Mjanma (Birma): wojsko zniszczyło kolejny kościół katolicki
Birmańskie wojsko ignoruje apele zarówno Kościoła w Mjanmie, jak i papieża Franciszka, aby nie atakować kościołów podczas brutalnego tłumienia oporu wobec zamachu stanu z 1 lutego. W listopadzie 2017 roku, podczas wizyty papieża w Mjanmie, doszło do osobistego spotkania Franciszka z ówczesnym głównodowodzącym armii i obecnym przywódcą junty, generałem Min Aung Hlaingiem. Jak informowały państwowe media, podczas spotkania generał zapewnił Franciszka, że w Mjanmie nie ma dyskryminacji na tle etnicznym czy religijnym. Latem 2017 roku armia pod dowództwem Min Aung Hlainga siłą wypędziła do Bangladeszu ponad 750 tys. muzułmańskich Rohindżów.
>>> Mjanma: wojsko burzy domy i kościoły
Według informacji Organizacji Praw Człowieka w Czin (CHRO), w okresie od sierpnia do listopada 2021 roku, wojsko zniszczyło w tym najbiedniejszym stanie Mjanmy co najmniej 22 kościoły i ponad 350 domów. Zamieszkany w większości przez chrześcijan region Czin jest ośrodkiem oporu przeciwko juncie i dlatego stał się celem zaciekłych ataków wojska. Od września ponad 10 tys. mieszkańców Thantlang uciekło do lasów lub przez granicę do sąsiedniego indyjskiego stanu Mizoram.
W stanie tym, w którym również przeważają (około 88 proc. ludności) chrześcijanie różnych wyznań (w większości prezbiterianie), miejscowa Caritas wspiera władze w udzielaniu pomocy humanitarnej uchodźcom z Mjanmy. Władze Mizoramu zezwoliły również dzieciom uchodźców na uczęszczanie do szkół państwowych. „Język nie jest problemem, ponieważ oni rozumieją na ogół angielski i miejscowy mizo” – powiedział indyjskim mediom rzecznik rządu stanowego. „Nie możemy odrzucić próśb uchodźców o pomoc dla ich dzieci” – dodał.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |