Misyjne Drogi - papież Franciszek

Misyjne Drogi: Papież z misji, bo skąd?

W najnowszym numerze pisma przeczytamy o Franciszku, papieżu z misji i dla misji. Przeczytamy o zaangażowaniu misyjnym papieża pochodzącego z Argentyny. W czasopiśmie przedstawione zostały jego podróże apostolskie, jak i misyjna wrażliwość na ludzkie peryferia, biedę, odrzucenie i prowadzenie dialogu.

„Sporadycznie oglądam telewizję, a już w ogóle unikam reklam. To dobra przerwa na zajęcie się innymi rzeczami. Jest jednak jedna seria, która z różnych względów bardzo mi się podoba. W spocie reklamowym główną bohaterką jest starsza kobieta z podlaskiej wsi, pani Eugenia, która z życiowego doświadczenia wie, co najlepsze. Swojemu wnuczkowi daje wiejski serek, »w którym można zakochać się na całe życie«. Reklamy kończą się stwierdzeniem: »Z Piątnicy, no bo skąd?«. Można sparafrazować nieco kościelnie tę reklamę i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego papież Franciszek jest dobry na przewodzenie Kościołowi – bo jest »z misji, no bo skąd?« – napisał w edytorialu do najnowszego numeru redaktor naczelny, o. Marcin Wrzos OMI.

„To wydanie »Misyjnych Dróg« oddaliśmy w ręce autorów niemal ze wszystkich kontynentów. Poprosiliśmy ich o refleksje dotyczące papieża Franciszka. O nakreślenie szczególnych elementów jego nauczania, które obecne są na bliskich im obszarach geograficznych. Zaskakujące, że i Afrykańczycy, i Azjaci, i Amerykanie, i Latynosi, mieszkańcy Oceanii i Australii jasno mówią, że papież jest jednym z nich, że doświadczał ich problemów, że ich rozumie. To na tych kontynentach Kościół wzrasta w liczbę wiernych, jest najbardziej misyjny i kreatywny. Brakuje jednego kontynentu, nie licząc niezamieszkałej Antarktydy” – kontynuował.

>>> Wylosuj misjonarza w Wielkim Poście – dołącz do akcji „Misjonarz na Post”

O czym przeczytamy w najnowszym numerze „Misyjnych Dróg”?

Autorzy tekstów na łamach „Misyjnych Dróg” (m.in. Jacek Dziedzina, dr Kasper Kaproń OFM, prof. Jarosław Różański OMI, dr Shanil Jayawardena OMI, Robert Ablewicz MSF) opowiedzieli o pielgrzymkach misyjnych papieża oraz o realizacji jego nauczania. W dwumiesięczniku można przeczytać tekst o kandydacie na błogosławionego kl. Alfonsie Mańce OMI (Lucjan Osiecki OMI). W piśmie znajdziemy także wypowiedzi ekspertów dotyczące dialogu międzyreligijnego: dr. Youssefa Chadida i prof. Tomasza Szyszki SVD.

Kliknij i zajrzyj do środka!

W 206. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą też rozmowy – z Andreą Torniellim i Grzegorzem Górskim OMI – o misyjnych aspektach obecnego pontyfikatu.

W czasopiśmie znalazło się miejsce na dwa fotoreportaże. „Jeana poznałem, kiedy po raz pierwszy przyszedł na lekcję języka angielskiego prowadzoną w ramach letniej szkoły językowej. Jest on młodym Afrykańczykiem z Kongo. Najbliższą rodzinę stracił w tragicznych okolicznościach, a sam musiał uciekać, aby nie być zmuszanym walczyć przeciwko swoim rodakom. Odkąd przyszedł od razu chciał nam pomagać i różne prace dosłownie »wyrywał nam z ręki«, zarażając jednocześnie swoim uśmiechem” – to fragment zapisków Macieja Mroza pt. „Restauracja Solidarności” z obozu uchodźców na Lesbos w Grecji. Natomiast reportaż Wojciecha Ganczarka dotyczy argentyńskiej ojczyzny argentyńskiego biskupa Rzymu i jej problemów, chociażby okupacji ziem przez najbiedniejszych.

>>> Kościoły muszą być zamknięte, dlatego ksiądz odprawia msze… na dachu

W kolejnym wydaniu czasopisma nie brakuje działu „Przyjaciele Misji”, a także informacji dotyczących prowadzonego przez redakcję projektu „Misja Szkoła”. Jak zwykle jest też szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami z Gruzji. Opublikowano także felietony Elżbiety Adamiak i ks. Andrzeja Draguły. Na łamach pisma czytelnicy zachęcani są też do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl.

„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Elżbietę Adamiak, ks. Artura Stopkę oraz ks. Andrzeja Dragułę. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne jest także w wolnej sprzedaży.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze