eucharystia monstrancja adoracja

Fot. cathopic

Nabożeństwo misyjne na kwiecień [MATERIAŁY LITURGICZNE]

Módlmy się, aby rządy i lokalne wspólnoty wspierały zaangażowanie służb medycznych w opiekę nad osobami chorymi i  starszymi,  szczególnie  w  najuboższych krajach.

Komentarz

Dawniej  starość  bardzo  często  kojarzyła  się z mądrością, z ogromnym doświadczeniem życiowym danej osoby i czymś naturalnym było dbanie o starszych, a także korzystanie z ich porad czy po prostu wysłuchiwanie historii z przeszłości – ubogacających i mogących wiele nauczyć. W wielu kul-turach afrykańskich do tej pory ważną rolę w lokalnych społecznościach odgrywa starszyzna: rozstrzyga różnego rodzaju spory, pomaga podejmować decyzje, przekazuje wartości i kulturę.

Obecnie jednak często starsze osoby, zwłaszcza te dotknięte chorobami, są spychane na margines, ich zdanie liczy się coraz mniej, uważane są za nie-potrzebny balast. W wielu krajach legalna staje się eutanazja i dla wielu społeczeństw jest to coraz bardziej naturalny sposób „radzenia” sobie ze starością i chorobą. Ogromnie ważna jest więc nasza modli-twa za rządy i społeczeństwa, by obejmować troską osoby starsze i schorowane, także poprzez wspiera-nie tych, którzy bezpośrednio z nimi pracują. Papież Franciszek powiedział, że naród, który nie szanuje ludzi starszych, nie ma przed sobą przy-złości, ponieważ stracił pamięć. Apelował, by opiekować  się  seniorami,  bo  są  „skarbem  społeczeństwa”. Zauważył, że społeczeństwa powinny wspierać dobro, które niesie ze sobą starość. Jego zdaniem ma to szczególne znaczenie dla ludzi młodych. Przyszłość danego narodu zakłada dialog i spotka-nie starszych z młodymi, aby tworzyć społeczeństwa bardziej sprawiedliwe, piękne, bardziej chrześcijańskie.

„Starość jest czasem łaski, w którym Pan odnawia swoje wezwanie do przechowywania i przekazywania wiary, do modlitwy, szczególnie wstawienniczej, oraz do bycia obok tych, którzy są w potrzebie. Osoby starsze,  dziadkowie  mają  wyjątkową  zdolność do wychwytywania trudnych spraw. I kiedy modlą się w tych sprawach, ich modlitwa jest sil-na i skuteczna! Dziadkom, którzy otrzymali błogosławieństwo widzenia dzieci swoich dzieci, jest powierzone wielkie zadanie: przekazać doświadczenia życiowe, historię rodziny, wspólnoty, narodu” – powiedział papież.

Wystawienie Najświętszego Sakramentu

Śpiew: Przed tak Wielkim Sakramentem

Modlitwa uwielbienia

Śpiew: Wielbić Pana chcę (kanon z Taizé)

Modlitwa dziękczynienia

Dobry Ojcze, Ty jesteś blisko człowieka na każdym etapie jego życia. Dziękuję Ci za wiek dojrzały, dziękuję za ludzi, którzy na tej ziemi przeżyli wiele lat. Dziękuję ci za to wszystko, co uczynili dla kolejnych pokoleń. Dziękuję, że zachowali wiarę i że umieli ją przekazać.

Święty Jan Paweł II mówił, że kiedy Bóg przyzwala, abyśmy cierpieli z powodu choroby, samotności lub z innych przyczyn związanych z podeszłym wiekiem, zawsze obdarza nas też łaską i mocą, byśmy z jeszcze większą miłością włączali się w ofiarę Jego Syna i głębiej uczestniczyli w realizacji Jego zbawczego zamysłu. Możemy być pewni, że On jest Ojcem bogatym w miłość i miłosierdzie.

Za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, papieża, który pokazał światu piękno starości, proszę Cię, Ojcze, daj ludziom w podeszłym wieku siłę do pokonywania pokus codzienności, pokus zwątpienia, pokus czucia się niepotrzebnym. Daj im wiarę w to, że Ty wciąż jesteś i wciąż kochasz, bez względu na przeszłość, bez względu na wygląd, bez względu na stan zdrowia. Umocnij naszą wiarę, że jesteś Ojcem bogatym w miłosierdzie. Amen.

Śpiew: Boże, Twa łaska

Modlitwa wstawiennicza

– Módlmy się za rządy i lokalne wspólnoty, by wspierały zaangażowanie służb medycznych w opiekę nad osobami chorymi i starszymi. Ciebie prosi-my…

–  Módlmy  się  za  wszystkich  pracowników  domów opieki i placówek medycznych, dodawaj im sił i spraw, by dzięki nim ich podopieczni doświadczali Twojej miłości i troski. Ciebie prosimy…

– Módlmy się za wszystkich chorych, starszych, samotnych, by w swoich cierpieniach potrafili zjednoczyć się z Tobą i znaleźli w Tobie ukojenie. Ciebie prosimy…

– Módlmy się za nas samych, byś pomagał nam dostrzegać Twoje oblicze w osobach chorych i byś uczył nas, jak Ci służyć, troszcząc się o potrzebujących. Ciebie prosimy…

Śpiew: O, zbawcza Hostio

Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze