Sri Lanka

Fot. pixabay

#MisyjnyWtorek: Sri Lanka, czyli olśniewający kraj  

Sri Lanka jest na ustach całego świata za sprawą krwawych zamachów na chrześcijańskie świątynie. Wcześniej częściej mówiono o niej jako celu podróży do Azji. Jaki to naprawdę kraj? 

Aż do 1972 r. to państwo było znane pod nazwą Cejlon. Nazwa Cejlon (ang. Ceylon) sięga rodowodem sanskryckiego słowa sinha (lew). Sinhala może być rozumiana jako „krew lwa”. Ponieważ na Sri Lance nie występują lwy, nazwa ta mogła odnosić się do miejscowego bohatera, dziadka króla Vijayi. Grecki podróżnik Kosmas Indikopleustes (VI w.) nazwał wyspę Sielen Diva (wyspa Sielen). Ta ostatnia została zaadaptowana innych językach. 

Zmiana nazwy na Sri Lanka 

W sanskrycie Sri Lanka oznacza „Olśniewający kraj”. Obecna nazwa jest współczesną adaptacją nazwy występującej w Ramajanie, gdzie wyspa znana jest jako Lanka.

sri lanka herbata

Fot. pixabay

Herbata Cejlon i diamenty 

Wszyscy na pewno znamy herbatę o nazwie Cejlon. Sri Lanka jest jednym z największych potentatów herbacianych na świecie. Z tego stosunkowo małego państwa pochodzi 6,8% światowej produkcji herbaty, co jest równe około 330 tysięcy ton.

>>> Miesiąc Misyjny na misyjne.pl

Jest to jeden z niewielu krajów, w których licznie występują szlachetne kamienie – ze Sri Lanki pochodzi na przykład 400-karatowy szafir Blue Belle of Asia. 

Sierociniec dla słoni 

Natura jest bardzo ważnym elementem życia mieszkańców Sri Lanki. Są z nią bardzo związani, może dlatego, że większość z nich żyje z rolnictwa, więc odczuwają głęboką więź z przyrodą. Miejscem, które naprawdę robi wrażenie, jest na pewno sierociniec dla słoni. 

Muzułmanie są w zasadzie mniejszością 

Po zamachach na kościoły chrześcijańskie w poranek wielkanocny możemy mieć wrażenie, że wyznawcy islamu są liczną grupą na Sri Lance. Ale wcale tak nie jest. Maurowie, którzy wywodzą swoje pochodzenie od Arabów, stanowią tylko 8% mieszkańców.  

Najliczniejszą grupą są Syngalezi, bo aż 81,9%. Drudzy co do liczebności są Tamilowie. Na wyspie żyje także niewielka społeczność ludu Wedda, która jest uważana za najbardziej pierwotną na jej terenie.  

Jeśli chodzi o religię to najliczniejsi są buddyści – 70,1%, następnie wyznawcy hinduizmu – 12,6%, islamu – 9,7% i blisko nich sytuują się chrześcijanie – 7,6%.

sri lanka meczet

Fot. pixabay

Chrześcijanie na Sri Lance 

Żyjący w VI wKosmas Indikopleustes, bizantyjski mnich, podróżnik i geograf opisywał napotkane przez siebie na Sri Lance wspólnoty chrześcijańskie należące do Kościoła Wschodu. Z czasem jednak zanikły. Ponownie chrześcijaństwo pojawia się w XVI w. za sprawą Portugalczyków. W 1543 r. akcję misyjną podjęli tu franciszkanie. W XVII w. dołączyli do nich misjonarze z innych zakonów.  

Sri Lanka kolejno przechodziła z rąk Portugalczyków do Holendrów, następnie Anglików, którzy wprowadzili protestantyzm. Dopiero w 1948 r. Sri Lanka uzyskała niepodległość, a religią państwową został buddyzm.  

Ponad 6% mieszkańców Sri Lanki (1261 000) należy do Kościoła rzymskokatolickiego. Początki katolicyzmu wiążą się z Portugalczykami, a pozostałością ich wpływów na tutejszych katolików są portugalskie nazwiska. Kościół katolicki ma własne arcybiskupstwo w Kolombo i dziesięć biskupstw. W latach w 18901916 funkcję delegata apostolskiego Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary w Indiach Wschodnich pełnił polski duchowny, bp Władysław Michał Zaleski, który oficjalnie rezydował w Kandy. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze