fot. unsplash /atlas green

ONZ: trwający 12 lat konflikt na północy Nigerii pochłonął niemal 350 tys. ofiar. Głównie dzieci

Toczone od 12 lat walki z grupami dżihadystycznymi w północno-wschodniej Nigerii spowodowały, pośrednio lub bezpośrednio, śmierć blisko 350 tys. osób, w tym 324 tys. dzieci poniżej 5 lat – poinformował w ogłoszonym w czwartek raporcie Program ONZ ds. Rozwoju (UNDP).

Przeważająca większość ofiar zmarła z powodu pośrednich skutków konfliktu, takich jak zniszczenia w rolnictwie i infrastrukturze, fatalne warunki sanitarne w obozach dla uchodźców, w których przebywa ponad 2 mln osób, czy brak dostępu do służby zdrowia – wynika z raportu. Poprzednie szacunki mówiły o 35 tys. ofiar, ale brały pod uwagę jedynie osoby zabite bezpośrednio w walkach. Wyliczenia UNDP obejmują 12 lat trwania konfliktu, do końca 2020 r.

>>> Nigeria: Kościół chce rewizji proislamskiej konstytucji 

Wojna Nigerii z islamistycznymi rebeliantami z Boko Haram i Państwa Islamskiego Prowincji Afryki Zachodniej (ISWAP) doprowadziła do jednego z najgorszych kryzysów humanitarnych na świecie – przypomina agencja Reutera. Dodaje, że nic nie wskazuje na to, by walki miały się szybko skończyć. Jeżeli konflikt potrwa do 2030 r. pochłonie życie ponad 1,1 mln osób – przewiduje UNDP. „Zniszczenia i przesiedlenia cofnęły rozwój regionu o dekady, dalsze trwanie konfliktu jeszcze bardziej okaleczy tę część Nigerii” – alarmuje raport. Według ONZ, na obszarach dotkniętych konfliktem żyje 13,1 mln osób, z których 5,3 mln nie ma dostępu do żywności i jest całkowicie zależna od pomocy humanitarnej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze