„Multikulti to ja” – kard. Luis Tagle w Misyjnych Drogach
W bożonarodzeniowym wydaniu czasopisma opisano zakony kontemplacyjne i pustelnicze pracujące w krajach misyjnych. Przedstawiono rolę, sytuację, zadania oraz problemy, które je spotykają. O multikulti z kard. Luisem Tagle rozmawiają Marcin Wrzos OMI i Michał Jóźwiak.
„Chcemy przedstawić drogi tych misjonarek i misjonarzy, o których zazwyczaj nie pamiętamy, a jednak są i dzięki którym misje się dzieją. Zakonnice i zakonnicy „za kratami”. Dzień i noc modlą się w cichości eremów, klauzur i kaplic na terenach misyjnych, często w kurzu pustyni czy spiekocie afrykańskiego słońca. Są misjonarzami na wzór św. Teresy od Dzieciątka Jezus OCD czy Karola de Foucauld IPFI” – napisał w edytorialu o. Marcin Wrzos OMI, redaktor naczelny. „Pamiętam, jak w dzieciństwie pochłaniałem książki o nich. Szczególnie lubiłem te o Karolu i jego przygodach na pustyni wśród Tuaregów. Karmelitanki, klaryski, siostry misyjne, mali bracia Jezusa, karmelici, paulini w najróżniejszych częściach świata zapraszają do siebie. Zajrzymy, tak odrobinę, na ile można, w ich życie za klauzurą. Jest ciekawe i inspirujące” – kontynuował.
Na łamach „Misyjnych Dróg” autorzy (m.in. Beata Zajaczkowska, Leon Nieścior OMI, Agnela Maria Jasiak OCPA, Justyna Nowicka, Maria od Zmartwychwstałego SSPS AP, Paweł Kaczmarek OSPPE, Miriam od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza OCD, Tobiasz Zarzecki OCD) opisali rolę, aktualną sytuację i zadania zakonów kontemplacyjnych na wszystkich kontynentach.
W piśmie można przeczytać informacje dotyczące sanktuarium na Świętym Krzyżu i peregrynacji relikwii Drzewa Krzyża, a także raport Tomasza Szyszki SVD dotyczący misyjności Kościoła w nauczaniu papieża Franciszka.
W 187. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowę z kard. Luisem Tagle o multikulturowości i multireligijności, oraz z s. Małgorzata Borkowską, benedyktynką, o historii i teraźniejszości życia monastycznego.
W dziale „Na granicy kultur i religii” przedstawiono rolę modlitwy i medytacji w religiach świata, a także multikuluralności jako bogactwa i jako zagrożenia.
„Babka zresztą niczego sobie, równowartość 4,50 zł za solidną porcję, biorę. Biorą też hydraulicy. Zmęczone chłopaki, rury przetykali pod salonem fryzjerskim. A dookoła, na dziesiątki, na setki kilometrów stąd, tylko palmy i chaszcze. Szkoła i internat Pai Puku w ciągu przeszło pięćdziesięciu lat istnienia urosła do miana jednej z największych osad paragwajskiego Chaco”. To fragment zapisków podróżnika Wojciecha Ganczarka z oblackiej szkoły z internatem w Paragwaju.
W kolejnym wydaniu czasopisma znajduje się dział „Przyjaciele Misji”, a także informacje dotyczące projektu „Misja Szkoła” prowadzonego przez redakcję oraz szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami o Białorusi. Opublikowano także felietony z misją teologów: prof. Elżbiety Adamiak i ks. prof. Andrzeja Draguły. Na łamach pisma czytelników zachęca się do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl. Wśród autorów jest Wojciech Modest Amaro i jego „Kuchnia z misją”.
„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Wacława Hryniewicza OMI, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Selima Chazbijewicza, Elżbietę Adamiak czy ks. Andrzeja Dragułę.
Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne także w wolnej sprzedaży.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |