fot. Facebook Oczy Etiopii

„Oczy Etiopii” – polski projekt, który odmienia życie

Niewidomi w Etiopii odzyskują wzrok dzięki niezwykłemu projektowi „Oczy Etiopii”. Od 2011 roku zespół lekarzy i wolontariuszy, kierowany przez Stanisława Kotlarczyka, przeprowadził ponad 4000 operacji. „Pracujemy w miejscach, gdzie dostęp do lekarzy i medycyny jest bardzo trudny” – powiedział Radiu Watykańskiemu lider projektu.

„Oczy Etiopii” to projekt, który powstał z potrzeby serca. „Operujemy niewidomych, głównie zaćmę, ale również inne choroby, jak jaglica, która w Polsce już nie występuje” – wyjaśnia Radiu Watykańskiemu Stanisław Kotlarczyk. To właśnie on, zafascynowany Etiopią, rozpoczął tę misję.

fot. Facebook Oczy Etiopii

Medycy pracują w miejscach, gdzie dostęp do opieki medycznej jest niemal zerowy. „Większość leków kupujemy w Etiopii, bo tak jest taniej i łatwiej, ale zdarza się, że sprzęt specjalistyczny przywozimy z Polski” – dodaje lider projektu.

Jak zaznaczył Kotlarczyk, fundacja daje formalne wsparcie – pozwolenia na pracę, kontakty z urzędami czy firmami. „Papier i pieczątka wiele zmieniają” – przyznaje rozmówca Vatican News.

Zdaniem ks. Macieja Gieruli, prezesa Pro Spe, ten projekt idealnie wpisuje się w misję fundacji. „Oczy Etiopii to projekt, a nie fundacja. Potrzebne są narzędzia administracyjne, formalne i fundraisingowe, jakie posiadamy. Liderem pozostaje pan Stanisław i chwała mu za to” – podkreślał kapłan. 

fot. Facebook Oczy Etiopii

Zespół lekarzy, w tym specjaliści z Polski, wykonuje operacje w trudnych warunkach. „Od 4 lat współpracuję z polskimi okulistami, ale w projekt zaangażowani są też Etiopczycy. Wcześniej operacje przeprowadzaliśmy tylko z teamem etiopskim” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim Stanisław Kotlarczyk.

Najczęstszą procedurą jest usunięcie zaćmy, która w krajach takich jak Etiopia jest jedną z głównych przyczyn ślepoty. Dzięki nowoczesnym technikom i wysiłkom zespołu wiele osób odzyskało możliwość normalnego życia.

fot. Facebook Oczy Etiopii

Kolejna misja planowana jest na maj. „To nasza tradycja, choć musimy uwzględniać kalendarz Kościoła etiopskiego. Wielkanoc może pokrzyżować plany, bo w czasie świąt pacjenci nie przychodzą do szpitali” – tłumaczy Kotlarczyk.

Projekt można wspierać, dokonując wpłat na konto fundacji Pro Spe z dopiskiem „Oczy Etiopii”. Istnieje również możliwość Adopcji Serca – finansowej opieki nad etiopskim dzieckiem.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze