Niger: spotkanie katolickiej młodzieży akademickiej

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W stolicy Nigru – Niamey odbywa się IV seminarium katolickiej młodzieży akademickiej. Omawiane są na nim problemy dotyczące dialogu międzyreligijnego, fundamentalizmu i odpowiedzi, jakich na te problemy udziela Ewangelia. Oprócz młodzieży z Nigru obecne są także delegacje z Burkina Faso i Beninu.

Na seminarium składają się konferencje, dyskusje panelowe, ale także dzielenie się wiarą w grupach oraz wizyty w szpitalach czy więzieniach. Otwierając spotkanie metropolita Niamey abp Djalwana Laurent Lompo zwrócił uwagę na bardzo trudną i złożoną sytuację młodych ludzi w wielu krajach afrykańskich. Z jednej strony, np. sześć lat temu ponad 50 proc. mieszkańców Nigru stanowili młodzi ludzie poniżej 15. roku życia, co jest znakiem wielkiej nadziei. Z drugiej jednak rodzi się ogromny problem związany z oświatą i szerzącym się analfabetyzmem, a także z wielkim bezrobociem. Następstwem tych narastających trudności są przemoc, brak bezpieczeństwa i rosnąca przestępczość oraz instrumentalne wykorzystywanie młodych ludzi przez ideologie fundamentalistyczne.

Zdaniem 51-letniego arcybiskupa obecne spotkanie daje okazję do pogłębionej refleksji na ten temat w kluczu trzech słów: zobaczyć, ocenić, zareagować. „Chodzi o to, aby zobaczyć świat, takim jaki on jest, z jego radościami i konfliktami, ocenić go w sposób uczciwy i sprawiedliwy, a następnie odpowiedzieć według zasad ewangelicznych” – podkreślił hierarcha.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze