Nigeria

fot. Pixabay

Nigeria: 22 maja marsz przeciwko zabijaniu chrześcijan

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Kościół katolicki w Nigerii organizuje 22 maja marsz protestacyjny przeciwko masakrom chrześcijan, dokonywanym przez pasterzy Fulani. Ci w większości muzułmańscy koczownicy atakują rolników, którzy są chrześcijanami, przez co konflikt nabiera charakteru religijnego. Tymczasem rolnicy oskarżają pasterzy o to, że ich stada pustoszą ziemie uprawne.

Marsz, ogłoszony przez konferencję episkopatu Nigerii, odbędzie się w Makurdi w środkowej część kraju. To tam odbędą się 22 maja uroczystości pogrzebowe dwóch księży, zabitych 24 kwietnia wraz z 16 innymi osobami w ataku uzbrojonych Fulani na kościół katoliki. Do udziału w pogrzebie zostali zaproszeni wszyscy biskupi Nigerii.

Jednocześnie sekretarz episkopatu ks. Ralph Madu wezwał wszystkie diecezje do „zorganizowania pokojowych zgromadzeń lub procesji modlitewnych albo innych form manifestacji solidarności z protestem w Makurdi”.

Pod koniec kwietnia nigeryjski episkopat dał wyraz swej dezaprobacie wobec faktu, że władze tego kraju nie podejmują działań na rzecz rozwiązania konfliktu. Biskupi wezwali prezydenta Muhammadu Buhariego do dymisji.

Zobacz także
Wasze komentarze