Fot. Youtube

Niepełnosprawny libański działacz klimatyczny zaniesie książkę papieża na Arktykę

Libański niepełnosprawny działacz ekologiczny Michael Haddad pragnie zanieść na Arktykę na początku przyszłego roku książkę Franciszka. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej oznajmiło 16 grudnia, że zamierza on złożyć w bunkrze z nasionami na Svalbardzie specjalne małe wydanie książki papieża „Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże brak wam wiary“ (Mk 4, 40) z jego przemówieniami i zdjęciami z działań z okresu pandemii. Ojciec Święty osobiście pobłogosławił ten egzemplarz swojej książki. Książka ma wymiary 6 x 8 cm, aby zajmowała jak najmniej miejsca w bunkrze nasion.

Od czasu wypadku na motorze wodnym w dzieciństwie 40-letni obecnie Haddad jest unieruchomiony od klatki piersiowej w dół i musi korzystać z wózka inwalidzkiego, ale może też poruszać się za pomocą wspomaganego egzoszkieletu. Jest on dziełem zespołu inżynierów, lekarzy i sponsorów. Mimo swej niepełnosprawności Libańczyk nie tylko działa na rzecz ochrony środowiska, zwłaszcza w kontekście zmian klimatycznych, ale także regularnie uczestniczy w zawodach sportowych.

>>> Zlatan Ibrahimović odwiedził papieża. Podarował mu „Adrenalinę”

W czerwcu br. spotkał się z papieżem w czasie audiencji ogólnej w Watykanie. „Gdy opowiedziałem mu swoją historię, położył mi rękę na głowie. Powiedziałem mu, że zamierzamy zanieść orędzie ludzkości na rzecz ziemi i środowiska naturalnego. Poprosił mnie, abym się modlił za niego, gdy będę na Biegunie Północnym” – wspominał Haddad swą rozmowę z Ojcem Świętym. Informując o przyszłej wyprawie Libańczyka Stolica Apostolska zwróciła uwagę, że „dzięki temu po raz pierwszy orędzie papieża dotrze na Biegun Północny za sprawą ambasadora dobrej woli i stanie się jakby ziarnem nadziei, które pozostanie dla potomności w największym i najbezpieczniejszym miejscu na świecie, przeznaczonym do zachowania bioróżnorodności [naszej] planety”.

Michael Haddad jest zawodowym sportowcem i ambasadorem dobrej woli ONZ ds. ochrony środowiska. Na początku przyszłego roku planuje przejść 100 kilometrów, aby dojść do Bieguna Północnego. Zamierzał to zrobić już w ub.r., ale na przeszkodzie stanęła mu pandemia. “Przebycie 100 km do Bieguna to nie tylko przesłanie, ale także wkład do nauki. Pracuję z dużym zespołem naukowym, który uważa mnie za jedną z niewielu osób na świecie, zdolnych do zrobienia czegoś takiego w tych warunkach” – wyznał Haddad. Zaznaczył, że „w ten sposób wszystko, co planujemy dotychczas, teraz i po tej wyprawie, przyczyni się do badań naukowych, aby pomagać innym osobom przemierzać nowe systemy”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze