Wybuch miny w rejonie Maputo, stolicy Mozambiku. fot. domena publiczna

Mozambik: zbrojne starcia podczas wizyty papieża

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Mozambiku, podczas wizyty papieża Franciszka, doszło do starć między siłami rządowymi a zbrojną opozycją. Lokalne media informują o piątkowym ataku w regionie Gondola w centrum kraju.

Mówi się, że siły bezpieczeństwa zaatakowały obóz opozycyjnego Narodowego Ruchu Oporu Mozambiku (RENAMO) i doszło do wymiany ognia.

Kilka godzin wcześniej doszło do ataku na autobus w okolicy, w wyniku którego trzech pasażerów zostało rannych. Rzecznik lokalnego ugrupowania RENAMO zdystansował się od ataku.

W sierpniu br. podpisano porozumienie pokojowe, które miało zakończyć konflikt między Frontem Wyzwolenia Mozambiku (FRELIMO) i Narodowym Ruchem Oporu Mozambiku. Zapewnia ono między innymi ostateczne rozbrojenie i reintegrację ostatnich rebeliantów oraz udział RENAMO w ogłoszonych na połowę października wyborach parlamentarnych. Jednak część rebeliantów ogłosiła, że nie będzie przestrzegać porozumienia i zbojkotuje wybory. Według doniesień to właśnie ta frakcja została zaatakowana przez siły rządowe.

>>> Wizyta papieża przyczynia się do narodowego pojednania w Mozambiku

Papież Franciszek odwiedził Mozambik w dniach 4-6 września. W stolicy kraju, Maputo, wezwał polityków do dalszych wysiłków na rzecz pokoju nazywając je „ciężką pracą”. Zaapelował, aby skonfliktowani powiedzieli zdecydowanie, odważnie i wytrwale: „Nie dla przemocy, która niszczy, tak dla pokoju i pojednania!”.

Zobacz także
Wasze komentarze