fot. Facebook

Oblaci z Madagaskaru: dzięki Polsce będzie nowy kościół!

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papieskie Dzieła Misyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ogłosiły nowy projekt misyjny. Jest nim wotum wdzięczności za zbliżające się 50-lecie istnienia Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Wotum będzie budowa szkoły i kościoła na Madagaskarze (misja Befasy, na terenie obszaru Misokitsy). Działają tam misjonarze oblaci.

Zdjęcie: Madagaskar

Tym projektem chcemy wspomóc ojców oblatów, którzy już od 30 lat posługują wśród ubogich w Afryce. Będzie to dar naszego serca, a jednocześnie przywrócenie godności dzieciom, które żyją w Kościele pierwszej ewangelizacji – zaznaczył ks. Płaczek. Oznajmił, że tytuł kościoła będzie związany z główną patronką szczecińskiej archidiecezji – Matką Kościoła. – Jej ten dar dedykujemy – dodaje ksiądz.

Konsekracja kościoła i otwarcie budynku szkoły planowane są w 2022 r. Projekt kościoła i szkoły oraz kosztorys przedstawił misjonarz oblat Maryi Niepokalanej o. Marek Ochlak posługujący 24 lata na Madagaskarze. Misjonarz spotkał się również z klerykami seminarium duchownego.

dr Marek Ochlak, fot. Facebook

– Budynek kościoła ma mieć wymiary 20 na 10 metrów. Będzie pełnił również funkcję szkoły. Poza tym budynkiem chcemy też wybudować przynajmniej dwie dodatkowe klasy, żeby grupa dziecięca, podstawowa i starsze dzieci mogły się uczyć – powiedział o. Ochlak.

– Oglądam szkoły państwowe w buszu. Często jest to szałas z tablicą i z matą, na której siedzą dzieci. To, co my budujemy i wybudowaliśmy podczas innych naszych misji, w różnych częściach Madagaskaru i to, co chcemy wybudować tu (misja Befasy, na terenie obszaru Misokitsy) to budynki solidne. Budujemy z pustaków, dach z blachy, w środku jest wyposażenie, nie ma szyb, a okna są z drewna. Jest to solidnie i trwałe w utrzymaniu – podkreśla misjonarz.

Marek Ochlak OMI – misja w Befasy

Koszt inwestycji to 15 tys. euro. Jak dodaje o. Marek Ochlak, na Madagaskarze jest 20 procent katolików, a połowa to ci, którzy wierzą w swoje plemienne wierzenia, czyli animiści. Część pieniędzy jest już zebrane podczas zbiórek szkolnych, parafialnych. Każdy może wesprzeć nowe dzieło ofiarą na specjalne konto misyjne diecezjalnej Fundacji „Szczecińska” z dopiskiem: budowa szkoły i kościoła na Madagaskarze (nr konta: 18 1750 0012 0000 0000 2691 4078).

fot. Marek Ochlak, Facebook

Misja Katolicka – BEFASY

Wieś Befasy znajduje się 4 godziny drogi przez teren pustynny. Trzeba też przekroczyć szeroką rzekę Kabatomena, który jest rzeką okresową. Cztery miesiące w roku jest nieprzejezdna z powodu wysokich wód. Wieś liczy około 800 mieszkańców. Należą do niej: miejskie budynki administracyjne, żandarmeria, szkoła publiczna, gdzie drzwi i okna są już ukradzione i złodzieje teraz zabierają się za drewniany sufit. Jest też budynek z napisem „szpital”, ale ludzie mówią, że bardzo rzadko przyjeżdża lekarz. „Budowa oczywiście w opłakanym stanie, bez łóżek i materaców. We wsi istnieje wiele studni, ale działa tylko jedna przy kościele, bo katecheta ma nad nią pieczę. Jest to pozytywny znak!” – można przeczytać na stronie oblatsmalagasy.org:

 

Galeria (4 zdjęcia)
Zobacz także
Wasze komentarze