Nikaragua: od 2018 r. reżim Ortegi zmusił do wyjazdu z kraju 77 duchownych katolickich
Nasilone od 2018 r. przez reżim prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi prześladowania wobec Kościoła doprowadziły do wyjazdu z tego kraju 77 duchownych katolickich, wynika z szacunków działaczki praw człowieka Marthy Patricii Molina. Autorka badania naukowego pt. “Nikaragua: Prześladowany Kościół?” sprecyzowała, że wśród osób zmuszonych do wyjazdu z Nikaragui jest 41 księży katolickich i zakonników, a także 36 zakonnic.
Molina odnotowała, że reżim Ortegi nie zawahał się uruchomić prześladowania wobec hierarchów kościelnych. Przypomniała o przypadku biskupa pomocniczego Managui Silvio Báeza, który w lutym br. został pozbawiony przez podległy reżimowi sąd obywatelstwa Nikaragui. Wśród wypędzonych przez reżim wymieniła też nuncjusza apostolskiego w Nikaragui Waldemara Stanisława Sommertaga oraz sekretarza nuncjatury Marcela Dioufa.
>>> Nikaragua: reżim zablokował konta kościelne
Nikaraguańska prawniczka oszacowała, że w ciągu ostatnich pięciu lat siły podległe Ortedze dokonały ponad pół tysiąca aktów przemocy wobec ludzi Kościoła. Część z nich skierowana była przeciwko osobom duchownym.
Molina odnotowała, że prześladowaniu duchownych towarzyszą też próby ograniczania praktyk religijnych. Wskazała, że tylko w okresie tegorocznego Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy reżim prezydenta Ortegi zakazał w całym kraju przeprowadzenia około 3000 uroczystości o charakterze religijnym.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |