Fot. pixabay

Od 45 lat tarnowscy misjonarze głoszę Ewangelię w Republice Konga

Od 45 lat tarnowscy misjonarze głoszą Ewangelię w Republice Konga. Jubileusz świętowano w kościele pw. Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w Brazzaville – w stolicy kraju.

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz a koncelebrowali ją abp Anatol Milandou, nuncjusz apostolski abp Franciszek Molina, wszyscy tarnowscy misjonarze i wielu księży kongijskich. Eucharystię bp Leszkiewicz rozpoczął w języku łacińskim, a poszczególne jej części rozbrzmiewały w miejscowych językach: lingala, munukutuba, lari i suahili.

W kazaniu, celebrans mówił m.in. o inkulturacji Ewangelii, czyli przenikaniu treści Ewangelii do konkretnej kultury. Biskup podkreślił dar składany przez misjonarzy, którzy opuszczają rodzinę, przyjaciół i kraj, w którym wyrośli i próbują podejmować wysiłek oczyszczania nowej kultury wartościami głoszonej przez nich Ewangelii.

Na zakończenie przemówił abp Anatol Milandou dziękując za obecność tarnowskich księży w Kościele kongijskim. Natomiast ks. Bogdan Piotrowski, proboszcz miejscowej parafii, podziękował arcybiskupowi za wielką otwartość w przyjęciu księży tarnowskich.

Bp Leszek Leszkiewicz podkreśla, że tarnowscy misjonarze mocno zapisali się w historii tamtejszego Kościoła. – To były wybitne osoby, które tutaj pracowały. Z szacunkiem patrzę na pracę obecnych misjonarzy, bo są bardzo zaangażowani. Cieszyliśmy się owocami tej pracy. Miejscowi ludzie tak pięknie wypowiadają się o pracy Polaków pośród nich – dodaje biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

Misjonarze tarnowscy przybyli do ówczesnej Ludowej Republiki Konga w 1973 roku. Dotychczas, wraz z obecnie pracującymi tarnowskimi księżmi, przez kongijską ziemię przewinęło się ich 31. Trzeba też wspomnieć o dwóch osobach świeckich.

Uroczystości w Brazzaville zakończyły wizytę biskupa Leszka Leszkiewicza w Republice Konga. Biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej podsumowując podróż misyjną mówi, że tamtejszy Kościół jest bardzo żywy i dynamiczny. – To co mnie bardzo urzekło to zaangażowanie tych ludzi w liturgię, piękne śpiewy, zawsze jest jakiś chór. Jest to młody Kościół, wielu młodych ludzi jest zaangażowanych. Ks. Karol Kuźma mówił mi, że mają ponad 70 ministrantów i lektorów, a tylko 35 alb. To świadczy o tym, że ten Kościół jest otwarty ku przyszłości i będzie się rozwijał – podkreśla.

W Republice Konga Ewangelię głosi pięciu kapłanów diecezji tarnowskiej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze