.in. ponad 1000 gatunków orchidei. Na sawannach rosną miejscami baobaby i odporne na ogień palmy. Na Madagaskarze nie spotkamy małp, ale jest ok. 40 gatunków lemurów.

Malawi

Malawi należy do grona najsłabiej rozwiniętych krajów świata. Gospodarka praktycznie w całości opiera się na rolnictwie, a na obszarach wiejskich mieszka ok. 90% ludności kraju.  Rząd Malawi musi stawiać czoła takim wyzwaniom, jak związane z prymitywnymi sposobami gospodarowania wyjałowienie gleby i rozprzestrzeniająca się epidemia AIDS.

Maroko

Marokańczycy przyrządzają mieszankę herbaty zielonej – (zazwyczaj jest to Gunpowder) z miętą i cukrem; znana jest w Polsce pod nazwą Marokańska, lub Tuareg

Mauretania

Jako że Mauretania należy do najsuchszych krajów świata, szata roślinna jest bardzo skąpa i uboga gatunkowo. Katolicyzm to 5200 osób.

Mauritius

Kiedy została odkryta, wyspa Mauritius była miejscem zamieszkania ptaków nieznanego wcześniej gatunku, który Portugalczycy nazwali dodo. Jednakże do 1681 roku wszystkie dodo zostały zabite przez osadników lub ich udomowione zwierzęta. Ptak ten widnieje w godle państwa.

Mozambik

W marcu 2019 roku Mozambik, nawiedził tropikalny cyklon Idai. Było to jedno z najtragiczniejszych w skutkach (spośród odnotowanych) tego typu zjawisk atmosferycznych w Afryce i całej półkuli południowej. Długotrwała nawałnica spowodowała katastrofalne zniszczenia przede wszystkim w Mozambiku, gdzie zginęło ok. 600 osób. 47,8% ludności to analfabeci.

Namibia

Park Narodowy Etoszy, który powstał w 1907 roku jest jednym z największych parków narodowych świata – liczy 22 tys. km² powierzchni. Namibia jest zasobna gatunkowo jeśli chodzi o ptaki. Występuje 706 gatunków.

Niger

Niger należy do grupy najbiedniejszych państw na świecie. 18 stycznia 2015 roku doszło do serii podpaleń kościołów, hoteli i innych miejsc publicznych w Nigrze. Zamieszki, podczas których doszło do podpaleń, miały związek z opublikowaniem karykatury Mahometa w tygodniku „Charlie Hebdo”.

Nigeria

Nigeria jest najliczniej zaludnionym państwem Afryki – około jedną piątą populacji kontynentu stanowią obywatele Nigerii. Wyznania religijne w Nigerii przeplatają się i terytorialnie, i w obrębie grup etnicznych, przy czym islam dominuje na północy, a chrześcijaństwo na południu kraju.

Republika Centralnej Afryki

Szacunki ONZ mówią, że około 11% populacji w wieku od 15 do 49 lat jest nosicielem wirusa HIV. 2012 poziom analfabetyzmu wynosił około 45%. Kraj posiada jeden kanał telewizyjny, który nadaje transmisje przez kilka godzin dziennie. Telewizja i telefony komórkowe działają tylko w stolicy.

Republika Południowej Afryki

Pierwszymi mieszkańcami współczesnego RPA byli Buszmeni. Trafili oni na te obszary w I tysiącleciu p.n.e. W RPA można spotkać pierwszą trójkę największych ssaków, czyli słonia afrykańskiego, nosorożca białego i hipopotama nilowego, jak również najwyższego, czyli żyrafę, najszybszego, czyli geparda i najmniejszego ssaka na świecie, czyli ryjówkę malutką.

Republika Zielonego Przylądka

3/4 ludności nie skończyło 15 lat. Kultura Wysp powstała ze zmieszania się kultury europejskiej, zwłaszcza portugalskiej, z elementami afrykańskimi. Z tego kraju pochodzą śpiewaczka Cesária Évora oraz piosenkarka Lura.

Reunion

Wyspa pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Indyjskim, położona około 700 km na wschód od Madagaskaru i 174 km na południowy zachód od Mauritiusu.
Nie ma rdzennej ludności, wyspę zamieszkuje ludność mieszana – potomkowie pracujących na plantacjach robotników przybyłych z różnych zakątków świata.

Rwanda

W 1994 roku  doszło do mordów na plemieniu Tutsi, które przeprowadzała armia oraz bojówki Hutu (Interahamwe). W wyniku wojny zginęło ok. 500–800 tys. Rwandyjczyków, a ponad 2 mln uciekło do sąsiednich państw. Rwanda jest krajem o bardzo młodym społeczeństwie – średnia wieku w 2016 roku wynosi 19 lat.

Senegal

Oficjalne statystyki zaniżają liczbę wyznawców tradycyjnych religii – w Senegalu wierzenia i tradycje pierwotnej religii pozostają silnie zakorzenione pośród muzułmanów i chrześcijan. Około 70% zatrudnionych pracuje w rolnictwie, a najbardziej dochodowymi uprawami są trzcina cukrowa, bawełna, ryż i warzywa.

Sierra Leone

Sierra Leone jest jednym z najbiedniejszych państw na świecie. ONZ zalicza ten kraj do grupy jednych z najsłabiej rozwiniętych państwa świata. Swoją gospodarkę opiera prawie wyłącznie na wydobyciu diamentów.

Sudan

Pierwsi ludzie zamieszkiwali współczesny Sudan w IV-V tysiącleciu p.n.e. Uważa się, że Sudan ma duże zasoby naturalne, ale nigdy nie zostały one zbadane.

Sudan Południowy

Państwo ze stolicą w Dżubie, powstałe 9 lipca 2011 roku w wyniku odłączenia się od Sudanu. Na terenie kraju znajduje się mniej niż 100 km dróg asfaltowych.

Poważnym zagrożeniem jest także problem głodu związany z wybuchającymi konfliktami wojskowymi. W 1998 roku w zachodniej części kraju miała miejsce klęska głodu, gdzie zmarło z tego powodu 70 tys. osób. Prawie połowa społeczeństwa nie ma dostępu do wody pitnej.

Tanzania

Państwo we wschodniej Afryce powstałe z połączenia dawnych kolonii brytyjskich: Tanganiki oraz Zanzibaru, co symbolizowała nazwa utworzona z pierwszych sylab nazw obu krajów TAN+ZAN. W skład Tanzanii jako republiki federacyjnej weszła również wyspa Pemba położona blisko Zanzibaru.

Około 68% mieszkańców Tanzanii mieszka poniżej progu ubóstwa (mniej niż 1,25 dolara na dzień).

Togo

Większość powierzchni państwa zajmują góry i tereny wyżynne. Na brzegu jeziora Togo leży święty las religii animistycznych, odwiedzony przez Jana Pawła II w 1985.

Tunezja

Na terenie Tunezji zachowały się ryty naskalne, ceramika z okresu późnego paleolitu, mezolitu oraz neolitu (ok. 6000 p.n.e.); sztukę staroż. reprezentują ruiny budowli rzymskich (m.in. w Dugga, Al-Dżamm, Kartaginie), a także wyroby fenickie (stele, sarkofagi) odkryte na terenie dawnych miast punickich (m.in. Kartagina, Utyka, Susa).

Tunezja jest najbardziej liberalnym krajem arabskim, o czym świadczą m.in. rozbudowane prawa kobiet.

Uganda

Ludność Ugandy jest jedną z najmłodszych i najszybciej przyrastających na świecie, z dzietnością ok. 5,54 dziecka/kobietę. Społeczeństwo Ugandy jest jednym z najmłodszych na świecie – ponad 2/3 mieszkańców nie skończyło 25 roku życia.

Co piąty mieszkaniec Ugandy korzysta z improwizowanego lub naturalnego zbiornika jako źródła wody. Aż 4/5 mieszkańców nie ma dostępu do sanitariatów z kanalizacją lub szambem

Wybrzeże Kości Słoniowej

W XV i XVI wieku francuscy i portugalscy żeglarze podzielili wybrzeże Zachodniej Afryki na cztery części. Każda z nich wzięła nazwę od głównego towaru z niej eksportowanego, w tym przypadku kości słoniowej. Tereny obecnego Wybrzeża francuscy eksploratorzy nazwali Côte d’Ivoire, a portugalscy Costa do Marfim, co dosłownie oznacza Wybrzeże kości słoniowe

Pod względem wyznaniowym w Wybrzeżu Kości Słoniowej występuje duże zróżnicowanie – największą grupą są muzułmanie, ale mieszkają tu również katolicy, protestanci.

Zambia

Nazwa przyjęta od Zambezi – głównej rzeki kraju. W 2012 roku średnia długość życia wzrosła z 37 do 43 lat, głównie dzięki postępom w leczeniu gruźlicy. W Zambii znajdują się liczne parki narodowe i rezerwaty.

Zimbabwe

W 2015 roku zapadła decyzja o wycofaniu z obiegu dolara Zimbabwe na rzecz dolara amerykańskiego. Co ciekawe można tam płacić także chińskim yuanem. Chrześcijanie stanowią 78% społeczeństwa.

EPA/LI KE

W Azji

Bangladesz

Częste są tajfuny, zwłaszcza latem i jesienią. W roku 1970 rekordowy cyklon zabił około 500 tysięcy ludzi, co było jedną z największych klęsk żywiołowych XX wieku. Przeciętna długość życia wynosi 61,7 roku i należy do najniższych na świecie. 57% ludności to analfabeci.

Chiny

Chiny to najludniejsze państwo świata o populacji przekraczającej 1,4 mld osób, co stanowi 18,4% populacji świata. 52,2% deklaruje, że nie wyznaje żadnej religii.

Filipiny

Państwo wyspiarskie. Cały archipelag składa się z kilku tysięcy wysp. 81,4% ludności to katolicy. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia powoduje trzęsienia ziemi.

Gruzja

Państwo położone na pograniczu Europy i Azji. Teren w większej części górzysty. 82% deklaruje przynależność do Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Banknoty Gruzji produkowane są przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

Indie

Największa rzeka to Ganges czczony przez hinduistów jako święta rzeka. Pierwsze ślady homo sapiens na terenie dzisiejszych Indii liczą przeszło 30 tys. lat. Indie są drugim państwem na świecie (po Chinach) pod względem liczby ludności.

Indonezja

Jest największym krajem wyspiarskim na świecie z ok. 17 tys. wysp. Jest 4. najludniejszym krajem na świecie  oraz największą liczbą wyznawców islamu na świecie. Skamieniałe szczątki Homo erectus, znanego jako człowiek jawajski, sugerują, że archipelag indonezyjski był zaludniony 2 miliony lat temu. Kuchnia indonezyjska jest jedną z najbardziej różnorodnych, żywych i kolorowych na świecie.

Izrael

Nazwa Izrael pochodzi ze Starego Testamentu (por. Księga Rodzaju 32,29) i oznacza: „ten, który walczy z Bogiem”. Izrael został założony jako ojczyzna dla narodu żydowskiego i często mówi się o nim jako o państwie żydowskim. Wszyscy Żydzi z całego świata mają tzw. prawo powrotu do swojej ojczyzny i gwarancję uzyskania izraelskiego obywatelstwa.

Japonia

Państwo wyspiarskie. Archipelag składa się z czterech głównych wysp: Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu oraz 6848 mniejszych wysp. Japonia, której liczba ludności w połowie 2019 r. wynosiła 126,2 mln osób, należy do najgęściej zaludnionych państw świata. W dzisiejszych czasach coraz większa liczba Japończyków uznaje światopogląd materialistyczny, a większość określa się jako osoby niewierzące i niereligijne (w zależności od badań jest to 60–75%).

Jordania

Pierwsze państwa na terenie dzisiejszej Jordanii pojawiły się co najmniej w XIII w. p.n.e. Chrześcijanie stanowią 2,2% ludności. Po wojnie w Iraku populacja chrześcijan wzrosła w związku z imigracją tamtejszych chrześcijan, prześladowanych po upadku dyktatury Saddama Husajna.

Kazachstan

Zdecydowana większość terytorium Kazachstanu leży w Azji, tylko stosunkowo niewielka część północno-zachodniego Kazachstanu leży w Europie. Pustynie i półpustynie zajmują 2/3 powierzchni państwa. Liczba świątyń katolickich w Kazachstanie wynosi 83.

Kirgistan

Góry zajmują 93% terytorium państwa. 88% mieszkańców Kirgistanu deklaruje, że są wyznawcami islamu. Katolików jest mniej niż 10 tysięcy.

Korea Południowa

Kraj jednolity narodowościowo – 99,9% ogółu ludności stanowią Koreańczycy, o zróżnicowanej strukturze wyznaniowej. 56,1% deklaruje, że nie wyznaje żadnej religii. 7,9% to katolicy.

Korea Południowa ma jeden z najlepszych systemów edukacji na świecie. Jest także jednym z krajów, który przeznacza największe kwoty na głowę ucznia i studenta.

Liban

Nazwa Liban oznacza jak biały czy mleko. Stanowi to odniesienie do pokrytych śniegiem Gór Libanu. 28,8% ludności deklaruje przynależność do Katolickich Kościołów Wschodnich (głównie maronitów). Z Libanu pochodzi m.in. św. Szarbel.

Mongolia

Lato jest tutaj bardzo gorące (temperatury powyżej +30 °C), natomiast zima bardzo mroźna (poniżej –30 °C). Opady atmosferyczne występują tutaj niezwykle rzadko. Dominującą religią jest buddyzm tybetański.

Myanmar (Birma)

Nazwa „Birma” była używana oficjalnie w czasach kolonialnych, jako nazwa angielskiej kolonii, natomiast naród birmański używał nazwy „Myanma” („Kraj silnych jeźdźców”). Najstarsze ślady obecności człowieka na terenie Mjanmy datowane są na ok. 400 000 p.n.e. Na terenie kraju są trzy archidiecezje i trzynaście diecezji Kościoła rzymskokatolickiego.

Pakistan

W 1947 ostatni wicekról Indii, lord Louis Mountbatten, opracował plan, na podstawie którego kolonia brytyjska podzielona została na dwa suwerenne państwa: Indie i Pakistan. 14 sierpnia 1947 Pakistan uzyskał niepodległość.

Chrześcijanie są drugą co do wielkości religijną mniejszością w Pakistanie, zaraz po wyznawcach hinduizmu. Całkowita liczba chrześcijan to około 4,5 mln (2010 rok), co stanowi 2,45% mieszkańców tego kraju. Jedna trzecia z nich należy do Kościoła katolickiego, reszta to głównie protestanci.

Sri Lanka

Państwo w Azji Południowej, na wyspie Cejlon (pod tą nazwą znane do 1972) wraz z mniejszymi przybrzeżnymi wyspami.

26 grudnia 2004 roku największe od prawie pół wieku podwodne trzęsienie ziemi wywołało falę tsunami, zginęło ponad 40 000 osób. Do tej liczby należy także dodać wielu zaginionych. Ucierpiała na tym także gospodarka wyspy, wybrzeże było zniszczone. Na długi czas podupadła turystyka. Katolicy stanowią około 6% ludności.

Syria

W styczniu 2011 rozpoczęły się protesty przeciw rządom prezydenta Baszszara al-Asada, które przerodziły się w trwającą nadal wojnę domową. Wedle szacunków ONZ około 5 tys. osób opuszcza Syrię każdego dnia z powodu skutków wojny.

Tajwan (Republika Chińska)

Państwo nieuznawane przez większość społeczności międzynarodowej, leżące w Azji wschodniej głównie na wyspie Tajwan u wybrzeży Chińskiej Republiki Ludowej. Tajwan należy do państw rozwiniętych przemysłowo i jest jednym z tzw. azjatyckich tygrysów. W eksporcie dominują wyraźnie produkty elektroniczne i IT. Tajwańskimi przedsiębiorstwami są m.in. MSI, BenQ, HTC, ADATA, Acer oraz ASUS,  jest największym na świecie producentem urządzeń elektronicznych, który wytwarza m.in. smartfony dla firm Apple, Nokia i Xiaomi, konsole 3DS i Wii U dla Nintendo, PlayStation dla Sony i Xbox dla Microsoftu oraz czytniki Kindle dla Amazona.

Timor Wschodni

Pierwszymi Europejczykami, którzy dotarli na wyspę Timor, byli Portugalczycy w 1515. Procent obywateli potrafiących czytać i pisać w 2010 wynosił 58,3%. W 2007 roku nieurodzaj doprowadził do klęski głodu, w wyniku której zmarło kilka tysięcy osób. Głównym nabywcą kawy z Timoru Wschodniego jest Starbucks.

Turkmenistan

Terytorium Turkmenistanu w większości pokrywa pustynia Kara-kum. W Turkmenistanie żyje ok. 200 katolików.

Uzbekistan

Opracowany za czasów Związku Radzieckiego nieprzemyślany system irygacji pól bawełny doprowadził do katastrofy ekologicznej. W wyniku stałego wysychania Jeziora Aralskiego powstała ogromna pustynia pełna szkodliwych substancji chemicznych, które przez dziesięciolecia wymywane były z pól uprawnych. Ma to katastrofalny wpływ na zdrowie mieszkańców.

29 września 1997 papież Jan Paweł II dokonał podziału administratury apostolskiej w Karagandzie, wydzielając z niej misję sui iuris Uzbekistanu. Obecnie swoją posługę duchową w tym kraju sprawują franciszkanie.

Wietnam

Wietnam jest drugim państwem na świecie (po Brazylii) pod względem uprawy kawy. Katolikami jest 7,3% ludności kraju.

fot. unsplash

W Oceanii

Papua Nowa Gwinea

Po Australii, drugie co do wielkości państwo w Oceanii, leży w Melanezji, położone w większości na wyspie Nowa Gwinea. Papuasi stanowią 84% ogółu ludności, a Melanezyjczycy – 15%. Papua-Nowa Gwinea jest krajem charakteryzującym się ogromną różnorodnością językową. Pośród prawie siedmiu milionów mieszkańców rozróżnia się 851 języków. Kraj deklaruje się jako chrześcijański, z czego większość stanowią protestanci. Katolicy stanowią 26%.

Fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS

W Ameryce Północnej

Antigua

Wyspa położona na Karaibach, w archipelagu Małych Antyli, należąca do Wysp Nawietrznych. Wchodzi w skład państwa Antigua i Barbuda. Odkrywca wyspy, Krzysztof Kolumb, nadał jej nazwę od kościoła Santa Maria la Antigua. Państwo ma ok. 80 tys. mieszkańców.

Barbados

Najbardziej na wschód wysunięta wyspa Karaibów. Państwo jest jednym z zamożniejszych i najbardziej rozwiniętych we wschodniej części Karaibów.

Nazwa wyspy pochodzi z języka portugalskiego. Portugalczycy zwrócili uwagę na miejscową odmianę figowca, tworzącego dużą siatkę korzeni, przypominającą brodę. Drzewa te nazwano „drzewami brodatymi” (os barbados), skąd przeszła nazwa na całą wyspę.

Bermudy

Składa się z około 100 nizinnych wysp koralowych. Na całkowitej powierzchni wynoszącej 53,2 km² mieszka 64 237 osób, z czego 1010 żyje w stolicy terytorium Hamilton. Przez cały rok panuje tutaj wiosenno-letnia pogoda.

Główną religią na Bermudach jest chrześcijaństwo reprezentowane głównie przez różne odłamy protestantyzmu i katolicyzm.

Dominikana

Drugie co do wielkości (po Kubie) państwo na Morzu Karaibskim. Zajmuje około 2/3 powierzchni wyspy Haiti, dzieląc ją z położonym po stronie zachodniej państwem Haiti. Katolicy to prawie 70% ludności tego kraju.

Grenada

Grenada jest jednym z najmniejszych państw na półkuli zachodniej. Ważnym elementem miejscowej kultury jest gawędziarstwo i opowiadanie ludowych legend, w których odnaleźć można zarówno wpływy afrykańskie, jak i starofrancuskie.

Gwatemala

Gwatemalczycy to stosunkowo młodzi ludzie (40% ludności ma poniżej lat 14). Wpływy kultury Majów i hiszpańskich kolonizatorów są widoczne niemal w całej Gwatemali. Można tu spotkać ludzi ubranych w tradycyjne stroje Majów oraz wiele pozostałości budynków utworzonych przez tę cywilizację.

Haiti

Haiti jest najbiedniejszym krajem zachodniej półkuli i jednym z najbiedniejszych na świecie.

Jeszcze w 1925 roku lasy pokrywały ok. 60% powierzchni kraju, jednak na skutek bardzo niestabilnej sytuacji politycznej i równie złej sytuacji gospodarczej, w kolejnych dziesięcioleciach zniszczono niemal 95% drzewostanu. Co przyczynia się także do katastrofalnych powodzi, takich jak np. z 27 września 2004 roku, kiedy to w wyniku tropikalnego cyklonu Jeanette, zginęło ponad 3 tys. osób.

Honduras

Tereny górzyste zajmują prawie 4/5 powierzchni kraju. 90% mieszkańców to Metysi, czyli potomkowie Indian i Europejczyków.

Jamajka

Dwie trzecie wyspy nadal pokrywa czapa białego wapienia, będącego pozostałością szkieletów morskich organizmów.

Na Jamajce powstał rastafarianizm. Rastafari łączy cechy chrześcijaństwa afrykańskich wierzeń animistycznych (m.in duży szacunek do natury i przyrody) oraz pokojowych nauk cesarza Haile Selassie I, który głosił, że „pokój na ziemi zapanuje, gdy ludzie przestaną być dzieleni na ludzi pierwszej i drugiej kategorii, a kolor ich skóry będzie miał takie samo znaczenie, jak kolor ich oczu”. Wszystkie te elementy wnieśli niewolnicy, sprowadzani na plantacje do Jamajki ze wschodniej Afryki.

Kanada

Obszar obecnej Kanady zamieszkiwały od tysięcy lat ludy tubylcze. Pierwszymi przybyszami z Europy byli wikingowie. Kanada jako jedno z najbogatszych państw świata. Katolicy to około 39% Kanadyjczyków.

Kostaryka

Ekoturystyka stanowi prawie 40% przychodów branży w typowym roku. Szacuje się, że 26% obszarów Kostaryki składa się z rezerwatów przyrody i systemów parkowych, które pomagają chronić znaczną część światowej różnorodności biologicznej i rozwijającego się przemysłu ekoturystycznego.

Kuba

Największy pod względem powierzchni kraj na Karaibach. Kuba jest jednym z największych na świecie eksporterów cygar. Katolicy stanowią około 50%.

Martynika

Martynika to górzysta wyspa pochodzenia wulkanicznego. Spośród kilku jej wulkanów najbardziej znany a zarazem najwyższy to Montagne Pelée (1397 m n.p.m.). Podczas erupcji 8 maja 1902 r. gorąca chmura wulkaniczna zniszczyła całkowicie nadmorskie miasto Saint-Pierre. Zginęło wówczas 30 tysięcy osób.

Katolicy stanowią prawie 85%.

Meksyk

Pierwszymi Polakami w Meksyku byli przybyli tu w XVII wieku misjonarze. W latach 1863–1865 prawie 2 tysiące Polaków służyło we francuskiej armii interwencyjnej, która miała na celu osadzenie na tronie cesarza Maksymiliana. Obecna Polonia meksykańska ukształtowała się głównie w pierwszej połowie XX w., a zwłaszcza w okresie międzywojennym gdy do Meksyku przybyło kilka tysięcy Polaków.

Nikaragua

Nikaragua to nadal dość słabo rozwinięty kraj. Konstytucja zabrania dyskryminacji ze względu na religię, oraz przewiduje wolność wyznania, religii i kultu. Mimo to w ostatnim czasie w kraju nasiliły się represje sił porządkowych wobec Kościoła katolickiego

Panama

Terytorium Panamy stanowi wąski (od ok. 50 km do ok. 200 km) pas lądu, łączący Amerykę Południową z Ameryką Północną. Katolicy stanowią prawie 60% ludności. W Panamie odbyły się 34. Światowe Dni Młodzieży w 2019 r.

Puerto Rico

40% Portorykańczyków żyje poniżej poziomu ubóstwa. Dla Europy odkrył ją w 1493 roku Krzysztof Kolumb. Katolicy stanowią prawie 70% ludności.

Saint Christopher (Kitts) i Nevis

Ze względu na wulkaniczne pochodzenie wyspy są górzyste. Najwyższe wzniesienie na wyspie Saint Kitts to wulkan Mount Liamuiga (1156 m n.p.m.), a na wyspie Nevis góry osiągają wysokość do 985 m (Nevis Peak). W południowej części wyspy St. Kitts rozciąga się długi półwysep ze słonym jeziorem. Katolicy stanowią niecałe 10% z 50 tys. mieszkańców wysp.

USA

Trzecie pod względem liczby ludności państwo (po Chinach i Indiach), a czwarte pod względem powierzchni (po Rosji, Kanadzie i Chinach).

51,3% Amerykanów należało do różnych Kościołów protestanckich. Amerykański protestantyzm jest bardzo różnorodny, w Stanach Zjednoczonych istnieją setki Kościołów, które działają lokalnie. Do Kościoła katolickiego należało 23,9% społeczeństwa i jest to tym samym największa pojedyncza organizacja religijna w Stanach Zjednoczonych.

fot. Pixabay

W Europie

Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina położona jest w południowo-wschodniej Europie. Pierwsze powszechnie uznawane wzmianki o Bośni sięgają połowy X wieku (między 948 a 952 rokiem). Wtedy to bizantyjski cesarz Konstantyn VII Porfirogeneta opisując te tereny w podręczniku polityczno-geograficznym użył określenia: mała kraina Bosony. Katolicy stanowią około 15% ludności.

Chorwacja

 W nadmorskich miejscowościach dominują plaże żwirowe lub kamieniste. Popularne są także tzw. betonowe plaże, gdzie do morza schodzi się po drabinkach. W całej Chorwacji znajduje się zaledwie kilkanaście plaż piaszczystych. Kamieniste wybrzeże sprzyja czystości wody. Adriatyk ma tutaj wyjątkowo przejrzysty, turkusowy kolor.

Katolicy to prawie 90% mieszkańców.
Estonia

Estonia ma silne wpływy skandynawskie, szczególnie szwedzkie i duńskie. Sama nazwa stolicy Estonii – Tallinn znaczy „Duńskie Miasto”. Estonia jest jednym z najbardziej zinformatyzowanych państw świata, w którym 99% usług publicznych administracji dokonywana jest on-line, zaś 67% społeczeństwa używa elektronicznych identyfikatorów.

Estonia jest krajem silnie zlaicyzowanym, wyznaniem tradycyjnym jest luteranizm.

Rosja

Znaczny wpływ na stopień religijności wywarł okres socjalizmu, który trwał 72 lata i w czasie którego religia była zwalczana. Wiarę katolicką deklaruje 0,5 % społeczeństwa.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze