„Misyjne Święto Dzieci”, czyli dzień dziecka w przestrzeni misyjnej

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W niedzielę 21. maja do Muzeum Etnograficznego w Tarnowie (ul. Krakowska 10) zapraszamy wszystkie dzieci z Tarnowa i całej naszej diecezji. O godzinie 15:00 już po raz siódmy rozpoczniemy Misyjne Święto Dzieci, czyli największe w okolicy świętowanie dnia dziecka w wymiarze misyjnym!

Terenem Muzeum na jedno popołudnie zawładną dzieciaki, bo to w końcu ich święto! Jak co roku – dobra zabawa i mnóstwo śmiechu gwarantowane! Drodzy Rodzice, Dziadkowie, Opiekunowie wszelkich grup parafialnych, Nauczyciele – zabierzcie swoje pociechy i przybywajcie do Tarnowa! To niezwykłe święto ukazuje dzieciom w jakich warunkach żyją ich rówieśnicy, tym samym poszerzając ich horyzonty i uwrażliwiając na potrzeby innych.

Główną atrakcją jest udział w konkurencjach, zdobywając sprawności do „Indeksu małego misjonarza”. Dzieci muszą zmierzyć się z przeprawą przez afrykański busz, łowieniem ryb w basenie, noszeniem miski na głowie, a także skakaniem na kangurze, oswajaniem lwa i żyrafy, czy własnoręcznym tworzeniem kolorowej biżuterii. Ponadto uczniowie tarnowskich szkół będą malować dzieciom twarze i wykonywać piękne fryzury, a animatorzy poprowadzą zabawy z chustą i tańce integracyjne. Podczas wydarzenia obecne będą dwie misjonarki, które podzielą się swoimi doświadczeniami posługi w szpitalu w samym środku buszu. Już po raz trzeci odbędzie się także Godzina Misyjnych Talentów, podczas której najmłodsi będą mogli zaprezentować (indywidualnie lub w grupie) na scenie swoje różnorakie umiejętności. Będzie też okazja do spróbowania afrykańskiego „chlebka”, nabycia pamiątek z krajów misyjnych oraz babeczek na osłodę podczas kiermaszu ciast.   

Plakat wydarzenia

 

Organizatorem spotkania we współpracy z tarnowskimi szkołami jest grupa młodych ludzi, których połączyła miłość do misji. Zrzeszeni w stowarzyszeniu „Inicjatywa Młodzi Misjom” już od 11 lat angażują się w pomoc misjonarzom pochodzącym z diecezji tarnowskiej. Wspierają ich działalność ewangelizacyjną, a także prowadzone przez nich dzieła charytatywne. Prowadzą również spotkania, głównie z dziećmi, na których starają się uwrażliwić najmłodszych na potrzeby innych, wzbudzić w nich troskę o świat i drugiego człowieka. Za działalnością animacyjną idzie też konkretna pomoc materialna – organizatorzy wysłali kilka kontenerów, z których dary posłużyły placówkom szpitalnym i szkołom w Republice Środkowoafrykańskiej i Kamerunie. Organizowane są również miesięczne staże misyjne w krajach, którym udzielana jest pomoc, stwarzając młodym okazję do rozeznania swojego misyjnego powołania. W tym roku szkolnym uwaga koncentruje się jednak na Ameryce Południowej. W maleńkiej wiosce w centrum brazylijskiej krainy Amazonii od lat funkcjonuje świetlica parafialna, w której najmłodsi znajdują schronienie, posiłek i możliwość rozwoju. Dzięki realizacji tegorocznego projektu o nazwie „Misja Amazonia”, udało się zebrać środki finansowe na zakup nagłośnienia oraz budowę zaplecza kuchennego w tej świetlicy, którą prowadzi tarnowski misjonarz – ks. Kazimierz Skórski. Organizatorzy zachęcają do wsparcia ich działań  i uczestnictwa w misyjnym świętowaniu 21 maja.

 

Zobacz także
Wasze komentarze