zdj poglądowe, Fot. freepik/YuriArcursPeopleimages

Nabożeństwo misyjne na wrzesień [MATERIAŁY LITURGICZNE]

Módlmy się, aby kara śmierci, która niszczy nietykalność i godność osoby, została zniesiona w prawodawstwie wszystkich krajów świata.

Komentarz

Kościół naucza, że „kara śmierci jest niedopusz-czalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszal-ność i godność osoby” (z przemówienia papieża Franciszka do uczestników spotkania zorganizo-wanego przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, 11 października 2017 r.). Z determi-nacją angażuje się też na rzecz jej zniesienia na ca-łym świecie.KKK w punkcie 2267 dotyczącym piątego przyka-zania Bożego wskazuje: „Dziś coraz bardziej umac-nia się świadomość, że osoba nie traci swej godności nawet po popełnieniu najcięższych przestępstw. Co więcej, rozpowszechniło się nowe rozumienie sen-su sankcji karnych stosowanych przez państwo. Po-nadto zostały wprowadzone skuteczniejsze syste-my ograniczania wolności, które gwarantują należy-tą obronę, a jednocześnie w sposób definitywny nie odbierają skazańcowi możliwości odkupienia win”.Święty Jan Paweł II w orędziu na Boże Narodze-nie z 1998 r. wyraził życzenie, aby „umocniło się na całym świecie poparcie dla stosownych i pilnie po-trzebnych działań, które położą kres karze śmier-ci”. Temat ten kontynuował podczas pobytu w Sta-nach Zjednoczonych w styczniu 1999 r.: „Znakiem nadziei jest coraz powszechniejsze uznanie zasady, że nigdy nie wolno odebrać godności życiu ludzkie-mu, nawet jeśli człowiek dopuścił się wielkiego zła. Współczesne społeczeństwo dysponuje środkami, dzięki którym może zapewnić sobie bezpieczeństwo, nie pozbawiając na zawsze przestępców możliwości odmiany życia. Ponawiam wezwanie, aby zgodzono się położyć kres karze śmierci – praktyce okrutnej i zarazem niepotrzebnej”. Według raportu Amnesty International w 2019 r. oficjalnie wykonano 657 kar śmierci w 20 krajach. W październiku 2020 r., w Światowym Dniu prze-ciw Karze Śmierci papież Franciszek ponowił apel o jej zlikwidowanie. Na Twitterze napisał, że „wszy-scy chrześcijanie i ludzie dobrej woli” powinni za tym się opowiedzieć. Zaapelował też o bardziej ludz-kie warunki w więzieniach.

Pieśń na wystawienie najświętszego sakra-mentu: O, zbawcza Hostio…

Modlitwa uwielbienia

– „Najwyższy, wszechmogący, dobry Panie, Twoja jest sława, chwała i cześć, i wszelkie błogosławień-stwo” (z Pieśni słonecznej św. Franciszka). Za dar stworzenia bądź uwielbiony, Panie.

– „Pochwalony bądź, Panie mój, przez tych, któ-rzy przebaczają dla Twej miłości i znoszą słabości i prześladowania” (z Pieśni słonecznej św. Francisz-ka). Za dar miłości bądź uwielbiony, Panie.

– Pochwalony bądź, Panie, za wszelkie życie i za każdą istotę ludzką, która jest wyrazem Twojej mi-łości. Za dar każdego życia bądź uwielbiony, Panie.

Pieśń: Wielbić Pana chcę

Modlitwa dziękczynienia

– „Życie jest najpiękniejszym darem Boga. On stworzył nas do wielkich rzeczy, aby kochać i być kochanym” (św. Matka Teresa z Kalkuty). Dziękuje-my Ci, Panie, za dar życia.

– „Jezus, przedstawiając istotę swojej odkupień-czej misji, mówi:«Ja przyszedłem po to, aby [owce] miały życie i miały je w obfitości» (J 10,10)”. (Jan Paweł II, Evangelium vitae). Dziękujemy Ci, Panie, za to, że obdarzyłeś nas swoim Duchem Świętym.

– „Człowiek jest powołany do pełni życia, która przekracza znacznie wymiary jego ziemskiego by-towania, ponieważ polega na uczestnictwie w życiu samego Boga (Jan Paweł II, Evangelium vitae). Dzię-kujemy Ci, Panie, za dar życia wiecznego.

Pieśń: Dzięki, o Panie, składamy dzięki

Modlitwa przebłagania

– „Tylko szacunek dla życia może stanowić funda-ment i gwarancję najcenniejszych i najpotrzebniej-szych dla społeczeństwa wartości, takich jak demo-kracja i pokój” (Jan Paweł II, Evangelium vitae). Wy-bacz nam, Panie, że nie szanujemy daru życia.

– „Życie człowieka pochodzi od Boga, jest Jego darem, Jego obrazem i odbiciem, udziałem w Jego ożywczym tchnieniu. Dlatego Bóg jest jedynym Pa-nem tego życia” (Jan Paweł II, Evangelium vitae). Wybacz nam, Panie, wszelki grzech nienawiści.

– „Syn Boży przez wcielenie swoje zjednoczył się jakoś z każdym człowiekiem” (Konst. duszp. o Ko-ściele w świecie współczesnym Gaudium et spes, 22). Wybacz, Panie, że zbyt mało głosimy Twoją zbawczą miłość.

Modlitwa na zakończenie

Panie Jezu Chryste, który zostałeś niesłusznie skazany na śmierć. Wraz z Tobą zostało skazanych dwóch przestępców. Jeden z nich uwierzył, że je-steś Synem Bożym, i został zbawiony. Drugi zginął, trwając do końca w złu. Prosimy Cię, Panie, aby każdy człowiek miał szansę na zmianę swojego ży-cia i uwierzył w Twoje miłosierdzie.

Pieśń: Przed tak Wielkim Sakramentem

Błogosławieństwo najświętszym sakramentem

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze