Nigeryjski ksiądz błaga o pomoc

Nigeryjski ksiądz błaga o pomoc. Fot. YouTube/Canva

Nigeria: przejmujące nagranie księdza, który błaga o pomoc. Chrześcijanie są tam wciąż mordowani!

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W dramatycznym nagraniu, nigeryjski ksiądz błaga o pomoc ponieważ w jego kraju chrześcijanie są wciąż okrutnie prześladowani i mordowani. 

Jak podaje portal The Christian Post, od lutego 2019 roku w Nigerii 120 osób zostało okrutnie zabitych a 140 domów splądrowanych przez plemię Fulani.

O sytuacji prześladowanych chrześcijan w Nigerii pisaliśmy jakiś czas temu.

W nagraniu słyszmy m.in. słowa:

Nie mamy nikogo, kto by stanął w naszej obronie (…) Proszę, proszę, błagam was…

Nagranie zostało opublikowane już rok temu, jednak do tej pory sytuacja w Nigerii się nie poprawiła. Kraj podzielony jest na 36 stanów, z czego w północnych dominuje islam, a w południowych chrześcijaństwo. Chrześcijanie w Nigerii teoretycznie stanowią połowę populacji, a samo państwo uchodzi za świeckie. Prezydentem jest obecnie Muhammadu Buhari, członek ludu Fulani. Fulani są koczownikami hodującymi owce, kozy i bydło. Są także muzułmanami. To właśnie te ludy w XIX w. pod wodzą Usmana dan Fodio stworzyły potężne imperium – Kalifat Sokoto na terenach środkowego i dolnego biegu rzeki Niger. Potem w wyniku działań kolonizatorów imperium się rozpadło, jednak ludy te w wielu miejscach nie przestały się radykalizować. Niestety wielu pasterzy Fulani dokonało w ostatnim czasie aktów przemocy na chrześcijanach, którzy zajmują się rolnictwem.

Hierarchowie episkopatu Nigerii zaproponowali nawet, by utworzono specjalne rancza, gdzie plemiona Fulani będą mogły wypasać swoje bydło bez konieczności szukania nowych pastwisk. Do tej pory jednak władze nie podjęły żadnych działań mających zapobiec powstałym problemom.

Zobacz także
Wasze komentarze