fot. SEKRETARIAT MISYJNY JEEVODAYA

Obawy chrześcijan w Indii przed zbliżającymi się wyborami

Przed planowanymi w tym miesiącu wyborami parlamentarnymi, które mają przynieść wzmocnienie i tak już potężnym hinduskim ruchom nacjonalistycznym, biskupi katoliccy wydali nowe wytyczne dla szkół. Proszą w nich uczniów o recytowanie preambuły do indyjskiej konstytucji, która gwarantuje „wolność przekonań, wiary i kultu”.

Konferencja Biskupów Katolickich Indii (CBCI) poleciła wszystkim instytucjom edukacyjnym podlegającym jej jurysdykcji, aby uczniowie recytowali preambułę podczas codziennych zgromadzeń, a także umieścili ją na głównym wejściu do wszystkich szkół.

Nie dla fundamentalizmu, tak dla szacunku

Polecenie to jest powszechnie postrzegana jako próba wzmocnienia tradycyjnie świeckiego etosu Indii w czasie, gdy fundamentalistyczne grupy hinduistyczne starają się narzucić silniejsze poczucie tożsamości religijnej w tym liczącym niemal 1,5 mld ludności azjatyckim kraju.

Premier Indii Narendra Modi, fot. PAP/EPA/RAJAT GUPTA

Indyjscy biskupi zalecili również szkołom prowadzonym przez Kościół, aby wspierały klimat szacunku dla wszystkich wyznań i tradycji oraz powstrzymywały się od narzucania chrześcijaństwa uczniom wyznającym inne religie. Szkoły katolickie powinny na przykład posiadać międzyreligijną salę modlitewną, znaną jako Sarvadharma Prarthanalay, na terenie szkoły. Biskupi wydali nowe wytyczne, aby odpowiedzieć na „pojawiające się wyzwania wynikające z obecnej sytuacji społeczno-kulturowej, religijnej i politycznej” w kraju.

Kościół katolicki w Indiach

W całych Indiach Kościół katolicki prowadzi około 14 000 szkół na poziomie podstawowym i średnim, 650 szkół wyższych i siedem uniwersytetów, a także pięć uczelni medycznych i 450 instytucji technicznych i zawodowych.

Nowe 13-stronicowe wytyczne dla szkół zawierają również zalecenia dotyczące rekrutacji nauczycieli z różnych środowisk, promowania wrażliwości religijnej i kulturowej oraz szacunku dla różnorodności, a także wyświetlania zdjęć wybitnych Hindusów w historii, w tym „bojowników o wolność, naukowców, poetów i przywódców narodowych”. Wytyczne dotyczą również bezpieczeństwa w szkole, w tym „fizycznych środków bezpieczeństwa w celu kontrolowania dostępu do budynków i terenów szkolnych, takich jak zamknięte drzwi, systemy bezpieczeństwa wejść, procedury odprawy gości i kamery monitorujące”.

Kaszmir, Indie, modlitwa w czasie Ramadanu, fot. PAP/EPA/FAROOQ KHAN

Konstytucja Indii

Arcybiskup Elias Gonsalves z Nagpur, który przewodniczy komisji indyjskiego episkopatu ds. edukacji i kultury, zaznaczył, że wytyczne odzwierciedlają dyskusje biskupów tego kraju podczas ich ostatniego zgromadzenia plenarnego w lutym. „Dyskusje dotyczyły również rosnącej dysharmonii w kontekście tkanki religijnej kraju, dlatego w naszych instytucjach, które służą osobom wszystkich wyznań, pojawiła się sugestia, aby uczniowie recytowali preambułę podczas apelu szkolnego” – powiedział. „Preambuła określa pięć cech i cztery cele, które obejmują koncepcje suwerennej, socjalistycznej, świeckiej, demokratycznej republiki oraz cele sprawiedliwości, wolności, równości i braterstwa. Wszystkie doskonale podsumowują istotę podstawowych wartości Indii” – zaznaczył hierarcha.

fot. PAP/EPA/FAROOQ KHAN

Wg abp Gonsalvesa, zawarta w preambule afirmacja sekularyzmu podkreśla znaczenie tolerancji religijnej i równego traktowania wszystkich religii. Podtrzymuje zasadę pluralistycznego społeczeństwa.

Mamy nadzieję, że recytacja preambuły konstytucji podczas codziennego zgromadzenia pogłębi nasze zrozumienie fundamentalnych zasad, które kształtują indyjską demokrację i demokratyczny etos narodu. (abp Elias Gonsalves)

Jednocześnie abp Elias Gonsalves przypomniał, że szkoły katolickie w Indiach organizują już coroczne obchody Dnia Konstytucji 26 listopada, w rocznicę przyjęcia konstytucji w 1949 roku. Wydarzenia te obejmują międzywyznaniowe nabożeństwo modlitewne i inne działania mające na celu promowanie wartości zapisanych w dokumencie.

Kwietniowe wybory

Chociaż biskupi nie sprecyzowali, jakie „pojawiające się wyzwania” skłoniły ich do rozpoczęcia nowej kampanii wokół preambuły, większość obserwatorów uważa, że jest to częściowo związane ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, które rozpoczną się 19 kwietnia. Po sześciu tygodniach głosowania wybory zakończą się 4 czerwca, ale większość prognoz przewiduje zwycięstwo rządzącej Partii Bharatiya Janata (BJP) premiera Narendry Modiego. Wybory będą podzielone na siedem etapów, do głosowania uprawnionych jest ok. 900 mln ludzi, 15 mln z nich to 18-19 latkowie. By utworzyć rząd, partia lub koalicja potrzebuje 272 mandatów.

Wielu przedstawicieli mniejszości w Indiach donosi o pogarszającym się klimacie wolności religijnej w ciągu dziesięciolecia odkąd BJP jest u władzy, ostrzegając przed wysiłkami na rzecz narzucenia hinduskiej tożsamości.

fot. PAP/EPA/RAJAT GUPTA

Grupa United Christian Forum (UCF) z siedzibą w New Delhi, zajmująca się monitorowaniem praw chrześcijan, twierdzi, że w ubiegłym roku odnotowała 731 ataków na chrześcijan w Indiach, ostrzegając przed „zaciekłymi tłumami składającymi się z religijnych ekstremistów” atakującymi placówki chrześcijańskie. Inni działacze chrześcijańscy skarżą się na nękanie na mocy stanowych przepisów antykonwersyjnych, które, jak twierdzą, są często wykorzystywane do zastraszania grup mniejszościowych.

Indyjscy biskupi katoliccy zorganizowali Dzień Modlitwy i Postu w intencji Pokoju i Harmonii 22 marca przed wyborami krajowymi. Arcybiskup Peter Machado z Bangalore powiedział wówczas, że istnieją powody do „poważnego zaniepokojenia” kierunkiem, w jakim zmierza kraj. Te obawy obejmują „subtelne naruszanie praw podstawowych, systematyczną erozję pluralistycznego, świeckiego etosu, który od dawna charakteryzuje nasz kraj i naszą konstytucję, pozbawione skrupułów osłabianie praw mniejszości, częste niszczenie domów, sklepów i miejsc kultu mniejszości na podstawie słabych oskarżeń, celowe nękanie osób pracujących w sierocińcach, schroniskach, instytucjach edukacyjnych i opieki zdrowotnej na podstawie fałszywych oskarżeń o przymusową konwersję”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze