kard. Charles Maung Bo, fot. YouTube

Mjanma: w dniu Pięćdziesiątnicy kard. Bo wzywa do pojednania

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego kard. Charles Bo wezwał do pokoju i pojednania w kraju nękanym przemocą i konfliktami. „Tylko język miłości może zjednoczyć ludzi, jak w dniu Pięćdziesiątnicy. Nienawiść jest językiem zamętu, językiem wieży Babel, gdzie panował zamęt, powodując, że jej budowa poniosła sromotną klęskę” – powiedział w niedzielę arcybiskup Rangunu.

Odnosząc się do różnorodności Mjanmy, kraju, w którym żyje osiem dużych ludów, 135 podgrup etnicznych i istnieje ponad 100 języków, kard. Bo powiedział: „Przy tak wielu językach potrzebujemy wspólnej wizji i wspólnego języka nadziei i miłości. Możemy wygrać, gdyż dzięki językowi miłości nie ma śmierci.”

>>> Papież na mszy św. w intencji Mjanmy: nie traćcie nadziei! 

Kardynał stanowczo odrzucił wszelkie formy przemocy. „Demokracji nie da się zrodzić siłą. Jedynym sposobem, aby to osiągnąć, jest pokój. Wydaje się, że istnieje podział wśród ludzi w Mjanmy, którzy walczą przeciwko złu”, powiedział kard. Bo, odnosząc się do rosnącej skłonności do stosowania przemocy wśród grup oporu wobec dyktatury wojskowej.

fot. TT/ @MeiG_twt

Od czasu wojskowego zamachu stanu, który miał miejsce 1 lutego, mieszkańcy kraju demonstrują przeciwko dyktaturze. Całe grupy zawodowe, takie jak pracownicy szpitali, banków, nauczyciele, inżynierowie, a także uczniowie i studenci przyłączyli się do „Ruchu Obywatelskiego Nieposłuszeństwa” (CDM).

Armia brutalnie rozprawia się z protestującymi. Według działaczy na rzecz praw człowieka, zastrzelono już ponad 810 demonstrantów. Na wielu obszarach wojsko prowadzi regularną wojnę przeciwko zbrojnym formacjom Kaczinów, Karenów, Szanów i Czinów, którzy przyłączyli się do ruchu oporu przeciwko reżimowi.

Od marca wzrosła też liczba ataków bombowych na obiekty rządowe w Rangunie. Za podejrzanych sprawców uważa się radykalne siły CDM. Z kolei rząd jedności narodowej Mjanmy, utworzony przez przeciwników wojskowej junty ogłosił w kwietniu powstanie „Ludowych Sił Obrony”.

1 lutego br. wojsko dokonało zamachu stanu i przejęło władzę pod pretekstem, że wybory parlamentarne w kraju były sfałszowane. W wyborach w listopadzie 2020 r. zwyciężyła Narodowa Liga dla Demokracji, na czele której stoi Aung San Suu Kyi, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla. Obecnie przebywa ona w areszcie domowym. Demonstranci w wielu miastach domagają się jej uwolnienia oraz powrotu demokracji.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze