Nikaragua: reżim Ortegi zamknął w tym roku około 30 instytucji katolickich
Reżim skrajnie lewicowego prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi zamknął w tym roku około 30 różnych instytucji należących do Kościoła katolickiego, w tym 10 rozgłośni radiowych, wynika z szacunków pozarządowych organizacji praw człowieka oraz danych władz USA. Wśród zlikwidowanych od stycznia 2022 r. podmiotów są zarówno szkoły, jak również wydawnictwa oraz redakcje o profilu katolickim.
Na rosnącą w tym roku skalę prześladowań Kościoła zwracają uwagę monitorujące sytuację w Nikaragui władze USA. Według amerykańskiego ambasadora ds. międzynarodowej wolności wyznaniowej Rashada Hussaina, Kościół katolicki jako instytucja oraz jego członkowie są jedną z grup społecznych najbardziej doświadczanych w tym roku przez reżim prezydenta Ortegi.
>>> Nikaragua: Ortega zaostrza ataki na Kościół
Prześladowania duchownych i zakonnic
Przedstawiciel Departamentu Stanu USA sprecyzował, że rozmaitym prześladowaniom podlegało w Nikaragui w 2022 r. już kilkudziesięciu duchownych, a 11 zostało tymczasowo lub na stałe osadzonych w areszcie przez reżim. Ambasador Hussain przypomniał, że ofiarą prześladowań ze strony nikaraguańskiej dyktatury padły też zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości, założonych przez świętą Matkę Teresę z Kalkuty. Dodał, że 18 członkiń tego zgromadzenia zostało zmuszonych do opuszczenia tego położonego w Ameryce Środkowej kraju.
Z szacunków regionalnego latynoamerykańskiego stowarzyszenia Głosy Południa wynika, że Daniel Ortega zamknął już w Nikaragui ponad 30 niezależnych mediów. Wśród nich jest 27 rozgłośni radiowych, trzy kanały telewizyjne, a także najstarszy opozycyjny dziennik w Nikaragui „La Prensa”.
Pod koniec września reżim w Managui zablokował nadawanie na terytorium Nikaragui telewizji CNN emitowanej w języku hiszpańskim.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |