fot. EPA/STR

Nigeria: zakończył się Krajowy Kongres Misyjny

Z udziałem ponad 300 delegatów – biskupów, księży, osób zakonnych i świeckich – w Owerri, stolicy południowonigeryjskiego stanu Imo, odbył się V Krajowy Kongres Misyjny (NAMICONS 5), zorganizowany przez Papieskie Dzieła Misyjne Nigerii we współpracy z Wydziałem Misji i Dialogu Konferencji Biskupów Katolickich Nigerii (CBCN).

O wydarzeniu, które działo się w dniach 24-27 października, poinformowała 18 listopada watykańska misyjna agencja prasowa Fides. Obrady przebiegały pod hasłem „Nie lękaj się, bo Ja jestem z tobą (Iz 41, 10).

Opuścili swe domy

Motto wybrane na obecny Kongres, jest bardzo aktualne w kontekście obecnej sytuacji w tym najludniejszym kraju afrykańskim, którego ludność od wielu lat żyje w warunkach zagrożenia, przemocy oraz niestabilności politycznej i społeczno-gospodarczej. Wielu mieszkańców musiało opuścić swe domostwa z powodu napaści uzbrojonych grup, porywania ludzi dla okupu i innych niekorzystnych zjawisk.

W czasie Mszy św. 27 października w katedrze Wniebowzięcia Maryi w Owerri przewodniczący Wydziału Misji i Dialogu bp Stephen Dami Mamza, zachęcił do gorliwej modlitwy w intencji bezpieczeństwa i zwolnienia dwojga delegatów z diecezji Lafia, uprowadzonych w drodze na Kongres. Są to przewodnicząca Organizacji Kobiet Katolickich w tej diecezji Grace Ada i przedstawiciel świeckich Jonah Gimba.

>>> Nigeria: zabito jednego z 3 porwanych benedyktynów, pozostali odzyskali wolność

W kazaniu biskup diecezji Yola na wschodzie kraju i współprzewodniczący Narodowej Rady Misyjnej ostrzegł wiernych, iż prawdziwego pokoju nie da się osiągnąć kosztem prawdy, sprawiedliwości i podstawowych praw człowieka, gdyż w takim wypadku będzie to „pokój cmentarny”. Nawiązując do czytanego w czasie tej Mszy św. fragmentu Ewangelii, mówiącego o pokoju, zwrócił uwagę, że Jezus pragnie takiego pokoju, który nie wyrzeka się zasad moralnych. Wezwał wszystkich, aby postawili Jezusa na pierwszym miejscu w swoim życiu, jeśli pragną trwałego pokoju.

Prawdziwy pokój

„Wielu ludzi oszukuje, kłamie i przystępuje do tajnych kultów w poszukiwaniu pokoju, ale my jako prawdziwi uczniowie Jezusa nie pochwalamy takiego pokoju” – stwierdził kaznodzieja. Podkreślił, że „jeśli jesteś po stronie prawdy, ludzie cię będą nienawidzić” i przypomniał, że w przeszłości wiele osób zginęło tylko dlatego, że opowiadali się za prawdą i „taki był los świętych męczenników, których dzisiaj wspominamy i czcimy”. W przeciwieństwie do nich tych, którzy szli na ustępstwa i nie stali po stronie prawdy, w ogóle nie wspominamy a jeśli o nich pamiętamy, to z pogardą i niechęcią – zaznaczył mówca i zakończył: „A zatem jeśli chcesz pokoju, idź ku sprawiedliwości”.

fot. EPA/AKINTUNDE AKINLEYE

Na zakończenie trzydniowych obrad uchwalono i ogłoszono 60-punktową rezolucję, w której podsumowano przebieg wydarzenia i nakreślono plany na przyszłość. „Kongres ma na celu przypomnienie każdemu chrześcijaninowi misyjną odpowiedzialność każdej osoby ochrzczonej, mimo doświadczeń, jakie pociąga to za sobą” – czytamy w dokumencie. Jest to także okazja do dokonania bilansu tego, „jak szliśmy jako Kościół od poprzedniego Kongresu”. W obliczu wyzwań bezpieczeństwa, „z którymi codziennie stykamy się w naszym kraju, które przeszkadzają dziełom misyjnym i osłabiają entuzjazm misyjny, temat tego Kongresu (…) był rzeczywiście jasnym apelem, abyśmy pozostali silni nawet pośród prześladowań, zagrożeń życia i działalności misyjnej” – stwierdzili uczestnicy spotkania.

Bezpieczeństwo

Jednym z kluczowych punktów rezolucji była właśnie sprawa bezpieczeństwa: chrześcijan wezwano do przygotowania się na próby, korzystając również z prawa do samoobrony, usankcjonowanego w konstytucji Nigerii oraz do angażowania się na rzecz wykorzenienia braku bezpieczeństwa w kraju. W związku z tym podjęto wielkie zagadnienie prześladowań i przelewania krwi męczenników jako „płodnego nasienia Kościoła”.

Uznając za udowodniony fakt, iż z męczeństwa, dzięki łasce, mogą rodzić się owoce dobrego życia w wierze, autorzy dokumentu zachęcili do rozpoczynania procesów beatyfikacyjnych osób zamordowanych tylko dlatego, że były chrześcijanami i z nienawiści do wiary, przez terrorystówe z Boko Haram i inne uzbrojone bandy. Poproszono również Kościół, aby ponownie rozpatrzył strategię ochrony swych członków przed prześladowaniami.

Ponadto rezolucja podjęła temat młodych i ich większe włączenie w drogę kościelną oraz sprawę bardziej świadomego i poprawnego korzystania z elektronicznych środków przekazu. Krajowe kongresy misyjne odbywają się w Nigerii co 4 lata. Poprzedni zorganizowano w Mieście Benin (stan Edo) w 2019 roku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze